| BigLike a întrebat:

Cum pot invinge frica de a nu fi refuzat? Imi este greu sa vorbesc cu fetele poate este din cauza felului meu de a fi asa timid, nu reusesc sa intru in discutie cu fetele pur si simlu gen vad o fata draguta pe autobuz si vreau sa merg la ea incerc sa ma pregatesc (in mintea mea) cum sa incep conversatia ce sa o intreb insa cand ar trebui sa fac acel pas pur si simplu mi se face frica de faptul ca nu stiu cum va reactiona si ma gandesc ca va fi o situatie penibila sincer sa fiu din cauza asta tot respectul de sine mi se duce incet. Am 18 ani nu am avut pana acum o prietena din cauza ca nu pot trece peste acest punct slab in trecut toate incercarile mele de a iesi cu o fata sau dovedid a fi friendzone, nu ma consider urat sunt slabut insa nu urat si am o personalitate misto. Ce sfaturi practice imi dati? Rog ca cei care au de gand sa isi bata joc sa se abtina, nu e cazul!

12 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stii, abordand o fata in autobuz astfel, ai toate sansele sa fii refuzat. Cred ca ar trebui sa te orientezi spre o fata pe care o cunosti. Si ea pe tine. Treptat, dupa ce ai legat o relatie cat de cat amicala cu ea, poti trece la alte lucruri mai serioase. Daca nu se arata interesata, daca cu altii e sociabila si interesata, iar cu tine nu, atunci ar trebui sa te reorientezi. Revenind la prima situatie, dupa ce sunteti, oarecum, prieteni, ii poti spune ceea ce simti. Daca nu ai curaj in fata, o poti face pe Facebook. Spre exemplu, un prieten i-a scris unei fete de la un fast-food pe care-l frecventa, ceva in genul: "Buna, esti cea mai frumoasa si simpatica fata pe care o cunosc. N-o sa mai intru de acum la Mesopotamia de rusine, dar simteam nevoia sa-ti spun." Ea a raspuns, au mai vorbit, el a invitat-o sa se intalneasca si, in prezent, sunt in tatonari. Unii considera jenante aceste abordari, insa atata timp cat nu ii spui ceva in genul: "Buna frumoas-o, n-ai vrea sa ne vedem? Am BMW", este ok. Mult mai bine decat sa ramai cu regretul ca poate ar fi putut fi ceva intre voi.
Daca te izbesti de un refuz, nu trebuie sa te descurajezi, ci doar sa te reorientezi. Nu este nimic rusinos in asta.

| RAY a răspuns:

Man la cum te descri esti un baiat popular

| MihaiNicu23 a răspuns:

Trebuie sa fii mai hotarat, fetelor le plac baieti hotarati, ia-le mai tare le propui mai direct sa iti fie iubite si ce t emai intereseaza pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"O personalitate misto" și "timid" nu prea merg împreună, știi, nu?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate e timid doar cu strainii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Și cu ce schimbă asta lucrurile?
În afară de părinți, fiecare persoană pe care o cunoști are prima dată statutul de "străin".

| UnTipObisnuit a răspuns:

Pur si simplu "baga-ti piciorul" in scenariile tale.
Amintesteti ai doar viata asta. Ce conteaza daca te refuza o fata. Vine un meteorit? Te bagi in discutie cu ea din lucruri marunte. Si dupa o intrebi direct daca vrea sa iasa cu tine la un suc (specifici ca e o intalnire).
Uneori e foarte simplu, barierele noastre ne impiedica.

| MelissaAdela a răspuns:

Hai să vorbim.

| f2ff2fl12f a răspuns:

Cauta pe youtbube canalele :
fara sens tv
arta seductiei.
cauta videoclipuri de la ei, te vor ajuta. iti garantez. mult succes si numai bine.

| Tovarasul a răspuns:

Si eu tot cu aceasta problema ma lupt

| timidul96 a răspuns:

Ma regăsesc și eu in asta, și eu sunt exact la fel

| 6Antonio6Anto6 a răspuns:

Nu ai frate de ce sa iti fie rusine! Nu te mai gandii asa de mult, nu ai de ce sa iti fie teama! Ai incredere in tine si baga-te cu fetele in seama fiindca nu ai nimic de pierdut (ex. de conversatie) :
- Buna, eu sunt X, te-am vazut, esti draguta si m-am gandit sa iti cer numarul de telefon sau Facebook-ul, poate iesim la un suc sau la un film!
Si gata, daca te refuza asta e, mai are balta peste! Totul tine de incredere, daca tu ai incredere in tine nimic nu te poate oprii! Eu am 18 ani si sunt mai grasut dar asta nu m-a oprit in a imi face o iubita, fiindca am incredere in mine si stiu ce pot si ce capacitati am, lasa teama si rusinea si iesi la agatat! happy
P.S: Si niciodata sa nu ranesti sau sa minti o fata, daca esti sincer si o tratezi cu respect si ea va face la fel!