| Bau12345 a întrebat:

Cum pot scapapde ejacularea precoce? De ceva vreme la masturbare imi vine dupa ce dau de ia de 10 ori, si ultima data a iesit si niste spuma, am vene. E vreo problema?

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Salut Bau12345,

Din ce zici inteleg ca problema nu se manifesta in cuplu.

Ca sa vorbim de ejaculare precoce trebuie indeplinite cateva criterii:
1. "debutul recurent sau persistent al orgasmului si ejacularii la o stimulare sexuala minima, inainte, in cursul sau la scurt timp DUPA PENETRARE."
2. Trebuie sa determine probleme IN CUPLU.
3. Nu se datoreaza exclusiv efectului unor substante.

In cuplu problema se rezolva pe masura ce devii mai experimentat. Masturbarea inainte de actul sexual ajuta. Cu cat timp inainte trebuie sa experimentezi singur. Folosirea unui prezervativ ajuta. Mai sunt si altele de facut daca astea nu merg.

In ce te priveste poti incerca urmatoarele:
Fa pauze in timp ce urinezi.
Masturbeaza-te in timp ce te uiti la TV. Fa o pauza imediat inainte de orgasm. Uita-te la TV. Continua si fa pauza din nou, de cateva ori.
Fa gimnastica specifica: https://www.google.ro/......ps?/search

Bafta!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tragi de ea ca de maneta de la dacie?laughing pîna i vin spumele?

| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz nu vei putea scapa de ejacularea probabil foarte rapida prin folosirea unor "medicamente minune" sau prin practicarea masturbarii. Se poate considera ca fiind ceva absolut "normal" faptul ca se produce o astfel de ejaculare precoce in cazul in care iti lipseste complet/cu desavarsire experienta sexuala. Capacitatea de a-ti coordona si controla ejacularea si sa te retii pana in momentul dorit de tine o vei reusi/dobandi doar in mai multi ani dar mai ales in urma intretinerii unui numar destul de mare de acte sexuale intretinute cat mai constant si pe cat se poate cu una si aceeasi partenera. Doar procedand astfel vei reusi sa te scapi de excitarea intensa resimtita in aceste momente. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995. http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| SpecialMan55 a răspuns:

Nu! Stai linistit!