| CristinaCibotari2000 a întrebat:

Cum se calculeaza perioada fertila daca data trecuta menstruatia mi-a venit pe 23 si s-a terminat pe 28?

Răspuns Câştigător
| Goddess23 a răspuns:

Buna. Depinde durata ciclului tau menstrual, daca iti vine la 28 zile atunci numara 14 zile incepand cu ziua 23, prima zi a menstruatiei.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Goddess23):

Raspuns compet GRESIT/ERONAT. Ciclul a inceput in urma cu 32 de zile. Prin astfel de raspunsuri gresite in loc sa-i ajuti reusesti sa-i induci in eroare pe cei care solicita ajutorul. rolling on the floor

| Goddess23 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Fata a intrebat cum se calculeaza perioada fertila. I-am dat raspunsul standard. Poate o poti ajuta tu cu un raspuns corect.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Goddess23):

Exact asta am si facut in raspunsul transmis, fiindca i-am explicat detaliat care este precedeul corect si valabil, conform caruia se calculeaza perioada indiferent daca lungimea ciclului este de 21 de zile, de 28 de zile sau de 35 de zile.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila se poate calcula numai in cazul in care ciclul tau menstrual este REGULAT. De asemenea in mod obligatoriu trebuie cunoscuta lungimea ciclului menstrual fiindca perioada fertila se determina in functie de ziua de incepere a VIITOAREI menstruatii. Din acea data se scad 14 zile care reprezinta perioada luteala mereu fixa dintre data de ovulatie si data urmatoarei menstruatii si astfel se determina CORECT data in care urmeaza sa se produca OVULATIA. Doar dupa ce in acest mod se determina/calculeaza ziua ovulatiei se poate afla si perioada fertila care reprezinta cele 3-4 zile situate inaintea de ziua ovulatiei + ziua deovulatie + inca 1(2) zile situata dupa. Doar in cazul in care ciclul menstrual are 28 de zile, numai atunci ziua ovulatiei va fi exact la mijloc adica a 14 zi indiferent de unde s-ar numara, dar acesta este un caz particular fiindca multe cicluri au un numar mai mic sau mai mare de zile. In cazul tau in care ultima menstruatie s-a idesfasurat/produs in perioada 23 - 28 Aprilie si pana acum nu s-a produs menstruatia dupa trecerea a 32 de zile, rezulta ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT si atunci perioada fertila NU se poate determina, sau unul mai lung. Daca am presupune (insa doar pentru a-ti explica modul de calcul) ca lungimea ciclului tau este de 35 de zile (sa zicem), atunci rezulta ca urmatoarea menstruatie ar urma sa se produca in data de 28 Mai. Astfel ca 28 Mai - 14 = 14 mai ziua de ovulatie (care ar fi a 21 zi fata de prima zi de menstruatie adica 23 Aprilie) In acest caz perioada fertila a actualului ciclu menstrual s-a fi suprapus peste perioada zilelor de; 10, 11, 12, 13 + 14 + 15(16) Mai. Sper sa fi inteles metoda de calcul corecta. Multa sanatate!

| CristinaCibotari2000 explică:

N-am intelea nimic