| nikoleta93 a întrebat:

Daca am facut sex fara prezervativ este riscul mare de a fi lasato gravida, la final am scos tot afara, dar in tp actului sexual am simtit ceva ca iasa dar nu stiu ce si imi e frica crying imi puteti da un sfat? dupa ce am simtit a mai durat 1 min si dupa a venit si am scos tot afara, un sfat ceva?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceea ce ai simtit tu era o picatura de sperma. Deci practic ai ejaculat in vagin, ce ai facut dupa aceea nu mai conteaza. Riscul de sarcina variaza intre 5% (daca in zilele 1-5 sau 24-28 ale ciclului menstrual) si 100% (daca era intre zilele 12 si 16).
Daca nu va doriti sarcina si au trecut mai putin de 24 de ore de la contact, fata sa mearga repede la un ginecolog care s-ar putea sa-i recomande pilula de a doua zi.

| psiholoaga a răspuns:

Inainte de ejacularea propriu zisa exista eliminarea unui lichid preejaculator, numit si "picatura placerii", pe care barbatii, de obicei, nu il simt. Imagineaza-ti o picatura in care sunt milioane de spermatozoizi. Deci, da, exista sansa de a fi ramas gravida. Teste de sarcina. Nu inteleg asta cu "exista riscul mare". Si daca e 1% si voi sunteti acel cuplu dintr-o suta... Cu ce ajuta ca riscul a fost relativ mic?!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca nu ai folosit prezervativ e posibil, sa faca un test de sarcina la 21 de zile de la contactul sexual si pentru siguranta sa il repete dupa 2-3 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Suficient să o stropeşti şi să mai fie şi în perioada de ovulaţie că sunt şanse de 99% să rămână însărcinată.
1% să nu rămână însărcinată dintr-un contact sexual neprotejat.
Un test de sarcină după minim 7 zile de la contact.
Pa, pa.