| Costinamiha a întrebat:

Daca ieri am luat pastila in loc de ora trei cat o luam de obicei, la ora doua si un sfert, iar aseara am avut un contact cu ejaculare in vagin, iar astăzi am luat pastila la ora trei ca de obicei, expira șanse sa fi ramas gravida? Va rog sa-mi răspundeți!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Protectia nu este afectata, deci esti protejata de sarcina in mod normal (peste 98%). In schimb, astfel de probleme pot sa iti cauzeze dereglari hormonale. Ai grija ca minim 6 luni de acum inainte sa nu mai ai abateri.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, NU, NU. Gradul de protectie nu este afectat in cazul unor variatii atat de mici de timp. Insa ar fi indicat pe cat este posibil sa incerci sa-ti administrezi pastila in fiecare zi la aceeasi ora. Sex placut in continuare.

| Emilian65 a răspuns:

In aceste conditii sansele de a fi gravida sunt minime.