| Costinamiha a întrebat:

Sunt la al doilea Blister de anticonceptionale Logest, ieri am luat a șasea pastila, iar aseara am avut contact sexual cu ejaculare in vagin, fiecare pasatila am luată la ora fixa diferența de câteva minute, dar imi este frica ca poate nu-si face efectul. Astăzi ar trebui sa o iau la trei, dar am o problema, si nu pot sa o iau la trei, daca o iau la ora doua este vro problema? Va rog sa-mi răspundeți!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa ai nici un motiv de ingrijorare deoarece iti vei administra pastila de fapt in avans cu 1 ora deci nu in intarziere. Diferenta in timp real este aproape nesemnificativa. Eficienta metodei contraceptive prin AC poate fi afectata doar in cazul in care administrarea pastilei urmatoare se produce cu intarzieri de peste 12 ore. Diferentele de administrare de pana intro ora nu pot fi considerate ca fiind intarzieri. Deoarece gradul de protectie oferit de aceasta metoda este de peste 99, 3% nu ar trebui sa ai nici un motiv de a fi stresata sau ingrijorata. Metoda iti ofera siguranta si placerea de a intretine mereu contacte sexuale care sa-ti produca multe satisfactii. Multa sanatate.