| Costinamiha a întrebat:

Daca luni am luat prima pastila din al doilea Blister luni la ora trei, iar marți am luat-o la ora șapte seara, trebuie protecție suplimentară?

3 răspunsuri:
| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

In principiu nu, dar este bine sa o iei la o ora cat mai fixa, pentru o protectie cat mai eficienta.

| Costinamiha explică:

Conteaza in ce moment al zilei o iau? Adica daca o iau la amiaza?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Costinamiha):

Momentul administrarii pastilei este ales de tine dar ar fi indicat sa fie ori dimineata dupa ce te trezesti ori seara inainte de culcare, (bineinteles in cazul in care ai un mod de viata ordonat). Este indicat sa se mentina ritmul de administrare din 24 in 24 de ore. O protectie suplimentara devine necesara/recomandata doar in cazul in care se depaseste cu mai mult de 12 ore momentul la care ar fi trebuit sa fie administrata pastiluta. Diferenta de 4 ore este nesemnificativa insa se recomanda sa nu se repete. Din acest motiv folosirea INELULUI CONTRACEPTIV este cea mai comoda si practica metoda de protectie, deoarece din momentul introducerii inelului in vagin, in urmatoarele 21 de zile nu mai ai nicio grija de aceasta natura.