| Florinela98 a întrebat:

Daca mi-a venit menstruația in ultimele 2 luni de la contactul sexual protejat. Si a fost normal, poate exista o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. In cazul sexului protejat, formarea unei sarcini teoretic este impiedicata intr-o proportie de peste 92-97%. Daca menstruatia s-a manifestat normal, la fel ca si celelalte produse pana in acest moment, existenta unei sarcini se poate exclude complet. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu are cum sa se instaleze o sarcina

| Violleta2022 a răspuns:

De ce te joci de-a sexul, daca nici macar nu stii ce se poate intampla cand ai sex protejat, sau neprotejat?!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibila o sarcina.

| FluturasulVesel a răspuns:

Tu nu gandesti putin? Daca a fost protejat cum sa mai ai o sarcina? Daca nu esti lamurita, de ce n-ai facut un test sa te lamuresti? Protejat= sanse aproape inposibile, neprotejat=sanse multe!

| Florinela98 explică:

Stiu ca nu e posibil sa fie o sarcina când e protejat. Dar am citit multe lucruri pe internet si fiecare are câte o părere. Cică prezervativul s-ar putea rupe (iubitul meu spune ca la noi nu s-a întâmplat asta)
Ba ca sunt femei care in primele 2-3 luni le vine menstruația desi ele sunt însărcinate. Nu stiu ce sa cred si de asta cer o parere