| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu ma masturbez o saptamana,ma dor testiculele, deci nu pot trai fara masturbare?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te doare pe naiba, eu am stat si o luna fara asta si nu m-a durut nimic, asta e vrajeala, poti trai fara masturbare, dar nu e rau sa o faci de 2, 3 ori pe saptamana, cand bagi culturism nu baga masturbare sau cand faci cardio

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Care e legatura intre culturism si masturbare? laughing
Ai impresia ca in sperma se afla zeci de grame de proteine?

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Simplu dupa ejaculare nivelul testosteronului scade,testosteronul find extrem de important daca vrem masa musculara,in fapt un studiu a dovedit ca doar injectarea cu acest hormon fara sport cresterea a fost mai mare ca cei care faceau sport, vitamina d, zinc si multe grasimii naturale, de aia spun ca inainte de culturism nu facem sex, culturism

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Iti sugerez sa te informezi mai binewinking
Nu zic ca e normal sa o freci de nu stiu cate ori pe zi, dar sa spui ca te afecteaza...secretia de testosteron creste, nu scade.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Tu mie imi spui asa ceva?
https://examine.com/nutrition/does-ejaculation-affect-testosterone-levels/
Short-term abstinence from ejaculations can slightly increase testosterone levels.
Long-term abstinence can reduce serum T.
Having an ejaculation does not acutely affect testosterone levels.
Ejaculating to the point of "sexual exhaustion" can make it harder for your body to utilize testosterone.
Masturbation doesn’t seem to affect testosterone levels in any significant manner.
Sex with a real person can boost testosterone levels significantly.

exact ce am scris si eu, nivelul se reduce in momentul acela dar nu apoi, nu dureaza acest lucru un timp
https://www.anabolicmen.com/ejaculation-testosterone/
inainte de a face culturism este bine sa nu facem sex dupa ce facem culturism daca facem sex nu e problema din contra asta chiar poate ajuta eu sunt foarte bine informat in ceea ce afirm
https://www.bodybuilding.com/fun/south99.htm

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca esti intr-o dilema asemanatoare ca si cel care trebuia sa "impace si capra si sa ramana si cu varza intreaga" in cazul tau ar fi indicat sa ajungi la un compromis, intr-o saptamana te masturbezi de 4 ori iar in saptamana urmatoarea de 3 ori laughing, astfel nu te vei masturba nici prea des si in acelasi timp vei scapa si de "obsesia" privind o totusi improbabila durerea de testicule, care ar putea sa apara pe fondul abstinentei tale inutil impuse. big grin

| mudokins78 a răspuns:

Nu te dor ******* din cauză că nu fuțti sau nu te masturbezi.
Ai o problemă medicală mai degrabă.

| catalynx a răspuns:

Salut, pentru ca masturbarea este ca un drog si da dependenta, cu cat ajungi sa practici mai des, cu atat da dependenta si mai mare. Acum intrebarea e daca tu vrei sa renunti la acest lucru?

| EmanuelKant a răspuns:

Daca nu puteai trai fara masturbare ti se oprea inima daca nu faceai l**a o zi sau ceva de genul.Deci poti trai linistit fara sa ii dai in cap zilnic.

| Mark2012012 a răspuns:

Din 3 in 3 zile cred ca poti sa lustruiesti manerul. Si la mine era inainte o dependentza.