| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt virgina pot ramane insarcinata? Am nevoie de ajutor urgent va rog!
Nu am facut dragoste niciodata. Acum o saptamana am fost la prietenul meu si ne-am "jucat "putin. El a ejaculat in mana lui din greseala, dupa care m-a atins acolo jos. Tin sa mentionez ca inainte sa ma atinga s-a sters pe mana cu hartie. Acum imi intarzie menstruatia de 4 zile, dar mi s-a mai intamplat sa intarzie pentru ca nu vine mereu la timp. Sa ma panichez?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Clar nu. nici cea mai mică șansă nu e.
ca să fi fost o șansă cât de cât minimă ar fi trebuit să și bage mâna aia, nu numa să te atingă laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT in cazul intrebarii tale : ''Daca sunt virgina pot ramane insarcinata?'' raspunsul este DA. Cu conditia sa ai deja ciclu menstrual si sa fii in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
Draga @sarahh88,
Pentru informarea ta corecta, trebuie sa afli, fiindca iti va fi in mod absolut sigur de folos in viitor, umatoarele explicatii :

CAND?, CUM? SI IN CE CONDITII? SE FORMEAZA SARCINA

In primul rand, trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si... din nimic, din neant, asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica actul sexual sau masturbarea intravaginala a ''pasaricii'' se produce in 1-a sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau exact in ziua ovulatiei, in ziua in care este eliberat OVULUL VIABIL din OVAR si ajunge in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment poate sa se si produca fecundarea ovulului de un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma. Spermatozoizii NU pot sa provina si din lichidul preejaculator fiindca pur si simplu NU exista nici macar 1 spermatozoid in continutul lichidului preejaculator, asa cum este produs lichidul de glandele bulbouretrale.
2-) Sarcina se poate forma NUMAI in cazul in care sperma ajunge in mod cert sigur si obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate) si acest lucru trebuie sa aiba loc in una sau in toate cele 4-5 zile care formeaza perioada fertila a ciclului menstrual.
In situatia descrisa se poate aprecia ca a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma fiindca jocul sexual descris a fost intretinut in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, sau altfel spus mai pe intelesul tau, in una din zilele perioadei ABSOLUT INFERTILE a actualului ciclu menstrual. Sangerarea menstruala intarzie sa apara/nu porneste din cauza unor dereglari hormonale care se produc frecvent in cazul fetelor de varsta adolescentina. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu.
Totuși, ai grijă - virginitatea NU este o metodă contraceptivă!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!

Stai linistita big grin, nu exista cazul de sarcina in cele descrise de tine, deci nu iti face griji.

Si nu mai sta stresata, si stresul poate sa duca la aceasta intarziere.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, nu se pune problema aparitiei vreunei sarcini.

| Sofer a răspuns:

Nu te panica ca nu rămai asa însărcinată.

| MValentin a răspuns:

Unu. Ce legătură are virginitatea cu sarcina? Ma rog tu inainte sa faci sex sau petting nu ai o minima cunoștință despre sistmul reproducator?
Daca s-a sters bine eu zic ca nu sunt sanse de sarcina. probabil iti întârziere din cauza hormonilor in urma acelui petting asa o patit si iubita-mea

| Teo29 a răspuns:

Nu mai riscati pe viitor cu jocuri de genul
Sansele cred ca sunt totusi mici de sarcina acum.
Cand veti avea relatie sexuala, sa folositi prezervativul mereu, ca daca nu o sa postezi aici > cat costa un avort? > am facut-o neprotejat si cred ca sunt gravida dar nu imi doresc sarcina...

| Teo29 a răspuns:

Folositi protectie pe viitor.
Neprotejat=risc crescut de sarcina la fiecare contact sexual

| Anonimgirltpu a răspuns:

1. Documenteaza-te despre sistemul reproducator uman.
2. Daca nu te-a penetrat esti in siguranta.