| Scarabeul a întrebat:

De ce fetele au ciclu? din ce motive?

30 răspunsuri:
| Auslesse a răspuns:

Ce intrebare..pentru ca asa au fost lasate de la Dumnezeu.

| h3r a răspuns:

Sânge rău, ce și cum de unde...no lasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- pentru a elimina copilul nenăscut, ai primit explicații de anatomie mai jos, nu are rost să repet.
- pentru a arăta că organismul funcționează corect (pe vremea străbunicelor se credea că e o boală)
- ca să avem de ce să ne simțim prost și să nu ne convină nimic în acea perioadă, iar dacă mai ai și sindrom premenstrual, ești terminată.
- să facem vânzări la mărcile de absorbante. Trebuie să trăiască și oamenii ăia din ceva
- semn distinctiv față de bărbați, care arată fără echivoc ce sex ai
- când ne simțim rău, să avem de ce chiuli... (ok, ignorați chestia asta).
- Să mai scadă din riscul de a rămâne însărcinată când o faci
- să aibă fetele leneșe incapabile de efort ce scuză să inventeze să nu se prezinte la ora de sport (desigur, e un mit, e chiar bine să faci sport atunci)
- dacă te prinde vreun violator pe stradă, poate nu te mai regulează și te lasă să fugi
- să te prinzi când ești însărcinată și când nu
- Dumnezeu a vrut să ne enerveze și să ne facă diferite de bărbați! Așa cum ei au erecție...
Cam de-aia. Convingător?

| StefaniaM a răspuns:

Asa a vrut cel de sus

| Ankutzaaa a răspuns:

Pur si simplu.
Dar de ce esti asa curios?laughing

| LuvTH4ever a răspuns:

Ciclul este un fel de sange " stricat " care apare la varsta de 11 - 12 ani si care trebuie eliminat. In cazul in care fata ramane gravida acesta nu se mai elimina si ramane acolo in uter si se numeste placenta.
Cel mai bine cauta intr-o carte de anatomie pentru mai multe lamuriri.winking

| LuvTH4ever a răspuns:

Aaa... este produs de activitatea hormonala care dureaza pana la 45 - 50 de ani ( pana cand femeia este fertila - poate face copii ). Dupa 45 - 50 de ani nu mai vine cicluc pentru ca activitatea hormonala de reproducere a incetat.

| Angelaaa a răspuns:

Ca asa e natura lor.

| ranonim a răspuns:

Pai, sangele care se scurge este invelisul (ca o mucoasa) din interior al uterului. Si in fiecare luna el trebuie sa se schimbe.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru ranonim):

Nu e doar sange si se numeste endometru. de ce se schimnba in fiecare luna? din cauza ca ovulul nu a fost fecundat. ovarul secreta niste hormoni care duc la contractarea uterului si astfel se rupe endometrul. in urmatoarea luna aceeasi poveste pentru ca din nou avem ovulatie si daca nu exista sarcina, endometrul este indepartat pentru a dezvolta din nou altul impreuna cu un nou folicul ovarian.
fiind un invelis superficial si sensibil care creste tot timpul, acesta este inlocuit in fiecare luna, ar fi aiurea sa creasca la nesfarsit... (din el rezulta placenta pe sarcina).

| ranonim a răspuns (pentru SunnyDay88):

Nu vrei sa ne dai si formulele chimice? pe bune acum. ce crezi tu ca o sa inteleaga un baiat din toata povestea asta?

| SunnyDay88 a răspuns (pentru ranonim):

Daca are cap o sa inteleaga, daca nu macar a primit o explicatie mai detaliata decat un raspuns incuiat gen "asa trebuie/asa e normal/ asa e natural "(daca nu era sa fie normal si natural si sa nu trebuiasca nu l am fi avut toate)

| HueyFreeman a răspuns (pentru ranonim):

Bravo, te-ai declarat incult. Dati o palma. Ceea ce a scris Sunny este foarte usor de inteles, asta bineinteles daca ai habar de niste anatomie elementara.

| ranonim a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dar hai zi-mi tu daca stiai sa explici ca ea daca vedeai tu primul/prima raspunsul meu?

| HueyFreeman a răspuns (pentru ranonim):

Nu, fiindca nu m-a interesat deloc primul tau raspuns, acela doar imi arata capacitatea ta de intelegere. Ce-i drept, este mult mai perninent decat "a sa ne-a lasat 'nezo". Nu stiu de ce te deranjeaza pe tine daca cineva explica mai detaliat acest fenomen.

| ranonim a răspuns (pentru HueyFreeman):

Mai nu m-a deranjat. dar cred ca sunt mai folositoare raspunsurile pe care le intelege toata lumea. ca daca e sa dam raspunsuri detaliate luam si denumiri latinesti si tot amalgamul de detalii.

| HueyFreeman a răspuns (pentru ranonim):

Cum ziceam, ca sa intelegi ce a scris Sunny, trebuie sa fi trecut pe la ora de biologie in gimnaziu. Nu este nimic complicat acolo. Si in plus, daca te intereseaza cu adevarat vei face ca sa intelegi.

| ranonim a răspuns (pentru HueyFreeman):

Na. suntem okay acum? ai inteles ce voiam eu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ranonim):

Are dreptate AkagamiNoShanks.
E ca și când nu te-ai mai apuca de citit cărți de povești, filosofie, de tehnică, de bucate, de orice doar pentru că au un limbaj mai dificil. Și se cunoaște că aceste cărți au menirea, printre altele, să dezvolte și vocabularul. Așa că înveți termeni noi dacă ai dicționarul în față...

| ranonim a răspuns (pentru anonim_4396):

VOI SUNTETI COMPLET NEBUNI?! TOTI?! in fine. nu o mai lungesc. am zis ce aveam de zis. am vrut sa dau un raspuns mai calumea nu gen "asa trebuie" si tot eu mi-o iau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ranonim):

Sunt de acord cu ideea ta într-o grădiniță sau școală. Însă, atâta timp cât avem atât de mult acces la informație și e și nelimitată ca durată, putem să înțelegem. Mai ales că avem și o vârstă. Eu am de abia 16, să nu crezi că sunt vreo matură.

| ranonim a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca mie imi tii atatea predilectii, celor care au dat raspunsuri idioate de ce nu le povestesti despre accesul la informatie si cum se realizeaza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ranonim):

Dar crezi că nu am încercat? În trecut, nu acum. Nu stau eu după fiecare în parte; tu te-ai nimerit ghinionist, tu m-ai atras să am o reacție (simte-te bine, și așa sunt eu cam lipsită de reacții de la o vreme) și să îți răspund.

| ranonim a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda...

| Scarabeul explică (pentru SunnyDay88):

Da ce ma am inteles foarte bine de la sunnyday88

| SunnyDay88 a răspuns (pentru ranonim):

Eu sa stii ca nu ti tineam nici o predica. m am legat de raspunsul tau pentru ca era incepu bine dar incomplet si am decis sa l completez, nimic mai mult.
cred ca ceilalti s au legat de tine pentru ca ai exagerat cu replica ta.eu am folosit un limbaj cat se poate de banal si uzual. daca pentru tine deja e prea mult, e strict problema ta. daca pentru el era prea mult sunt sigura ca asa cum nu i a fost greu sa intrebe "de ce avem ciclu" nu ii va fi greu sa intrebe si altceva daca are nelamuriri si chiar vrea sa stie.

| Sternex a răspuns:

De foame.

| TeddyDaiana95 a răspuns:

Nu stiu sincer, asa ne.am nascut noi cu problema asta

| alexualexutza a răspuns:

Preferai sa iti vina tie ciclu?

| Stephania1997 a răspuns:

Fatele au ciclu ca sa se curete organismul de bacteri. Prin ciclu este eliminat sangele asa zis "murdar"