| Andreea_1135 a întrebat:

De ce in ultimii ani copii isi incep viata sexuala pe varste de 13, 14, 15 ani? credeti ca este bine si normal? cine are vreo vina?

35 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu, nu este normal.Depinde de familie si anturaj. Degeaba parintii se straduiesc sa le dea copiilor o educatie cat mai buna si ii informeaza despre riscurile inceperii vietii sexuale de la varste fragede, pentru ca anturajul ii influenteaza pe acestia sa faca lucrul asta, spunandu-le ca e COOL. Stii, aceasta vorba care "umbla" prin grupurile adolescentilor: "Numai e la moda sa o faci cand te casatoresti!" A spus cineva sa o faci atunci? Dar de ce sa cazi in extreme? Ori la 12 ani ori la 20-30 cand te casatoresti! Nu ar fi mai bine sa se aleaga o cale din mijloc?

pa, pa.

| Floreenofficial a răspuns:

Si-o incep fiindca nu sunt maturi la minte. abia de la 21 de ani ai o gandire lucida conform mai mult studii.nu! nu e bine si nici normal! vina nu are nimeni...parintii le vor binele dar ei nu asculta de nimeni, sau alteori e vina parintilor.

lolita
| lolita a răspuns:

Deoarece este la moda. copii din ziua de azi se gandesc ca este o rusine sa mai fii virgin. daca fuemzi, bei, faci sex esti cel mai cool si nu un tocilar, din pacate nu se informeaza suficiet si de aici apar intrebrai de genul:"sunt insarcinata?".

| Narfundo a răspuns:

In Romania noi cultivam prostia.Singurul lucru care ne-a mai ramas de facut este sa ne ftem de la 12-13 anihappy.

| Narfundo a răspuns:

Sasuke ce ai mah puscariasule? atunci hai se ne futm care cum si-a puca pe strazi. Hai sa ne mancam ca niste canibali, ca viata-i scurta si merita traitatongue.

| shtephie a răspuns:

Din cauza inconstientei!

| Lora a răspuns:

Din prea multa libertate care o au, accesul la internet si curiozitatea ii impinge la toate nebuniile aceastea, in loc sa-si vada de copilarie, se grabesc prea repede sa creasca.Nu e bine pentru organismul lor isi strica evolutia normala a pubertatii.Vina o poarta parintii pentru ca serviciul, curatenia in casa, telenovelele sau mai stiu eu ce sunt mai importante decat verificarea propriului copil si educarea, daca ar exista cateva restrictii copilul si-ar vedea strict de ceea ce are nevoie la varsta lui. O zi buna!

| Ioana2518 a răspuns:

Mah stiti ceva? Ca deja ma calcati pe nervi. Ce draq va intereseaza pe voi de ei? Lasa`tii in pace ce treaba aveti cu ei? Voi alea cuminti care a`ti intrat virgine in biserica. Tace-ti in *** din gura si nu mai barfiti atata pustoaicele de 14 ani ca la varsta lor poate a-ti avut si voi fantezii din astea si a-ti uitat. Poate ca la 14 ani ati fost si voi indragostite si a`ti cam uitatwinking sau poate ca nimeni nu se uita nici cu fundu la unele dintre voi si deh.invidea astachatterbox terminati draq cu intrebariile astea prostesti. Aici este categoria dragoste si sex nu barfe si prostii.

| Anileda a răspuns:

Din curiozitate, presiune din partea partenerului, prostie, nu mi se pare normal si vina cea mai mare o au parintii.

| 2696 a răspuns:

Da majoritatea o fac din prostie dar de acea mica majoritate care e informata asupra tuturor riscurilor e dezvoltata din puct de vedere fizic si psihic de ce va luati?

| Annie_3559 a răspuns:

N-au alta ocupatielaughing.oh go on iar parintii is prea ocupati cu serviciu ca sa se ocupe de ei{in majoritatea cazurilor}.
etc...happy

etc...
Ar fi n motivehappy.

papawinking

| perro12 a răspuns:

Vor sa devina maturi foarte repede.Nu cred ca este normal sa-si inceapa asa repede viata sexuala, cand ei nici nu stiu ce vor de la viata.Nu poti da vina pe X sau Y deoarece fiecare experienta, eveniment si prea multa libertate pot influenta viata sexuala happy, este doar parere mea.

HF

Răspuns utilizator avertizat
| andreea_1536 a răspuns:

Nu mai folositi expresii gen``la mintea lor`` sau ``nu sunt maturi la minte ``etc. parerea mea e ca la acest subiect daca nu are cine sa te informeze ajungi pe cai gresite.am 15 ani si parintii mi-au spus ce implica sexul, si nu ma grabesc sa imi incep viata sexuala.de ce? pentru ca a avut cine sa ma informeze fara sa ma acuze ca am intrebat. E normal ca un ``copil`` de 13, 14, 15 ani sa o ia pe cale gresita daca parinti nu se implica si nu ii informeaza.parerea mea:parintii sunt vinovati in multe cazuri.
Si baietii forteaza foarte mult mana fetelor si cele mai`` slabe de inger``pica in plasa.Baieti nu au nici o problema dar fetele au de suferit daca isi incep viata sexuala la varste fragede.Si nici nu aveti idee ce trece prin capu unui copil de 9 ani, da mite de 12. 13. 14.

| andreea_1536 a răspuns:

Tocmai ce spuneam elasexygagica, are 7 ani si uitati ce spune, a cui credeti ca e vina? ma indoiesc ca la varsta ei are un anturaj care sa o influenteze.

| Sin a răspuns:

Parintii, ca nu le dau o educatie, nu discuta cu ei si nu sunt alaturi de ei la varsta critica.
Tot educatia de acasa se reflecta si in vocabularul multora de pe aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Miruna_7873 a răspuns:

Pentru ca majoritatea se,, combina " cu parteneri ( asta in cazul fetelor) mai mare ca ele cu 5-10 ani si cred ca au descoperit marea dragoste.In schimb ei, le vad mici si naive si in primele zile le promit marea cu sarea, ele incep sa aiba incredere in ei. Apoi ei le cer sa intretina relatii intime, iar ele crezand ca na le iubesc, dragoste adevarata nu stiu ce accepta iar apoi,, partenerii " le dau papucii.
Iar in cazul baietilor tin sa cred ca e vorba doar de a te da mare printre prieteni.Parerea mea thinking
Nu e deloc normal, organismul/corpul nu e pregatit si pot exista riscuri foarte mari.Vina este si a parintilor ca le acorda prea multa libertate si nu stau sa vorbeasca deschis cu ei. Dar la vremea lor. la varsta asta ei inca se jucau cu masinute si papusele.Presupun ca nu exista cineva pe care sa dam vina dar fiecare are o parte de vina aici.In special copilul respectiv:d.

| zalisa a răspuns:

Normal că nu e normal!
Copiii din ziua de astăzi au luat-o razna, iar vine se împarte între ei, nişte copii care îşi distrug viitorul şi nişte părinţi iresponsabili, care au făcut copii numai de dragul de a face.

| Linna a răspuns:

Din cauza baietilor.sh eu era sa fac greseala asta. Consideram ca ii iubimchatterbox o prostie, sh pentru nu a`i pierde ne culcam cu ei. sh dupa cred ca urmarile sunt tragice.straight facePlus parinti care ii lasa sa fac tot ce isi doresc. bani, netul. drogurile.in concluzie libertatea. In ziua de azi unele fete sunt proaste, isi vand virginitatea pentru bani, pentru a arata bine.ptr tot felul de lucruri. Ele sunt vinovate! Au nevoie de psihologisad.

| pitikaaa a răspuns:

Nuuu e normal.Eu am 13 ani si nu ma gandesc sa imi incep viata sexuala decat pe la 18-19 ani. De obicei sunt de vina parintii pentru ca nu le acorda destul educatie si nu ii intereseaza de copii lor... ii lasa sa fie ''copii strazii'', nu le dau sfaturi folositoare...in cele mai multe cazuri copii afla chestii de la prieteni si normal ca prietenii ii imping si le spun sa incerce si ei ca e foarte bine.Atunci copilul bineinteles ca e tentat.Si dupa cfe copilul isi incepe viata sexuala si descopera ca e bine si ca prima data nu l-a prins nimeni atunci continua si face tot asa pana cand ajunge un obsedat sexual.Adica la ce sa te mai astepti de la copii de 13-15 ani cand asa a ajuns Romania ca si copii de 6 ani stiu ce e ala sex si poate unii chiar au incercat deja.Parintii isi irosesc timpul degeaba spunandu-le copiilor ca i-a adus barza si chestii din astea. Unilor parinti nici nu le trece prin cap ca copii lor stiu ce e ala sex sau ca au facut deja sex.Deja copii de vreo 14 ani (sunt destule cazuri chiar si pe TPU) au ajuns sa fuga de acasa la prietenul si sa faca sex.Sau atunci cand prietenul si prietena sunt singuri acasa se intalnesc si fac sex.Sau fac sex noaptea prin gard (am citit recent o intrebare). Asa a ajuns lumea asta nu ai ce sa faci.Respcet parintii care au stiut cum sa isi educe parintii si tot odata respect baietii si fetele care au ajuns la o anumita varsta si sunt inca virgini. Te-am pupat!

| Aenoenienanonim a răspuns:

Eu am **** la 7 ani.

| Aenoenienanonim a răspuns:

Fratilooorr trezitivaaaaaaaaaaa, ce e cu mintea asta indoctrinata de causescu, doamne ce comunisti, asta e viata, traiti cat puteti ca viata zboara, lasati mentalitatiele astea din 1968... 2010! ganditiva si voi.

| Aenoenienanonim a răspuns:

Din avatarul tau, imi cam imaginez cati ani ai... aia ca shut upwinking si...ciocu mic

| zzzuperman a răspuns:

"Vedetele" de la tv si educatia de acasa

| kittycat_9803 a răspuns:

Eu una mi-am inceput viata sexuala la 14 ani si 8 luni happy... Acum am aproape 18 si nu regret deloc alegerea facuta. Am facut acel pas fiindca aveam o relatie stabila si pur si simplu asa am simtit in acel moment. Nu consider ca varsta la care iti incepi viata sexuala te defineste ca persoana... Mult mai important este sa stii sa te protejezi, sa fii intr-o relatie de ceva timp, cu cineva in care ai incredere deplina, si cel mai important, sa existe sentimente si dorinta de ambele parti, nu doar de una. Oricum, asta nu inseamna ca eu cred ca este normal ca cei de sub 16 ani sa isi inceapa viata sexuala. La mine pur si simplu s-a intamplat desi nu planuisem si nu aveam de gand sa o fac iar relatia a mai durat 2 ani dupa aceea si s-a terminat din motive care nu tineau de niciunul dintre noi.

| ZeYa a răspuns:

Libertate au, curiozitate este, de aici pana la a experimenta nu este decat un pas, la mintea lor, ce i-ar putea opri? Nu cred ca este bine si nici nu mi se pare normal.
De vina sunt cei ce ii educa, si nu acorda suficienta atentie evolutiei lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca aud si vad totul de pe strada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce proasta eu dela 4ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pentru ca sunt curiosi si vor sa experimenteze