Întrebare recomandată | lolium a întrebat:

Credeti ca daca ar exista o relatie mai stransa intre copii si parinti (bazata pe incredere) ar scadea numarul adolescentilor care isi incep viata sexuala de la varste fragede?

e vina parintilor sau a copiilor pentru intrebarile puse la aceasta categorie?

38 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e vina parintilor..de ce?
pentru ca uita ca au acasa copilasi, pleaca in tari straine dupa bani, multe familii ajung in pragul destramarii/copilasii au de suferit/li se ofera lucruri extravagante de micuti/bani la discretie/calculatoare/tablete/telefoane sofisticate dar uita sa ii controleze, oare nu sunt atatea stiri cu si despre minore ca isi incep viata sexuala de micute? ca sunt violate/vandute etc.tu ca parinte nu te intrebi in cazul care ai o fata acasa. oare fata mea ce face? oare are iubit? nu isi permit sa vorbeasca nici despre CM.e posibil ca mama sa omiti aceste treburi? ma intreb cate mame isi verifica fetele in ziua de azi? dar daca un profesor abuzeaza de ea, daca este lovita, imediat se dau lovite in aripi si pune toata politia pe urma profesorului/director etc.
de institutia scolara ce sa mai zicem.
nimeni nu ia atitudine/nimeni nu face nimic... oare este corect ca eleva sa te duci machiata/fandosita si cu minijup la scoala?
tu ca mama chiar nu vezi? sunt multe chestii care ii acuza direct pe parinti.
si acest site are partea sa de vina..nu e ceva normal, ca minor fiind de 10-11 ani sa pui intrebari legate de sex si sa fie aprobate, ma intreb.e corect? e bine sa intrebi/sa te interesezi dar totusi sa ai o varsta cat de cat rezonabila, culmea e ca se si raspunde, oare pentru blestemata asta de funda invatam pe dragii nostri copilasi cum se face sex? sex oral? si sa dam explicatii cum se face? e strigator la cer..ar fi o dezbatere mult mai ampla pe aceasta tema.dar in consecinta, ne straduim degeabastraight face
O seara bunahappy

| Wehrmacht a răspuns:

Nu inteleg de ce se gasesc mereu scuze pentru orice problema.Nu poti sa controlezi totul. Daca acel copil vrea sa faca ceva o sa o faca si nu poti opri asta decat daca el accepta.

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie condamnati parintiii de idioteniile copiilor dar trebuie recunoscut ca sunt si parintii care nu stiu sa vb cu copii sau chiar le dau un exp prost

| Anca95 a răspuns:

Buna!
Parerea mea este ca relatia parinte copil ar trebuie sa se bazeze pe prietenie, practic parintii ar trebui sa-ti fie cei mai buni prieteni pentru ca ei niciodata nu te vor sfatui gresit(desi tu crezi asta uneori). Este adevarat ca unii parinti sunt cam incuiati la minte si nu prea-ti vine sa le spui tot ceea ce ai de gand sa faci, dar in situatii de genul ar trebui sa te sfatuiesti cu cineva cu mai multa experienta(psihologul scolii, matusa, unchi etc).
Consider ca vina este indeosebi a copiilor pentru ca hai sa fim seriosi educatia o primesti pana la 10 ani. Dupa ar trebui sa ai putina minte sa constientizezi ce iti face bine si ce nu.Pe la 12-13 ani ar trebui sa intervina autoeducatia practic sa corectezi anumite chestii(intr-un mod pozitiv)la tine, ceea ce crezi tu ca deranjeaza pe altii si ne autoeducam toata viata.
In principiu, marea parte din vina pentru problemele adolescentior o au chiar ei.Suntem responsabili de faptele noastre.Trebuie sa ne simtim destul de maturi din punct de vedere emotional sa ne incepem viata sexuala, nu sa facem asta pentru ca toti prietenii mei nu mai sunt virgini.Bravo lor! sau sa sugem dintr-o tigara ca si cum ar fi prima inghetata crezand ca suntem mai sexy cu un horn in loc de gura, spre exemplu.
Parintii sunt de vina in cazul in care copilul respectiv a crescut fara ei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, FELICITĂRI pentru această postare!
Este foarte bună şi "de actualitate".

EVIDENT, dacă ar exista o relaţie mai "strânsă" între copii & părinţi şi o IMPLICARE mai "serioasă" din partea părinţilor, ar scădea numărul tinerilor care-şi încep viaţa sexuală la vârste cuprinse între 12-17 anişori!

Vina este "împărţită", dar PĂRINŢII sunt cei mai vinovaţi deoarece sunt ADULŢI şi ar TREBUI să fie mai RESPONSABILI ( în special, în privinţa educaţiei sexuale a copiilor )!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

E vina parintilor care nu stau de vorba cu copiilor.Inca de la aparitia ciclului in mestrual parintele ar trebui sa-si faca timp sa informeze viitoarea domninoara tot cea trebuie sa stie in acest sens incusiv despre sex si practicarea lui la varste mici. Unui parinte ii vine greu sa creada ca fetita lui isi incepe viata sexuala la 15-16 ani dar asa este.
Apoi e vina mass-media care promoveza fete sumar imbracate la programe si ore accesibile copiilor.Ca sa nu mai spun de ziarele si revistele in care vedem fete dezbracate.
Pe internet se ajunge destul de usor la paginile pornografice.Parintele nu-si controleza copiul ce face acesta la PC?
Nici scoala nu se implica in acest sens? Exista ore de educatie sexuala? Macar una pe luna!
In concluzie prea multa libertate strica tineretul nostru.

| Oana92 a răspuns:

E vina tuturor. A parintilor ca nu discuta nimic despre sex cu copii, dar le impun anumite comportamente, a copiilor ca nu stiu sa isi consume energia facand altceva si nu au curaj sa intrebe, a profesorilor pentru ca si ei trateaza subiectul sex ca pe ceva tabu si in marea partea a timpului se trece peste cele putine lectii de anatomie, a ministrului educatiei-oricare ar fi el pentru ca nu face sexologia materie obligatorie pentru trunchiul comun tuturor specializarilor, a medicilor pentru ca nu ii informeaza pe tinerii care ajung in cabinetele lor, a societatii in general pentru ca doar condamna dar nu face nimic concret si incurajeaza lipsa de comunicare si jena asupra subiectului sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte buna intrebarea si am sa propun sa fie in top. Intotdeauna copilul face ce vede la altul, de unde Coana Mare maturizare la 10 ani? Educatia primita e ca o amprenta parentala, daca ma intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Woow 22 comentarii si cu mine 23 laughing rolling on the floor

| mat31new a răspuns:

"Educatie Sexuala" cum suna?

| VladGH a răspuns:

Printii, anturajul.

| NuMaContrazice a răspuns:

In primul rand e vina copiilor, ei trebuie sa gandeasca dupa 10 ani deja incep sa se maturizeze.Bineinteles ca uneori si parintii mai au un pic de vina, ei trebuie sa aiba grija de copii si sa-i invete ce e bine si ce e rau.
Alta vina are mass-media, in orice reclama vezi cate-o fufa in chiloti sau un barbat pe jumatate dezbracat.Sa nu mai zic de filme, in toate aproape exista cate-o scena "fierbinte"...

| NuMaContrazice a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Cand am zis "sa se maturizeze" m-am referit ca incep sa gandeasca si ei si sa isi dea seama de ce e bine si ce e rau, sa priveasca lumea din alt punct de vedere.

| lolium explică (pentru NuMaContrazice):

de fapt nu cred ca ar trebui sa ne asteptam de la un copil de 10 ani sa stie ce e bine si ce e rau. ar fi prea mic pentru asa ceva.

| NuMaContrazice a răspuns (pentru lolium):

Copii se maturizeaza si cresc mult mai repede decat acum 10-20 de ani. Dupa parerea mea, un copil de 10 ani e capabil sa faca diferenta intre bine si rau.Fiecare cu parerea lui...

| LineGuide a răspuns:

Deja in randul tinerilor maturizarea are loc la varste mai fragede, la care noi nu ne gandeam la atatea lucruri, avand o lipsa de informare, pe care ei acum o dobandesc de pe internet. Noi nu puteam sa abordam pe cineva cu o intrebare de genul acestora, dar ei, cu ajutorul unui pseudonim, pot sa isi exprime gandurile fara teama ca vor fi considerati cu ceva mai ciudati, sau mai needucati decat semenii lor.
Mult noroc!

| Vi003 a răspuns:

E si vina parintilor care nu-si cunosc copiii, nu stiu cum gandesc, nu le cunosc anturajul, nu le fac un program, sunt prea permisivi sau restrictivi, nu se intereseaza de ei la scoala. Degeaba scoala cauta sa faca o educatie in acest sens, daca lor le e gandul doar la sex. Vad la tv ca prin sex ajungi o monica, o tonciu-sanzi, o "gagica" de fotbalist sau de miliardar impotent care-si lasa nevasta si copiii pentru o "cotoharla" pe care o abandoneaza rapid pentru o alta cu carnea mai cruda. E vina politiei ca nu ia masuri cand ii prinde pe strada /local la ore mici din noapte. E vina medicilor de familie ca nu-i consiliaza (si ei pot s-o faca), sa le spuna care sunt efectele placerii de 15 secunde. Sunt multi vinovati, e un lant intreg, dar vina cea mai mare o poarta familia. Nu faci copii ca sa ti-i educe altul, faci copii pentru a duce mai departe gena neamului tau si trebuie sa te-ngrijesti, ca parinte, de buna lor crestere, educare. Sunt si copiii vinovati, dar daca ar avea parinti responsabili, n-ai mai auzi de copii care fac copii.

| 1DeadMemories a răspuns:

Lipsa de comunicare e de vina.De multe ori parintii incearca sa comunice cu copilul si intampina refuz din partea acestuia. Rusinea de a vorbi deschis cu parintii despre lucruri sexuale duce la intrebari stupide aici pe site.
Nu cred ca e un parinte sa si refuze copilul la intrebari legate de sex, sexualitate.
Parintii isi vad copiii nedezvoltati mental/fizic, nu gandesc ca s au maturizat si nu incep discutii despre sex.

| SirGilbert a răspuns:

In mare parte parintii sunt vinovati. Spun asta deoarece relatia parinte-copil nu mai e la fel de stransa acum in 2013, cum era spre exemplu in 2003. E o diferenta de doar 10 ani in care diferiti factori cum ar fi tehnologia,invatamantul de o calitate nu foarte stralucitoare, au actionat asupra copilului, facandu-l sa puna intrebarile la aceasta categorie.
Lipsa banilor si nivelul scazut de trai al romanilor i-a facut pe parinti sa nu se mai ocupe de copii intr-un mod foarte constiincios, acestia petrecand mai mult timp in fata internetului (avand acces la multe chestii pe care le vor incerca cu siguranta) decat timpul petrecut cu parintii.
E secolul vitezei, mesele in familie(unde se poarta un dialog civilizat) lipsesc aproape cu desavarsire.alimentatia frugala luandu-i locul.
Pentru copii, intalnirea cu parintii e doar o pura coincidenta, iar de educatia sexuala nici nu avem ce vorbi.

| Sashavalentine a răspuns (pentru SirGilbert):

Nu este in totalitate corect ceea ce ai zis. Eu am 12 ani si imi iubesc foarte mult mama. Avem o relatie copil-parinte foarte stransa. Nu toti copiii sunt asa cum i-ai descris tu.

| lolium explică (pentru Sashavalentine):

Dar nu am zis niciodata ca toata lumea isi incepe viata sexuala la varste mici. dar in ultimul timp nu putem nega ca numarul lor a crescut considerabil. si de multe ori parintii uita sau le este jena sa vorbeasca cu copii lor despre sex.
uite, eu spre exemplu nu am discutat niciodata pana acum cu mama mea despre acest aspect, si am aproape 18 ani. si nici nu cred ca vom discuta vreodata.

| SirGilbert a răspuns (pentru Sashavalentine):

Am specificat de la inceput, "In mare parte"!

| Sashavalentine a răspuns (pentru SirGilbert):

Poate asa e la oras. thinking (locuiesc la tara)

| lolium explică (pentru Sashavalentine):

Si eu tot la tara. n-are nicio relevanta unde stai

| SirGilbert a răspuns (pentru Sashavalentine):

Chiar daca locuiesc la oras, eu am o parere foarte buna despre cei de la tara.
Datorita lor noi mancam ecologic, datorita lor traditiile inca se mai pastreaza, datorita lor nu ne pierdem identitatea, noi ca popor.

Nu cred ca zona in care traiestc copii ar putea avea un anumit impact asupra relatiei lor cu parintii!

| lolium explică (pentru SirGilbert):

Oamenii de la tara au o mentalitate mai invechita. cand e vorba de relatii intime, ei inca mai cred ca daca 2 persoana au facut sex, sunt deja "luati " (in sensul de casatoriti )

| SirGilbert a răspuns (pentru lolium):

Sunt si exceptii!
Eu mi-am spus parerea.Fiecare are dreptul la una!

| FrumoasaTa a răspuns:

Uneori si parintii au aceasta vina dar dupa parerea mea, copii au cea mai mare vina in povestea asta.Cind ajung la un astfel de moment spun ''De ce sa pierd sansa asta.Am s-o fac'' si uite asa toti se simt tentati de asta.Cred ca daca iti incepi viata sexuala de la o virsta frageda atunci se va intimpla cine stie ce.Iti faci rau tie.

| NickName01 a răspuns:

Absolut!

| NickName01 a răspuns:

Nu intotdeauna sfaturile parintilor sunt stralucite, dar cele care indeaman la precautie, la siguranţa, la o viaţă morala sunt intotdeuna 100% valabile.

Viaţa (şi vieţuitorii ei) este prea marşavă pentru a fi altfel, pentru a merita sa ai incredere in cineva... fara sa-l verifici ani de zile;

Nu invata ce cont propriu ceea ce ai putea invata din greselile altora...
de la neascultarea parintilor (asa batuti in cap cum sunt sau ni se pare uneori a fi) vin cele mai crunte experiente de viata! Cu efecte ireversibile!

| AnneღU a răspuns:

Parintii ar trebui sa se implice mai mult in viata personala a copilului si sa nu ii mai dea atata libertate de sine la o varsta asa frageda! Asta e parerea mea... copiii sunt foarte usor de influentat, iar daca sprijinul unui adult nu-i este oferit e si normal ca se va "educa " singur dupa propriile preferinte! E bine sa vrei ce-i mai bun pentru copilul tau dar asta nu include ca sa il alinti mereu si sa-i faci toate mofturile tongue

| Gαηαmα a răspuns:

Da...eu cred ca da.Pentru ca unii chiar nu stiu, nu isi dau seama! Un sfat de la parinte, o alta legatura, o conversatie la majoritatea ar conta.Dar traim intr-o lume cu democratie si sunt multe altele...

| Sashavalentine a răspuns:

E vina copiilor, zic eu. Se cred prea maturi iar parintii le fac toate poftele thinking Da' pe cine cunosti tu care sa inceapa viata sexuala de mici? o.o

| lolium explică (pentru Sashavalentine):

E de ajuns sa arunci o privire la aceasta categorie, e de ajuns sa analizezi putin persoanele din jurul tau. cum adica pe cine? laughing ai impresia ca sunt putini?

| Raul5765578 a răspuns:

E vina parintilor ca nu au grija de copii lor si ca ii lasa pe net nelimitat de-a colo invata copii uitandu-se la filme xxx

| MadaLinaMadeline a răspuns:

Este putin si vina parintilor pentru ca acum parinti nu isi mai tin din scurt copiii dar daca copilul este lasat sa se duca in oras la 10 noaptea si vine la 1 cu prieteni etse vina parintilor iar unele fete au iubit de la o varsta prea frageda baiatul ii baga toate prostiile fetei in cap si desigur odata ii zice ca daca vrea sa faca sex iar fata este orbita de 'dragostea lui " cica si face ce zice el... sper ca te-am ajutat

| Bogdan1986 a răspuns:

Da,cred ca e vina parintilor pentru ce se intampla in ziua de azi cu copii,mai ales cu fetele din pacate,ele ar trebui in primul rand educate cum sa se poarte si cum sa se imbrace cand merg pe strada,voba aia,o educatie buna nu se vede,se simte; apoi scoala are rolul de ai educa nu in capitolul sex,ci cultura generala,iar biserica daca nu si-ar pierde atat credibilitatea ar trebui sa se implice mai mult in relationarea cu adolescentii,degeaba mergi la biserica ca sa te intalnesti cu altcineva,sau sa te uiti care cum este imbracat sau sexy, acolo ar trebui sa-ti stea mintea la altceva
internetul are si el o mare parte din vina deoarece este prea permisibil, poti vedea usor tot felul de siteuri, in alte tari pentru asta trebuie sa dovedesti ca esti major si sa platesti bani grei pentru a-ti dechide conturi, dar traim in Romania... tara tuturor tampenilor posibile

| Isabellabella a răspuns:

E vina parintilor pentru ca nu au grija de copii lor si ii lasa sa faca ce vor ei