| RAY a întrebat:

De ce intra unele persoane in relatii daca nu au incredere in persoana iubita?

gelozia asta care o vad si aici este lipsa increderi si totusi ei continua relatia, mai rau e ca se ajunge si la violenta domestica

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Gelozia apare ca o consecinta a unei stime de sine reduse si a lipsei intelegerii fata de fenomenele psihice care au loc.
Daca esti constient, chiar daca simti, stii ca nu ai niciun drept sa reprosezi si ca e de fapt problema ta. Partenerul nu are nicio responsabilitate. Daca e o relatie sanatoasa si vreti amandoi sa continue in casatorie e mai bine sa ii spui ce se intampla, altfel balonul se umfla pana face poc si atunci apar deciziile tampite si violenta la pachet.
Intri intr-o relatie pentru ca vrei sa iti demonstrezi ca esti capabil sa ai pe cineva. Dar in acelasi timp iti recunosti falsitatea, pentru ca tu continui sa iti spui ca nu meriti persoana. Si pana cand izbucnesti nu mai dureaza mult.
Cu prima ocazie in care partenerul are pur si simplu chef sa fie singur sau ii esti antipatic ca ai facut ceva nasol, izbucnesti. Gasesti ca motivatii pentru actiunile ei orice altceva decat prostia ta sau simpla ei nevoie de a face ceea ce o face fericita si care da, spre suferinta ego-ului tau se pare ca macar uneori nu esti tu.
De asta e important sa te cunosti foarte bine pe tine, sa lucrezi la propria personalitate, sa afli ce te face fericit si abia dupa ce stii toate astea sa vezi cum isi are locul o alta fiinta in viata ta. Sa vina ca musafir in viata ta. Daca ii place si esti dispus sa o mai primesti totul bun. Daca nu, iarasi bun. Nimic nu trebuie sa fie musai.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Teama de a fi single, dar fetele alea habar nu au ca fetele single sunt si sexy

| RAY explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Bun raspuns, de unde apare teama de singuratate?

| R0R0 a răspuns:

Gelozia nu e un lucru constructiv, dar apare fara sa vrei. Esti gelos/oasa cand vezi ca cineva vorbeste cu iubitul/a tau/a si il/o mai atinge asa prieteneste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din prostie, lipsa de ocupatie. Interese tampite oricum

| simohalep2 a răspuns:

Pentru bani