| gargaritza a întrebat:

De ce ne indragostim mereu de persoana care stim ca nu e potrivita pentru noi? sad

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Nu exista o lege in privinta asta. Hazardul isi spune cuvantul. Fiecare a avut macar o data impresia ca a gasit sufletul pereche. Cred ca oricine ar spune ca nu a suferit macar o data din dragoste minte. Important este sa nu ne grabim. Nu trebuie sa vedem dragostea ca pe o necesitate pentru a acoperi alte lipsuri. Trebuie sa incercam sa ne autodepasim pe alte planuri. Dragostea va veni ca o completare si iti vei demonstra ca nu ai suferit in zadar. Important e sa lupti pentru fiecare iubire. Odata si odata vei intalni persoana potrivita.

10 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, pentru ca iubirea este oarba, nu te intreaba nimic atunci cand vine, ci vine pur si simplu, se adanceste in suflet si greu mai iasa.Acum nu in toate cazurile e la fel, depinde peste cine dai.Desi stim ca o persoana nu e potrivita pentru noi, nu ii putem comanda inimii, desi ratiunea ne spune altceva, e o lupta foarte grea intre inima si ratiune, de obicei e bine sa faci ce iti spune inima, cu riscul de a gresi, pentru ca asa e viata...nici eu nu am vrut sa ma indragostesc de prietenul meu, el fiind genul de baiat mai vagabond, mai smecher, nu tocmai cuminte, in plus mai mare ca mine cu 5 ani, stiu ca nu conteaza varsta dar na...eu am incercat sa nu pun suflet pentru el, dar nu am putut cu cat incercam mai mult sa nu il iubesc, cu atat il iubeam mai mult, asa e dragostea cand vine.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Si eu m-am intrebat de nenumarate ori asta happy Si acum am gasit si raspunsulwinking
Pentru ca inimii nu ii poti comandawinkingEa alege ce vrea. Iar noi...suferim din urma ei sad Asta e...

| butt3rfly16 a răspuns:

Pai...pentru ca nu avem de unde sa stim asta pana nu o simtim pe propria piele si cand ne dam seama e deja prea tarziu si tot noi suferim mereusad.

| ÅñdRa a răspuns:

Buna.
Asa cum spun si proverbele iubirea este oarba si niciodata nu vedem cu adevarat fata persoanei de care ne indragostim.

| theodoraafi a răspuns:

Uneori inima nu ne asculta...
dragostea e un limbaj ciudat...

| Deea a răspuns:

Asta ma intreb si eu...

| S†®£p§¦L§ a răspuns:

Ce frumos era daca ne puteam alege noi persoanele de care sa ne indragostim. Dar inimii nu`i poti spune de cine, ea alege singura. Si cand iubim mai mult atunci apar cuvinte care te lovesc in suflet, si simti ca nu mai poti.ca vrei sa pleci undeva unde sa uiti de tot si de toti. Si oricum ai incerca sa uiti persoana pe care ai iubito cel mai mult, nu poti! sad

| lavyBandB a răspuns:

Nu avem de ales. Dragostea este ca febra.Vine si pleca fara sa vrei.Stiu cum te simti pentru ca si eu am fost indragostita de o persoana nepotrivita. Oamenii gandesc in doua locuri care au pareri total diferite:inima si mintea.Cateodata decizia inimii este mai puternica decat a mintii si nu ne ramane decat sa acceptam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa inveti ce e suferinta si sa lupti in continuare pentru ce e al tau sau pentru ce ti'ai dori sa iti apartina doar tie... din pacate uneori ceea ce'ti doresti sa fie doar al tau, mai este impartit cu o alta persoana ...cu toate ca mi-am pus si eu intrebarea asta de multe ori, acum incerc sa obtin ce vreau

| laryssa14 a răspuns:

Asta e o intrebare cam grea...
adica nu stiu, pur si simplu se intampla, dar tu poti sa spui ca e nepotrivita din mai multe cauze:
1.are prietena
2.este iubitul prietenei tale cele mai bune
3.este prea mare
4.este mai putin cuminte
acum sa iti spun despre fiecare cate cevatongue
1. daca are prietena, atunci clar este nepotrivid, dar, daca chiar il placi mult asteapta o minune (sa se desparteasca).
2. daca e iubitul prietenei tale, si mai si, uita`l!
3.se zice ca dragostea nu are varsta intre vecinii mei e diferenta de 10 ani si se iubesc poate chiar mai mult ca alte cupluri (da bine acum sa nu te gandesti ca e bine ca tu sa ai 14 ani si el 37).
4.aici situatia e cam dificila... daca e mai putin cuminte risti sa te expui la pericol deoarece daca esti virgina si vrei sa iesi cu el s-ar putea intampla lucruri...hai sa spunem "urate". dar daca tine cu adevarat la tine si te iubeste atunci, dai bataie:X:X:X