| cnaibig a întrebat:

De ce unii se masturbeaza deci eu chiar nu inteleg?! Ce e masturbarea cum se face?

11 răspunsuri:
| Roberta a răspuns:

Masturbarea este un act normal. Dar masturbarea nu trebuie sa aiba ca unic scop placerea. Alaturi de eliberarea de tensiunea sexuala acumulata, tinerii trebuie sa gaseasca in masturbare modul de a se cunoste mai bine din punct de vedere fizic, de a putea intelege mai bine modul lor de a raspunde excitatiei sexuale, de a descoperi zonele erogene ce produc placere - pentru a le folosi, de a descoperi zonele ce produc disconfort - pentru a le evita si, in general, de a invata care sunt limitele si posibilitatile lor corpului lor.

Si despre metoda ta de a te masturba ar fi ceva de spus. Frecandu-te de diversele obiecte despre care imi spui, nu vei putea niciodata sa afli daca gatul, umerii, sanii tai (mai ales mameloanele), coapsele, fesele tale sunt zone erogene care sa iti creeze placeri in timpul unui act sexual. Atunci cand esti singura si te masturbezi trebuie sa incerci sa te cunosti, sa iti intelegi reactiile, sa iti cunosti si sa iti intelegi corpul. Sa stii ce ii provoaca placere si ce nu. Si asta inseamna sa te mangai pe fiecare zona a corpului. Altfel vei fi nevoita sa faci toate acestea in timpul actului sexual. Masturbarea trebuie sa fie ca un fel de repetitie. Iar cu partener – el trebuie sa iti stimuleze acele zone erogene despre care tu ii vei spune ca iti creeaza placere, el trebuie sa iti indeplineasca acele fantezii sexuale despre care tu ii vei povesti, el trebuie sa aiba grija ca tu sa ai orgasm. Dar pentru aceasta trebuie sa te cunosti si sa comunici.
Masturbarea nu creeaza probleme fizice sau psihice. De asemenea, din punct de vedere fiziologic, nu exista diferente intre orgasmul provocat de masturbare si cel dintr-o partida de sex.

Frecventa cu care o persoana se masturbeaza variaza foarte mult in functie de numerosi factori. Unele persoane nu au incercat niciodata in viata, altrele se masturbeaza de doua-trei ori pe zi, pentru lungi perioade de timp. Ce este "normal" pentru cineva, poate fi "anormal" pentru altcineva si asta se aplica in toate aspectele vietii sexuale (si in toate aspectele vietii). Oricum, masturbarea este un bun mod de a te cunoaste din punct de vedere sexual, de a-ti cunoaste zonele erogene, de a cunoaste modul tau de raspuns la stimulii erogeni, care este stimularea cea mai buna, cum creste tensiunea sexuala si cum se ajunge la orgasm, este un mod de inlaturare a tensiunii sexuale, mai ales in perioada adolescentei. Si in plus este o practica sigura - nici un risc de infectie cu transmitere sexuala, nici un risc de sarcina nedorita.

Dar aici este ceva de adaugat: nu te obisnui sa te masturbezi repede, repede, repede, pentru ca nu vrei sa te gaseasca cineva sau pentru ca vrei sa termini cat mai repede cu asta sau pentru ca... mai stiu eu ce. In timp se poate crea un reflex, organismul tau fiind invatat sa reactioneze rapid la stimuli si sa ajunga rapid in faza de ejaculare. Este un lucru pe care nu ti-l doresti atunci cand esti cu o femeie.

Dar...

Tot ceea ce facem trebuie sa fie facut cu masura si intelegand ceea ce facem. Nu este normal sa te masturbezi pana la epuizare (ceea ce faci tu), nu este normal sa te masturbezi din plictiseala, numai fiindca nu ai nimic mai bun de facut. Masturbarea nu este o problema atata timp cat nu are repercursiuni negative asupra atitudinii tale, nu aduce schimbari in atitudinea ta, in relatiile tale sociale, nu influenteaza negativ relatiile pe care le ai in familie, la scoala, cu prietenii tai. Dar se pare ca la tine aceasta practica incepe sa scape de sub control...

| liviu42 a răspuns:

Masturbarea este si la femei si la barbati,la femei se face prin frecarea clitorisului cu mana, sau cu ajutorul unor vibratoare, de obicei si la barbati se freaca penisul cu mana. Unele si uni o fac din curiozitate sa vada cum este pana la inceperea vieti sexuale.

| liviu42 a răspuns:

Masturbarea este un mod natural si sanatos de a te elibera de tensiunea sexuala practicat de majoritatea oamenilor de ambele sexe. Studiile arata ca 95% dintre barbati si 60% dintre femei au aceasta activitate. Este un mod bun de a invata cum reactioneaza sexual fiecare dintre noi. Femeile care pot ajunge la orgasm prin masturbare au mari sanse sa ajunga la orgasm si cu partenerii lor iar barbatii care se pot masturba 15 - 20 de minute fara sa ejaculeze nu sunt predispusi la ejaculari premature. Stimularea organelor genitale ale partenerului este de asemeni numita masturbare si este o parte importanta a actului sexual.

Masturbarea la femei

Daca aspectul zonelor genitale nu iti este familiar examineaza-le cu o oglinda de mana in timp ce esti la dus sau in baie. Clitorisul este situat acolo unde labiile inferioare intalnesc labiile superioare. Este o excrescenta roz de marimea unui bob de mazare si este foarte sensibil. Clitorisul este protejat de o membrana care se retrage cand esti excitata. Sub clitoris se afla o mica deschizatura a uretrei prin care trece urina iar sub aceasta se afla vaginul. Cand incepi sa te masturbezi fi sigura ca ai suficient timp si nu vei fi intrerupta. Te poti retrage undeva unde este liniste, un loc intim si calduros. Unele femei prefera sa stea pe spate, unele pe fata ; unele prefera sa aiba picioarele stranse altele foarte departate sau lipite de corp.

Foloseste un lubrifiant si atinge usor zonele genitale cu degetele sau un vibrator variind miscarile din timp in timp pentru a afla unde stimularea este mai puternica.

Multe femei cred ca clitorisul este prea sensibil pentru o stimulare directa de aceea poti incerca prin masajul intregii vulve trecand incet spre interior cu degetele prin miscari delicate. Lasa-te purtata de imaginatie pentru a creste excitarea. Fii rabdatoare dar deca placerea dispare si tu nu atingi orgasmul este cazul sa te opresti. Nu fii dezamagita pentru ca e posibil sa fie nevoie de mai multe incercari pentru a te relaxa complet si a ajunge la orgasm. Cand simti o tensiune crescanda in zona vaginului si o crestere a temperaturii inseamna ca te apropi de orgasm.

Continua sa te stimulezi deoarece daca te opresti aceste senzatii vor disparea si va fi dificil sa le obti imediat. Clitorisul devine din ce in ce mai sensibil in timpul masturbarii chiar daca stimularea are loc direct sau iar orgasmul are loc cu valuri de contractii vaginale. Multe femei agreaza diverse forme de contact genital in timpul orgasmului. Ori o stimulare continua ori o apasare a zonei vaginale. Unele prefera sa introduca un deget in vagin in timp ce ating orgasmul.

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Pentru baieti masturbare = laba [freaca penisu pana cand iese o zeama alba(sperma, care face fetele sa ramana gravide), sau "pipi" daca nu este maturizat
Pentru fete masturbare = degetica [iti bagi degetul in vagin, sau te freci acolo la... ca sa te exciti, o sa simti o chestie placuta]

Da-mi funda ca te-am lamurit, sau da`mi PM sa iti explic pe larg

| TeIubesccc a răspuns:

O fac pentru placere. Baietii isi freaca penisu` si fetele isi introduc dif chestii in "pasarica".

| AnnaMaria a răspuns:

N-ai tu treaba.

| EuOO a răspuns:

Ba eu cred că înţelegi şi vrei asta din moment ce eşti interesată de subiect. Ba chiar vrei să ştii şi cum se face. Data viitoare alegeţi mai bine cuvintele.

| MrCaracter a răspuns:

Lipsa unui partener/a duce automat la masturbare,si nu numai!
Cand actul sexual nu este peste asteptarile dorite unul sau ambii parteneri incearca sa compenseze stiind ca ceea ce fac ii duce la orgasmul dorit!
La baieti nu e mult de explicat,imi freaca organul si se gandeste la ceva incitant, sexy pana ejaculeaza.
Partea proasta a masturbarii ar fi ca are efecte negative asupra organismului, cine ma contrazice nu stie prea mare lucru!

| hastemele a răspuns:

Multi se mastrubeaza pentru ca nu au un partener sexual in momentul ala si simt nevoia sa-si consume energia sexuala intr-un fel... la fete mastrubarea se faci prin masarea zonei unde se afla clitorisul

| cnaibig explică:

Haaarolling on the floor).Ce **** si distrusi care fac asta!

| cnaibig explică:

@Eu:eram curioasa nu as face asta vecibatting eyelashes:*!