| mirabela66665 a întrebat:

Dece nu am ramas insarcinata daca prietenul meu isi da drumul in mine de o luna pina acum...de la terminarea menstruatiei pina la urmatoarea? astept rs

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu intotdeuna ramai insarcinata din prima luna. Atata timp cat ai facut toate analizele obligatorii inainte de sarcina si medicul tau ginecolog a zis ca totul e in regula si puteti incerca sa obtineti o sarcina, nu ai motive de ingrijorare, se va intampla in scurt timp.

| ValyCoolBoy a răspuns:

Poate nu poate el, sau tu, daca intelegi la ce ma refer! incearca la un ginecolog pentru un raspuns mai amplu!

| RAY a răspuns:

Pentru ca doar 2, 3 zile esti la ovulatie se poate ca sperma lui sa nu fie buna sau tu sa ai probleme

| corbulalbrosu a răspuns:

Este foarte greu de apreciat si de dat un raspuns corect. Pot exista motive atat de infertilitate cat si de dereglari de ovulatie.Multe femei isi pun intrebarea: „De ce nu raman insarcinata?" Desi cauzele pot fi multiple, uneori e vorba de un motiv pe care femeile nici nu il bănuiesc: o boala cu transmitere sexuală (BTS) netratata la timp ceea ce poate duce si la consecinte severe in viata personala, inclusiv imposibilitatea de a avea copii. Daca incercarile tale de a avea un copil vor continua sa ramana nereusite, ar fi bine sa consulti un medic specialist in probleme de fertilitate. Acesta iti va face un examen fizic amanuntit, iti va preleva probe biologice (sange, secretie vaginala) pentru efectuarea eventualelor analize si va purta o discutie amanuntita cu tine despre modul tau de viata (consum de droguri, tutun, alcool), metode contraceptive utilizate, eventualele infectii cu transmitere sexuala avute.De asemenea si el ar trebui sa faca o spermograma privind diagnosticul infertilitatii masculine incluzand azoospermia, oligozoospermia etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i asa de simplu sa ramai gravida. rare sanse sa ramai din prima. poate ar fi bine sa te duci si la un control ginecologic.