| Pandicoarna2134 a întrebat:

Deci. E posibila o sarcina in urmatoarele conditii? Eu sunt virgina ( n-am avut penetrare).Am practicat niste jocuri cu prietenul meu ( masturbare reciproca). Ideea este ca nu si-a dat drumul, dar imi e frica sa nu fi fost lichid seminal pe penisul lui si sa-l fi luat pe mana cand si-a introdus penisul in pantaloni( nimic mai mult), dupa 3 min acesta mi-a introdus degetul in vagin ( 3 cm ). E posibila o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta EXACTA dar mai ales CORECTA, citeste cat mai atenta urmatoarele informatii in privinta atat al modului cat si al momentului in care se poate concepe un copil. Orice fata dar nu doar ea ci la fel si baiatul indiferent de varsta lor, care au ajuns in acel moment al relatiei in care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi foarte bine ca inainte de a intretine contacte sexuale (si mai ales neprotejate), cei 2 sa fie deja bine informati incat sa stie ca pentru a se putea forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa existe si sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa existe in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand orice fata care are deja ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata, insa NUMAI/DOAR daca SEXUL sau chiar si MASTURBAREA (neglijenta) se produce/are loc intuna sau in toate cele 4-5 zile apartinatoare PERIOADEI FERTILE, adica in timpul zilelor care sunt situate inaintea zilei de ovulatie. Sau chiar in ziua ovulatiei cand deja exista un OVUL VIABIL in uter si acesta poata fi fecundat de catre un spermatozoid provenit insa NUMAI din sperma si NU si din din lichidul preejeculator fiindca in continutul acelui lichid NU exista spermatozoizi.
2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga si sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), in una din zilele ce apartin perioadei fertile, fiindca doar atunci spermatozoizi existenti in sperma au posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga pana in cele 2 trompe uterine pentru a fecunda ovulul in vederea formarii unei noi forme de viata.
In situatia descrisa in prezenta intrebare se poate aprecia fara nicio teama de a gresi, ca posibilitatea sa apara o sarcina, este exclusa... in totalitate. Multa sanatate.

| Pandicoarna2134 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc enorm! Mie mi s-a terminat menstruatia pe 22-23, iar ce am spus mai sus s-a intamplat in noaptea dinspre 2 decembrie. Eram in perioada fertila?

8 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Sunteti prosti de-adreptul!
1. Sarcina nu se produce DOAR IN PERIOADA FERTILA! Da, metoda "calendarul" da niste perioade cu sanse foarte reduse/ mari de sarcina, dar nu sunt 100%, Pentru Dumnzeu, cititi inainte de a informa gresit oamenii!
2. cititi despre spermatozoizii - perioada de viata in aer liber/ corpul femeii; deplasarea lor; traseul pe care trebuie sa il infrunte pentru a se alatura ovulului.
3. de ce Dumnezeului va faceti singuri probleme si nu va puneti intrebarile astea inainte de a actiona? spalati-va pe maini, folositi prezervative etc.

| RAY a răspuns:

Tu te crezi sfanta fecioara maria?

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| anonim2533 a răspuns:

Draga mea, asta faceam si eu inainte. Spermatozoizii mor cand ajung in aer, deci nu trebuie sa ti fie teama, dar iti spun ceva si baga la cap pentru ca asta mi s-a intamplat. Prin chestiile astea o sa l innebunesti pe el si o sa te vrea cu orice pret, si o sa traga de tine, oar tu nu scapi virgina, ori cedezi, ori il refuzi pana in situatia in care va jucati si "accidental" el ti o baga.
Crede ma, chiar am trecut prin asta, mai bine o faci cand crezi tu ca e bine, decat sa se intample cand nu vrei

| Pandicoarna2134 explică:

In caz ca intereseaza pe cineva, testul de sarcina e negativ. Multumesc pentru tot

| AlexandruRadu1456 a răspuns:

Foarte putin posibil spre 95 la suta imposibil, totusi cumparati un test de sarcina dupa o saptamana.

| Pandicoarna2134 explică (pentru AlexandruRadu1456):

Au trecut 10 zile. O sa cumpar unul maine. Am si anxietate si efectiv nu imi da pace gandul.