| Euvreaumaimulteinfo a întrebat:

Deci eu am varsta de 14 ani si ma masturbez de la 5 ani.la inceput nu am stiut ce facc am aflat abea de un an am incercat sa ma opresc dar nu am putut se poate intampla ceva?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la 5 ani? Sau de 5 ani? Cred ca era doar o tentativa.Sau o joaca, daca este asa cum spui.Ai probleme psihice, baietas.

| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea practicata in limite rezonabile este considerata de catre medicii si cercetatorii care au studiat fenomenul ca fiind benefica organismului prin descarcarea acestuia de stres.Deci nu are rost sa te impacientezi in cazul in care nu o practici zilnic si in mod excesiv.

| mihai69 a răspuns:

Norocul tău! aș fi vrut să fiu și eu așa precoce...
Oricum, lăsând (puțin) gluma la o parte, nu e nimic rău dacă te masturbezi, atât timp cât nu exagerezi. Dacă ai timp și de alte activități, de școală, de stat cu prietenii - e OK. Dacă totuși unele dintre astea nu mai apuci să le faci, atunci va trebui să cauți o metodă de a reveni la o viață socială normală.
Adică să mai renunți la o parte din timpul alocat masturbării și să îl distribui celorlalte activități.

| doctorandus a răspuns:

E normal si sanatos sa te masturbezi, detalii pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Seba2013 a răspuns:

Deja ti-a creat dependenta, este ca si cum ai fi dependent de stres
Provoaca multe lucriruti nesanatoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 ani, serios?

Cred ca aberezi un pic.

Sincer, daca la 5 ani ti o atingeai, asta nu însemna ca te masturbai.

Da, va interveni obsesia, sunt șanse sa te închizi in tine si sa nu ai nici un prieten.

Ieși afara, comunica si lăsa masturbatul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbarea=cel mai tare drog!