| MihaelaBaykara a întrebat:

Dragi romani din Romania. Va rog sa nu ocoliti intrebarea mea care cauta cu disperare un raspuns desi va scriu pentru prima data.
M-am casatorit cu un turc care e de religie muslmana. El avand 23 eu 20 de ani. Practic am cazut victima, fiind primul barbat din viata mea.
Ne-am cunoscut in Romania in urma cu 2 ani avand doar o relatie normala ca intre iubiti. M-am casatorit cu el acum 5 luni. Pana sa ma casatoresc, era asa de bun cu mine, romantic, nu imi interzicea nimic, vorbea frumos cu mine.
Acum de cand stau in Turcia. ma pune sa invat dupa coran ( este in limba romana ) apoi ma pune sa ma imbrac cu rochii lungi pana in pamant, ma pune sa port batic. iar el afara nu ma lasa sa ies deloc! Deci deloc! Decat daca ma insoteste mama lui altfel nu am voie.
Sunt prinsa intr-o capcana blestemata. Am citit pe net ca nu e usor sa divortezi. imi este foarte frica.
Daca nu fac nimic cum trebuie, tipa. se rasteste la mine.
A spus ca peste 1 an va trebuii sa invat turceasca, sa invat la perfectie coranul ala blestemat.
Deci nu mai suport vreau inapoi in Romania, la parintii mei, la obiceiurile noastre.
Astept raspunsuri cat mai urgente. si nu ma judecati.

Răspuns Câştigător
| xFaith a răspuns:

Vad ca ai mai postat inca o data intrebarea. voi da copy/paste.

Offf biata de tine... De judecat nu am sa te judec, numai Dumnezeu are acest drept.
Eu propun sa iti suni parintii si sa le spui prin ce treci, asta ar fi singura solutie sigura, sau sa apelezi la ambasada Romaniei.
Fugi cat mai poti, pentru ca abia este inceputul!
Iti pot da si un exemplu in cazul tau.
Ai mei au o prietena de familie care s-a casatorit in urma cu 16 ani cu un turc. Pot spune ca tin legatura cu ea doar prin facebook. am vazut ca ea pe strada poarta capul acoperit, doar in casa ii este permis sa stea cu capul descoperit. Cand am intrebat-o dc nu mai vrea sa vina in Romania ea mi-a spus ca nu are suficienti bani. Pretext! Nu o mai lasa sotul ei. Eu cred ca e imposibil ca ea sa nu aive bani. putea macar 1 data pe an sa vina in Romania. Gandeste-te. ea de 16 ani nu s-a mai intors in Romania.
Trebuie ca tu sa te gandesti bine la ce vei face pentru a nu fi prea tarziu.

30 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 20 de ani nu mai ești victimă, părinții au fost de acord!
Va trebui să mergi la consulatul României pentru a vedea cum poți pleca, este destul de dificil. Cere divorțul în țară dacă aici te-ai căsătorit.
Era de așteptat să facă așa, nu poate fi mai prejos decât ceilalți turci, la ei femeia este slugă la bărbat. Nu trebuia să pleci, ci să locuiți permanent în România.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Trebuia sa te informezi inainte de a te casatorii de religia musulmana, eu cred ca ai facut greseala vietii tale casatorindu-te cu el, sincer chiar nu stiu cum o sa scapi din asta

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Vorbeste cu parintii tai. Ei sunt singurii care te pot ajuta, spune-le ca ai nevoie de ei. Incearca sa te intorci cumva in Romania.Chiar si insotita. Macar sa ajungi acasa la tine. Acolo in Turcia nu ai prea multe optiuni. Cu el nu poti vorbi si nu cred ca ai pe cineva de incredere.

| relian a răspuns:

Nu vorbi cu ei,nu le spune nimic de rude cas bolnave, ca vrei sa le vezi etc, ca mai rau faci, or sa te urmareasca pas cu pas.Ce trebuie sa faci este sa fugi fara sa fii vazuta de ei.Pur si simplu fugi undeva daca ai acte, pleaca de acolo ca o sa fie si mai naspa. Fugi din casa fara ca ei sa te vada ia un taxi ceva si mergi laambasada romaniei.Acolo le spui ca vrei sa pleci, ca ai gresit etc si sa te duca in tara.Altfelnu aicum scapa.Sa nu spui niciunui turc indiferent cine ar fi el ce vrei sa faci.Nici sa nu amintesti ca ai vrea sa pleci in Romania sa iti vezi rudele etc.Cauta momentul cind nu esti urmarita si ai sters-o. Daca ai acte si vad ca poti comunica pe net cheama pe cineva din Romania si va gasiti undeva si ala o sa te aduca in tara.Naspa daca va pune bunica sa umblati cu arabi.Ati vazut si auzit atitea chestii de ei dar tot nu va saturati.Aia nu sint oameni.Eu nu-s rasist, nu am nimicu nimeni dar sincer musulmanii nu-s sanatosi, ei nu sint normali.Ar face orice pentru religia lor care pentru ei este mai presus de orice. Daca nu esti araboaca dea lor nu prea ai cum sa accepti viata aia. Daca nu ai documente, fa bine si fugi la ambasada.Sincer daca as fi fost in Romania as veni eu dupa tine sa te ajut.Dar trebuie sa ai pe careva sa te ajute asta in caz ca ai acte si nu ti le-a luat ei. Daca ei iti tin actele atunci singura posibilitate este sa fugi la ambasada. Sper ca aia or sa te ajute.DAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU NU LE SPUNE CA VREI SA PLECI INDIFERENT CE AR FI.Nu le spune de rude bolnave de mai stiu eu ce altceva, nici sa nu amintesti macar ca ai vrea sa Vizitezi Romania. Daca le spui o sa vezi ce o sa patesti, o sa fii urmarita zi si noapte, crede-ma ca ii cunosc pe acesti oameni.Ai 20 de ani asa ca fugisingura sau cu ajutorul unor romani, ceva rude celmai sigur.Bafta

| Oana92 a răspuns:

Caz tipic, toate visati la arabeti bogati su va luati teapa!
Nu prea ai ce sa faci, in lumea lor exista alte legi. Poate ai noroc sa reusesti sa fugi sau sa dai peste o organizatie care sa te ajute. Daca ai cum sa pleci de acolo fa-o inainte sa ii faci si un copil!

| MihaelaBaykara explică (pentru Oana92):

Repet. nu este bogat!

| e1xtz a răspuns (pentru Oana92):

Asa ii trebuie daca i-a trebuit maciuca de musulman in ea. turcaletii astia asa sunt..la inceput miei dupa aceea se schimba foaia.

| Oana92 a răspuns (pentru e1xtz):

Cam asa ceva! Am in minte si contraexemple, dar ei au ramas aici in tara si eu trecut la crestinism. Din punctul meu de vedere e o prostie sa pleci dintr-o tara si asa destul de "incuiata" si sa mergi in una extremista cum e Turcia si cum sunt tarile arabe. Adica eu una nu as suporta niciodata ca cineva in numele religiei sa imi impuna cum sa ma imbrac si ce sa-mi pun pe cap. De fapt eu religia lor nu o inteleg, dar nah...

| e1xtz a răspuns (pentru Oana92):

Stiu ca sunt si cateva contraexemple, si cunosc s eu 2-3 turci, arabi.da crapam de ciuda in Germania, unde traieste o comunitate insemnata de turci...mai si 95%din romance combinate cu turci.La inceput cadou ba un telefon,ba o bratara, pana se muta cu el, dupa aceea cu bataia, nu mai umbli cu prietene, nu iesi fara mine..etc.In fine, e mult de spus, dar si fatuca asta, asa cu ochii inchisi a lecat intr-o tara cu incuiati la cap. Jumatate isi merita soarta

| Oana92 a răspuns (pentru e1xtz):

Lasa ca si eu vad o gramada, fete tinere, frumoase foc, maritate cu cate un arabete din asta, toarna zeci de copii si isi pun marama aia in cap. Chiar azi am vazut una la facultate, era scoasa din revista cat era de frumoasa si purta chestia aia in cap si mergea cu capul in pamant. Uneori ma apuca si mila de ele, dar tot nu reusesc sa inteleg cum pot fi atat de oarbe...sunt foarte putini cei care nu aplica la randul lor legile musulmanilor...

| relian a răspuns (pentru Oana92):

Nu religia lor este de vina, ei sint niste indoctrinati dar total gresit.Sinf fanatici toti, fara exceptie. Poate sa traiasca de la 12 ani in alta tara, sa oduca super wbine ca el tot la fanatismul lui viseaza.La arabi nu exista exceptii. Iara referitor la religia lor aia spune altceva, nu ce fac ei.Chestia asta cu obligatu, pus femeia sa se acopere si alte timpenii sint chestii scoase de ei, de unia dintre ei. Ceva de genul cum este si in religia catolica si ortodoxa cu botez, cu tot felul de sfinti.In biblie nu scrie nimic de genul asta dar totusi bisericile practica chestii de genul asta.Asaau ajuns si arabi cu coranul lor. Daca citesti coranul no sa vezi acolo ce fac ei.Eu am cunoscut arabi si acum cunosc si pur si simplu nu ai ce le face.Nu stiu de ce si cum de ei ajung in halul asta, dar am vazut arabi scoliti, cu facultati si asa mai departe si la fel sint cind vine vorba de religie.Nu stiu, nu vreau sa judec pe nimeni dar natia asta nu este normala.Sint cu totii bolnavi. Poate ormai fi si exceptii cum zici tu insa eu nu cred asaceva.Si acele exceptii daca cindva ar avea sansa sa faca ceva pentru religia lui ar faceo te asigur.Pe oamenii astia nu ii poate intelege nimeni, poate nici Dzeu.Si ce e naspa asa cum ai zis si tu de vina sint femeile, vor toate barbati cu bani.Ea din ce vad pe aici spune a nu ebogat.Pai nu e bogat ca acu l-a vazut ca nu-i, dar pina sa se marite cu el ala i-a facut capu mare ca ce bogat este el ce are si bla bla si ea a pus botul.Pun pariu pe orice ca daca ala spunea de la inceput uite sint amarit ea nici nul mai baga in seama.De fapt femeile asta si cauta barbati cu bani.Pun pariu ca ala nici bine nu arata.Eu rar am vazut turci sarate bine.Deci din start ce spune ea ca nu-i bogat ca vraja marii, asta a vazut-o dupa nu inainte.Acum ce s-a facut deja e bun facut.Asa ca voi ar trebui sa o ajutati. Uite tu ca vad esti o tipa curajoasa mergi dupa ea si ajut-o. Daca poti fa-o. Daca nimeni nu o face atunci NINJA scrie pe ea.Stiu ca e amuzanta chestia dar e de plins.Am vazut unele sincer prin oras Ninja frate, pur si simplu doar ochii i se mai vedeau.Pai eu sint de parere ca si statele unde ei ajung is de vina ca le permite asa ceva.Am acuzit ca in Franta s-a dat lege ca arabi sanu mai umble asa pe strada.Acum de curind am citit in America o araboaica a fost data afara de la munca ca purta batic sia refuzat sal dea jos.Sa dus sai dea in judecata dar a pierdut.Treb sa luam atitudine cind vedem asa ceva.Tu ca esti fata bagareata spune-i sa mergi laparintiiei sati deabani si sa mergi tu acolo so scoti.Altfel cum am spus NINJA va scrie pe ea.

| Oana92 a răspuns (pentru relian):

Nu sunt bagareata si nu e treaba mea sa-i rezolv eu problemele, le am destul pe ale mele! Nu am trimis-o eu acolo!
Adevarul e ca nu poate nimanui sa-i opreasca sa isi manifestele credintele printre ale tari pentru ca trebuie sa respecte drepturile omului si toate cele. Si in plus nu ar trebui sa ne deranjeze faptul ca ele poarta acel val ci motivul pentru care o fac. Pentru ca ideea e ca ele nu isi doresc cu adevarat sa poarte valul ala ci sunt obligate si nu au de ales. Nici nu poti sa impui unui om cum sa se imbrace si in e sa creada, asta nu ar mai fi democratie.

Iar cu botezul catolic si ortodox te cam inseli. In Biblie scrie de el pentru ca Iisus Hristos l-a infintat si a ramas traditia ca toti cei ce cred in El sa fie botezati la randul lor.Normal ca s-a schimbat procedura, ca doar nu era sa mergem toti sa ne botezam in Iordan. Dar e drept ca si crestinii au unele obiceiuri si mentalitati absurde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleaca de acolo pana nu ramai naibii si gravida cu el si dupa aia hai ca tu mai scapi cum mai scapi da copilul...pa!

| Sadop a răspuns:

Asa sunt obiceiurile acolo.
Cauta un motiv sa vii inapoi in Romania.
Succes!

| Zabbyel a răspuns:

Clar incerca sa scapi happy
spune-i ca o ruda este grav(a) bolnav(a) si trebuie de urgenta sa mergi in tara cauta un motiv... sa fi in tara si sa nu mai ai inspiratia sa te intorci la el inapoi happy

| e1xtz a răspuns:

Cum sa nu te judec.da tu cand ai plecat ..cand l-ai luat nu stiai ca te combini cu un musulman...stiu ca sunt niste jigodii, si la inceput se poarta frumos.da trebuia sa te interesezi si tu de felul lor...si nasol de tine, ca au fost cazuri cand au fugit femeile de la ei, si astia din razbunare au pus sa le omoare..nasol de tine, da iti meriti soarta

| SefaTa97 a răspuns:

Sa spui ca ai o ruda bolnava in tara si sa mergi urgent. Si cand ajungi in tara sa pleci in alt oras o perioada si sa vorbesti cu parintii sa sune in Turcia si sa-l intrebe de tine. Atunci ti se va pierde urma. big grin

| MrAnderson a răspuns:

Greseala e greseala...nu mai are rost sa iti dea cineva in cap cu ea, si nici nu avem dreptul.
Treaba sta asa. Ia legatura cu parintii tai. Apoi cu ambasada sau consulatul Romaniei la Ankara. Cere-le ajutorul.

| Schatzyyyyy a răspuns:

Asa e religia lor,asa au ei obiceiurile alea proaste! Nici macar nu poti sa iesi afara cumva imbracata,tii se vad doar ochii! Divorteaza,e cel mai bine pentru tine! Ei sunt obisnuiti dupa legile lor, nu astea! Trebuia sa te gandesti la consecinte scumpa! Acum, e cumva prea tarziu, si cred ca musulmanii au dreptul sa aiba mai multe sotii! Divorteaza neaparat, si alta data gandeste-te inainte sa faci ceva!:*

| MihaelaBaykara explică (pentru Schatzyyyyy):

Da, am inteles ca au dreptul la multe sotii, dar el nu are suficienti bani cat sa le intretina pe toate. nu e bogat, asa cum cred toti.

| Schatzyyyyy a răspuns (pentru MihaelaBaykara):

Pfff, fa cumva sa scapi de acolo, ca altfel o sa ajungi rau!straight face

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Nimeni nu te judeca! dar din vreo zece milioane de barbati romani tu ai ales un turc.du-ti crucea mai departe.esti femeie casatorita acum.lasa internetul si TPU si apuca-te de invata limba si coranul ca altfel te asteapta vremuri grele.aaa, sa nu uitam, in viata nu dolareii aduc fericirea draga mea.

| MihaelaBaykara explică (pentru zeulzamolxe666):

Nu e vorba de dolari. nu l-am luat dupa interes. el este normal ca toti oamenii. traieste la fel de modest ca noi.

| zeulzamolxe666 a răspuns (pentru MihaelaBaykara):

Deci daca este normal, daca traieste modest, daca te si il iubesti, care este problema? ca vrea sa inveti limba? e si normal, macar sa intelegi si tu cand te injura turcii sau te barfesc.ca de vorbe bune, stai linistita, nu vei avea parte.intamplarea face sa fi stat si eu in Turcia o bucata de vreme si stiu cum e chestia.cat despre coran,asta e,tot o carte sfanta este,cu alt sens insa,iar tu stiai ca este turc si daca vei merge acolo,te va astepta un mod de viata diferit de al europenilor, chiar daca o jumate din ei sunt la fel! am mai citit pe aici raspunsuri, fugi, anunta politia, vorbeste cu parintii...tampenii.incet,te vei intergra, si te vei resemna.mai vin si vreo doi trei copii, iti vor rapi tot timpul si o sa intelegi ca viata de musulmana nu e chiar asa rea.

| hotdesire a răspuns:

Eu nu te judec. e f usor sa scapi de el dar trebuie sa vrei. pot sa-ti dau cateva sfaturi in private.

| Incepator01 a răspuns:

Ce pot sa zic. Bine ca nu-i ungur big grin

| Anuttzzik a răspuns:

Sunt foarte multe cazuri de genul asta in Romania, pai tu in 2 ani de zile, nu ai putut sa te interesezi, sa te documentezi putin care sunt regulile si traditiile lor? ...sincer chiar nu vreau sa te judec ci din contra chiar mi-as dori sa te pot ajuta, dar parinti tai cunosc situatia? totusi cat de mult ai gresi ei totdeauna sunt langa tine si nu ma gandesc ca ti-ar intoarce spatele in aceste momente.

| MihaelaBaykara explică (pentru Anuttzzik):

In 2 ani de zile? El atunci imi promitea ca nu ma va schimba si ca voi putea duce acolo o viata normala, exact ca in Romania. dar vad ca nu e asa.

| KranKie a răspuns:

Hei. ai facut o greseala. sa te ajut pai practic vorbeste cu niste rude si practic FUGI ar fi cea mai buna idee sau pur si simplu ii spui direct ca vrei sa pleci in Romania ( gasesti tu o scuza ) chiar sunt curios cum vei scapa de acolo. Eu nu te judec esti OM ca toti OAMENII dupa mine ai facut o mica greseala vorbeste cu parinti tai sa vina cu o masina sa te ia vezi tu. Iti urez bafta si sa pleci de la acei TURCI. SUCCES!

| dragalasa123 a răspuns:

Buna! Deci e foooarte urat ca insulti o religie pe care nici macar nu o cunosti, si in legatura cu casatoria ta, pote ai dreptate n-ar trebui sa iti inpuna acele regulii daca tu nu esti interesata dar este vina ta, trebuia sa te informezi inainte sa te casatoresti, dar acum nu ai ce face esti om si ca orice om faci greseli. Inainte sa mai faci o greseala sunati parinti si pleaca de acolo daca nu incearca sa intelegi acea religie si sa o respecti nu sa o INSULTI!
Bafta!