| MihaelaBaykara a întrebat:

Dragi romani din Romania. Va rog sa nu ocoliti intrebarea mea care cauta cu disperare un raspuns desi va scriu pentru prima data.

M-am casatorit cu un turc care e de religie muslmana. El avand 23 eu 20 de ani. Practic am cazut victima, fiind primul barbat din viata mea.

Ne-am cunoscut in Romania in urma cu 2 ani avand doar o relatie normala ca intre iubiti. M-am casatorit cu el acum 5 luni. Pana sa ma casatoresc, era asa de bun cu mine, romantic, nu imi interzicea nimic, vorbea frumos cu mine.

Acum de cand stau in Turcia. ma pune sa invat dupa coran ( este in limba romana ) apoi ma pune sa ma imbrac cu rochii lungi pana in pamant, ma pune sa port batic. iar el afara nu ma lasa sa ies deloc! Deci deloc! Decat daca ma insoteste mama lui altfel nu am voie.

Sunt prinsa intr-o capcana blestemata. Am citit pe net ca nu e usor sa divortezi. imi este foarte frica.

Daca nu fac nimic cum trebuie, tipa. se rasteste la mine.

A spus ca peste 1 an va trebuii sa invat turceasca, sa invat la perfectie coranul ala blestemat.

Deci nu mai suport vreau inapoi in Romania, la parintii mei, la obiceiurile noastre.

Astept raspunsuri cat mai urgente. si nu ma judecati.
ajutor.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Fugi cat mai degraba la ambasada romana din Turcia.
Mai era o fata pe aici cae a pus ochii pe un musulman(libanez). Tot aia i-am zis sa fuga cat o tin picioarele ca altfel o sa ajunga o sclava. Musulmanii sunt cei mai nenorociti oameni de pe pamant: sunt duri si teroristi chiar cu propriile lor familii.

Stii cum e vorba aceea: cine face ca tine, ca tine sa pateasca.
Nici la dusmanii mei nu le doresc sa se incarduiasca cu muslmanii. Cine nu stie ca acestia au in sange terorismul? Da, absolut tot ceea ce se numeste musulman este terorist, chiar daca nu se arata pe fata. De ce? Pentru ca ei cred in Allah -care este ce-a mai dura persoana, si care este inchipuita de ei -deoarece nu exista.

Fugiti de musulmani ca de niste bombe. Altfel, veti cadea sigur ca prada, lor.

| MihaelaBaykara explică (pentru anonimg):

El in 2 ani de zile mi-a promis ca nu o sa se schimbe si ca nu imi va schimba stilul de viata care il aveam in Romania.dar nu e asa.

| M1DNDR a răspuns (pentru anonimg):

Nu toți sunt la fel, să știi că și tatăl meu este turc și nu mi-a interzis niciodată nimic mie, dar nici mamei mele, care atunci când mergem în Turcia se îmbracă în pantaloni scurți
Îmi pare rau pentru tine dacă ai ajuns la concluzia asta :/ Și ei sunt oameni, ca și tine, ca și mine, ca și noi toți
Nu mai judecați oamenii! Daca 2-3 țări sunt mai teroriste, nu înseamnă ca toți musulmanii sunt așa
Repet, îmi pare rău pentru tine laughing

| anonimg a răspuns (pentru M1DNDR):

Eu nu judec oamenii, caci Dumnezeu este Cel ce judecă. Eu n-am nimic cu oamenii, ci cu principiile și filozofiile lor de viață care sunt gresite. Aceste filozofii îl face pe om neom. Căci nu e vorba doar de terorism. Egiptul este țara desfrânării; india este țara care își violează femeile. Si nu stau să vorbesc despre toate tarile musulmane. În cazurile de felul acesta nu prea se ia masuri; dar când vine vorba de religie devin mai catolici decât papa. Adevărul este scos la iveală doar de Dumnezeu; căci chiar dacă este tăios pentru inimile musulmanilor, pentru inima ta și inima mea, Domnul Hristos spune: "Dacă nu vă pocăiți, cu nici un chip nu veți intra în Împărăția lui Dumnezeu".

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai acces la internet, deci evident poti apela la familia ta sau la o prietena apropiata din tara. Cu siguranta de aici le va fi foarte usor sa gaseasca o solutie, apeland si la autoritati daca este cazul.
Daca reusesti sa ajungi la ambasada, lucrurile se vor rezolva foarte simplu, nu trebuie sa detii nici un document, pentru ca esti inca cetatean roman (sper), iar cetatenilor romani nu le poate nimeni interzice sa ajunga in tara.
In privinta divortului, acolo probabil este mai greu, dar odata ajunsa acasa este o simpla formalitate.

| cuvant a răspuns:

Cauta ambasada Romaniei in Turcia si cred ca te va ajuta.

| William a răspuns:

Cred ca iti meriti soarta.

| xFaith a răspuns:

Offf biata de tine... De judecat nu am sa te judec, numai Dumnezeu are acest drept.
Eu propun sa iti suni parintii si sa le spui prin ce treci, asta ar fi singura solutie sigura, sau sa apelezi la ambasada Romaniei.
Fugi cat mai poti, pentru ca abia este inceputul!
Iti pot da si un exemplu in cazul tau.
Ai mei au o prietena de familie care s-a casatorit in urma cu 16 ani cu un turc. Pot spune ca tin legatura cu ea doar prin facebook. am vazut ca ea pe strada poarta capul acoperit, doar in casa ii este permis sa stea cu capul descoperit. Cand am intrebat-o dc nu mai vrea sa vina in Romania ea mi-a spus ca nu are suficienti bani. Pretext! Nu o mai lasa sotul ei. Eu cred ca e imposibil ca ea sa nu aive bani. putea macar 1 data pe an sa vina in Romania. Gandeste-te. ea de 16 ani nu s-a mai intors in Romania.
Trebuie ca tu sa te gandesti bine la ce vei face pentru a nu fi prea tarziu.

| Solsagan a răspuns:

Văd că te lasă să pui întrebări pe TUP.

| SandraM a răspuns:

Mergi la ambasada romana si cere ajutor. Politia nu te va ajuta. Sau, si mai bine, cheama-ti parintii si plecati ianpoi impreuna, fara sa ii spui ca nu te mai intorci.

| AnnaaaIsHere a răspuns:

Salutare! M-a speriat întrebarea ta! Tot ce poți face este să FUGI cât mai repede la ambasadă! Sau caută pe internet numere de telefon, adrese de e-mail de la ambasadă! Mai poți apela la organizațiile de femei internaționale! Trimite-le e-mailuri și explică-le situația ta! Dumnezeu să te aibă în pace!

| Aalleexxaaa a răspuns:

E dificila situatia dar dupa parerea mea ar trebui sa plelezi la parintii tai care se pot duce la ambasada romaniei si ei te vor ajuta.Stai linistita ca totul se va rezolva intr un final