| anonim_4396 a întrebat:

Dupa primul contact sexual nu mai vreau sa mai fac dragoste cu iubitul meu, cand se ajunge in momentul ala, brusc opresc totul.Ce se intampla cu mine, de ce am reactiile astea?

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Varsta prea mica. Lipsa de experienta a partenerului.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca in cazul tau libidoul este foarte scazut deoarece doar asa se poate explica lipsa de interes fata de sex. Probabil ca sexul de dezvirginare a fost foarte dureros si nu ti-a produs satisfactie ci doar o mare dezamagire, insa chiar si asa lipsa dorintei de a mai intretine contacte sexuale se poate datora doar libidoului. Diminuarea sau lipsa dorintei sexuale este extrem de frecventa printre femei. Absenta libidoului a fost incadrata in categoria tulburarilor excitarii sexuale la femei. Exista mai multe cauze fizice si psihologice care influenteaza apetitul sexual al femeilor. Multe dintre ele au o natura emotionala, sunt greu de depistat si le pot destrama relatia de cuplu daca nu apeleaza la timp la specialistii de care au nevoie. Ti-as recomanda sa participi singura sau impreuna cu iubitul tau la cateva sedinte de terapie sexuala efectuate in clinici specializate sub indrumarea unor psihoterapeuti sexologi. Ar fi indicat sa citesti si aceste articole : http://www.csid.ro/sex/cuplu/de-ce-nu-au-femeile-chef-de-sex-3291979/;;; http://www.sfatulmedicului.ro/......femei_9896 Multa sanatate!

| neutrino a răspuns:

Din cauza varstei, si/sau din cauza partenerului.

| Nemessys a răspuns:

Cred ca nu esti pregatita? Cati ani ani?

| seth2016 a răspuns:

Interesul scazut pentru sex si absenta orgasmului sunt doua lucruri diferite.

Lipsa de chef inseamna absenta / putine ganduri despre sex cu prietenul tau, absenta / putine ganduri erotice, absenta / putine fantezii sexuale si absenta / putine senzatii in timpul sexului. In plus lipsa lor iti creaza o ingrijorare semnificativa.

Mai inseamna si ca nu te exciti in timpul actului sexual in peste 75% din cazuri, si nici in cazul unor stimuli erotici (vizuali, verbali etc.).

Cauzele sunt de 5 tipuri:
- vulnerabilitati individuale (de ex. depresie, stress / anxietate, probleme cu imaginea despre propriul corp, abuz emotional etc.)
- cauze care tin de partener (probleme sexuale ale lui, de ex. ejaculare precoce)
- cauze care tin de relatie (comunicare proasta, dorinte si asteptari diferite etc. )
- cauze culturale / religioase
- cauze medicale

In concluzie:
Daca nu ai chef de sex amana pana cand o sa ai chef si te simti pregatita.

Daca ai chef si relatia voastra e OK, daca nu exista alt stress, cu timpul poti invata sa obtii un orgasm. Reluand de exemplu celelalte etape pana la sex: masturbare si petting.

Daca problema persista de cel putin 6 luni poti merge la un medic / psihoterapeut sa te ajute.

Răspuns utilizator avertizat