| maria_2617 a întrebat:

E rusine sa fi virgina la 16/17 ani?
prietenul meu are 18 iar eu imediat fac 17, suntem de 6luni impreuna si m-a intrebat daca vreau sa ma culc cu el.eu nu tin neaparat, iar daca ar fi dupa principiul meu nu as face mai devreme de 18 ani. el e si major si nu mai e virgin demult.
cum vi se pare mentalitatea fetelor care vor sa o faca dupa 18 ani?
si doi, cum ar trebui sa reactionez? sa ma gandesc la mine ca nu vreau asa devreme, sau si la el ca a trecut ceva timp de cand nu o mai facut si probabil o sa mai treaca:d

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e rusine sa fii virgina, si asta o faci cand te simti tu pregatita nu cand vrea el, sa astepte daca te iubeste.

| Romancutza a răspuns:

Eu zic ca viata sexuala trebuie sa o incepi doar cand esti cu adevarat pregatita.Nu este nici o rusine sa fii virgina la 17-18 ani, dincontra, felicitari, multe o incep la 14 ani.Nu te culca cu el daca tu nu vreii, nu te mai gandi asa mult la el, ci la tine, este onoara ta aici scumpo, nu ti-o pierde fara motiv.

| Tania a răspuns:

Normal ca nu e rusine! Asteapta si tu pana la 18 si ai sa vezi ca ai sa gandesti altfel chiar daca ai 17 nu degeaba esti majora la 18ani ca iti dai seama mai bine de ce vrei sa faci.

| fgch a răspuns:

O intrebare asa scurta.De ce trebuie sa actionati in turma? De ce va e rusine de ceva, doar pentru ca ceilalti au facut sau nu au facut acel lucru? Totul vine la timpul potrivit, atunci cand fiecare e pregatit de anumite chestii.Intr-adevar, si el e baiat si are nevoie de anumite chestii, dar sa nu faci ceva doar d edragul altora, nu fa compromisuribatting eyelashes. Si nu e chestia cu major sau nu, daca e cu aprobare din partea ambelor parti, poti face sex de la varsta de 15 ani fara sa fie considerat corupere de minori.

| dariaelena a răspuns:

Nu e rusine sa fi virgina la 16-17 ani, din contra, avand in vedere ca la varsta asta nici nu prea mai sunt fete virgine.In primul rand trebuie sa te culci cu el, cand vrei tu si simti ca esti pregatita, nu atunci cand vrea el. Daca te iubeste asa mult, o sa te astepte sa fi tu pregatita si nu o sa te preseze:*

| lavyBandB a răspuns:

Sincer si eu am acelasi concept. Vreau sa-mi incep viata sexuala dupa 18 ani pentru ca in primul rand ar siplifica si unele situatii neprevazute(o data cu inceperea vietii sexuale). Deci la prima intrebare nu am nicio obiectie, dar bineinteles ca fiecare dintre noi e libera sa.si inceapa viata sexuala atunci cand simte ca e pregatira, poate fi inainte sau dupa varsta majoratuluihappyIn primul si primul rand trebuie sa te gandesti la tine si la ceea ce vrei tu fara sa te lasi influentata de iubitul tauhappysi sincer 6 luni mi se pare un timp cam scurt...Acum totul depinde de tine si de ceea ce te decizi sa facihappySper ca decizia pe care o iei sa fie cea mai bunahappy

| Lonelygirl a răspuns:

Mie mi se pare ca e bine sa fi virgina la varsta asta.Bravo:*
Pentru a iti incepe viata sexuala trebuie sa fi pregatita si doar tu sti cand vrei sa faci pasul acesta.Si cel mai bine ar fi sa o faci cu iubitul tau, dar daca ai incredere in el, daca il cunosti indeajuns de bine.Gandestete bine ce vrei sa faci...ca in zilele de azi baieti mai mult se uita dupa fusta unei fete straight face lucru` trist dar adevarat. Daca nu simti sa faci asta doar spune-i prietenului tau ca nu esti pregatita si daca nu va avea nici o problema cu asta atunci te iubeste neconditionat. Sper ca te-am ajutat>big grin

| Iulia_4983 a răspuns:

Nu e o rusine.Si nici nu te lasa 'coplesita' de dorintele partenerului tau.
Asteapta pana cand o sa fi pregatita...happy

| FetitSa a răspuns:

In primul rand e vorba de ce vrei tuwinking. daca nu vrei sa o faci cu el, nu o facewinking pentru ca o sa-ti para rau ca ai facut-o pentru prima oara cun un baiat care practic, nu merita happy

daca te iubeste cu adevarat happy o sa astepte pana cand o sa te decizi tu ca vrei happy succes :*

| alle08 a răspuns:

laughing) eu as zice sa mai astepti pana dupa 18 ani tongue, desi e posibil ca prietenul tau sa se supere, dar incearca sa-l convingi ca nu esti ca orice alta fata big grin

| Polyana a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa o faci atunci cand vei gasi persoana potrivita. sa nu faci prostia cu primul venit primul servit. daca u il iubesti si el te iubeste atunci iai putea spune ca vrei s aimplinesti 18 ani si dupa aia sa te culci cu el. daca te iubeste te va intelege si te va astepta.