| anutzaaa_6779 a întrebat:

Este indicat sa folosesc prezervativul sau alte metode contraceptive cand o sa-mi pierd virginitatea?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai daca reusesti inainte de asta sa faci, pentru tine si partener, analize complete: HIV, hepatite, poti incerca sa mergi la un cabinet de planning pentru contraceptive. Daca nu, chiar daca sunteti amandoi virgini, pana va faceti analizele, numai prezervativ. Bolile de care am amintit se pot lua din spital, de la stomatolog, de la pedichiura, manichiura, etc.

| psiholoaga a răspuns:

Da, este indicat prezervativul. Plus un lubrifiant pe baza de apa, din belsug.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, este indicat... La noi in tara (Romania) nu se prea practica... Dar anticonceptionalele de exemplu se dau pentru reglarea ciclului si reducerea durerilor menstruale de catre medicul ginecolog... Doar ca dupa 20 de ani de la revolutie... nu am ajuns prea departe in ceea ce tine de acest subiect.
Este indicat sa folosesti metode contraceptive daca nu vrei sau nu esti pregatita sa ai un copil. Si poate ti-ar fi de folos sa vorbesti cu un medic despre inceperea vietii sexuale (sigur iti vor spune mult mai multe decat parintii)... Mai intereseaza-te de subiect...
Multa sanatate!

| Linda a răspuns:

De ce vrei sa pierzi ceva ce nu vei putea regasi nicicand? Eu am tinut de ea pana la nunta si crede-ma a meritat.

| alexam a răspuns:

Este OBLIGATORIU, nu doar indicat! Si pentru sanatatea ta sexuala, sa nu iei boli sau cine stie ce, si pentru a nu avea un copil mai devreme decat iti doresti sau esti pregatita. DA, eu consider ca cel mai indicat este chiar prezervativul.

| gabimaris a răspuns:

Este bine ca te intrebi inainte si nu dupa! Bravo!
DA, este indicat sa folosesti metode contraceptive!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Categoric da și cel mai indicat este prezervativul, te protejează de boli cu transmitere sexuală și o nedorită sarcină.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi sanatos, dar nu la fel de placut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa VREi sa pierzi ceva? pierderea ta poate fi un castig pentru viata ta daca-ti dai cinstea ta de fecioara cui trebuie.si e o pierdere enorma daca cinstea ta valoreaza atat de putin incat sa vrei sa o pierzi. e pacat de atata valoare si puritate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da desigur este ceva logic ca atunci cand iti pierzi virginitatea sa folosesti prezervativul sau altele deoarece dacaa baiatul nu se poate controla atunci cand ejakuleaza te poti trezi cu surprize neplacute cum ar fi o sarcina nedorita...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da