| Alextusent a întrebat:

Eu am 17 ani și iubita mea 15. Acum câteva zile am întreținut relații sexuale cu ea, eu fiind promul cu care a intretinut asemenea relatii. Aceasta a fost și încă este de acord cu asta. Asta se numește infracțiune? Dacă da, în ce fel se pedepsește sau în ce conditii nu s-ar fi pedepsit?

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da.Se numeste corupere de minori.
"Art. 218 Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum si orice alte acte de penetrare vaginala sau anala comise de un major cu un minor care nu a implinit varsta de 13 ani, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi.
(2) Fapta prevazuta in alin. (1) savarsita de un major cu un minor cu varsta intre 13 si 15 ani, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(3) Fapta prevazuta in alin. (1) comisa de un major cu un minor cu varsta intre 13 si 18 ani, de catre o persoana care a abuzat de increderea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi.
(4) Fapta prevazuta in alin. (1) se sanctioneaza cu inchisoarea de la 3 la 10 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi atunci cand:
a) minorul este ruda in linie directa, frate sau sora;
b) minorul se afla in ingrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul faptuitorului;
c) a fost comisa in scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza fapta prevazuta in alin. (2) si (3), savarsita in conditiile alin. (4) lit. c). "

| mihai69 a răspuns (pentru Elianna):

De fapt, citatul tău e din art. 220; art. 218 e cu „Violul".
Mai departe, în art. 221 se mai spune:
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
Așadar, omu' nostru scapă de pedeapsă, că e prea june.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti fi foarte linistit.Nu este nicio infractiune. Sa aveti o relatie cat mai lunga si cat mai frumoasa.

| Alextusent explică:

Cum sa fie corupere de minori având în vedere ca și eu sunt tot minor? Și dacă nu mă înșel, din moment ce ai atins vârstă de 15 ani nu se considera ca ai dreptul de a lua aceasta decizie ( de a fi se acord sau nu sa întreții relații sexuale)?