| alex177770 a întrebat:

FOARTE IMPORTANT! VA ROG SA CITITI TOATE INTREBARILE MELE!
Am parasit-o pe logodnica mea acum 3 zile iar de atunci nu ma lasa in pac, ma suna - nu ii raspund sau ii inchid, imi trimite mesaje ca e urgent, ii raspund si imi zice ca ii este dor de mine si vrea sa ne impacam! Inca are cheie de la casa noastra si nu a venit inca!

Zice ca ii pare rau pentru tot ceea ce a facut, ca toate au o solutie de mijloc, ca vrea sa petreaca tot timpul cu mine, ca pot sa ma duc cu ea unde pleaca, etc!

Insa dupa cate a facut nu stiu cat de adevarat este tot ceea ce imi zice si daca AR TREBUI SA II MAI DAU O ULTIMA SANSA!?

Multumesc mult!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu ea sa lamuriti povestea?
Te suna fiindca nu stie ce se intampla sau nu vrea sa accepte realitatea, maia les ca este alcoolica.

Cat priveste schimbatul yalei de la casa, este simplu: cumperi si instalezi alta yala si o anunti oficial ca relatia s-a rupt si nu mai doresti sa fii cautat.

| alex177770 explică (pentru Violleta2022):

Buna Violleta, am vorbit cu medicul ei si spune ca sa nu imi fac griji deoarece ea numai la petreceri se imbata, de catyeva ori pe an! Si se duce ca sa rezolve situatia. Zice ca daca pleaca la petreceri cu firma ma va suna pe video ca sa vad ca totul e bine. Spune ca se va schimba, ca vrea o relatie cu mine si poate ajunge la acele compromisuri pe care eu mi le doresc... zica ca si ea isi doreste exact acelasi lucru! Ca eu mi-am facut o idee foarte urata despre ea, stie ca mi-a dat motive insa acum merge la medic ca sa remedieze situatia! Ca stie ca si-a dat seama prea tarziu si ca putea sa rezolve problema mai inainte insa sa ii mai dau o oportunitate sa imi arate ca totul va fi bine si ca e super sincera cu mine!

Incearca sa ma deruteze sau cum ti se pare tie? Nu accepta realitatea oare? Sau chiar vrea ceva serios si nu imi dau eu seama? Mersi!

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex177770):

Nu vad o relatie fericita aici si nici de durata si personal ti-as recomanda sa nu te incurci cu asa femeie.

| StoicAnalysis a răspuns:

Cate sanse i-ai mai dat?

| alex177770 explică (pentru StoicAnalysis):

Salut, aici ai mai multe amanunte! In alta ordine de idei, situatia nu e ca sta foarte mult timp plecata, petrecem timp impreuna insa la fiecare 2 luni are probleme cu timpul cu ea / ca ar trebui sa o las singura in casa si sa imi fac activitatile mele in afara casei pentru ca are nevoie de singuratate in apartement.

In legatura cu iesirile in club, nu iese de multe ori, in ultimul timp a iesit foarte putin si datorita circumstantelor cu jobul, orarului compatibil cu al prietenelor, etc. Insa cand iese eu deja am o frica ca i se poate intampla ceva! Eu i-am propus sa nu mai bea deloc cel putin pentru o perioada insa a zis ca nu vrea sa faca asta, sa am incredere in ea deoarece acum merge la medic si o sa se abtina!

Am incercat acum cateva zile sa gasim solutii de impacare insa ea sa vina cu alternative a inceput sa imi zica ca i-a scris un fost amic si ca ar dori sa se vada cu el la o cafea. Nu am fost de acord iar raspunsul ei a fost ca nici nu pot merge cu ea si ca poate avea si prieten de sex masculin fiind in relatie cu mine.

Aseara m-a sunat foarte disperata deoarece nu vrea sa ma piarda, face orce, este de acord sa merg cu ea la castinguri unde le va avea, sa merg cu ea atunci cand se va intalni cu alti barbati la cafele insa nu tot timpul, ca si ea vrea liniste, o relatie sanatoasa, o familie, un copil unde sa dedicam amandoi timp copilului ca sa aiba o educatie buna, etc. Mi-a zis ca mi-am format o idee foarte gresita fata de ea iar eu i-am zis ca nu pot sa uit :

1. Cand s-a imbatat, a incepuut sa danseze cu Dj-ul la un after in fata mea, char daca m-a intrebat daca o poate face si nu am fost de acord, dupa ce am luat-o de pe scena, a inceput sa danseze cu alti barbati din public si le zicea ca este incalzita si ca asa ii place sa danseze si le propunea tuturor sa doarma peste noapte la locul unde se tinea after-ul. Iar scuza ei e ca era super beata si nu isi mai aduce aminte de nimic.

2. Bause max 2 pahare de vin iar cand am iesit intr-un club cu mai multi amici de-ai ei a venit si un prieten al unui amic pe care acolo ii cunoscusem amandoi, venit din Anglia iar logodnica mea a vorbit la masa cu el 2h, in prima ora eram mai multi la masa insa ceilalti vazand ca logodnica vorbeste numai cu acel barbat au plecat, eu dupa i-am facut semne si i-am spus ca o astept in afara clubului iar aceasta nici nu m-a bagat in seama, dupa 2 ore logodnica a venit sa danseze cu mine iar acest tip s-a ridicat si a inceput sa danseze in spatele ei. Atunci am luat-o afara si i-am zis sa mergem acasa. In cele 2 ore nici nu m-a bagat in seama!

Iar ea imi tot spune ca ma iubeste, ca era ametita, ca in relatiile anterioare nici unul din fosii iubiti nu i-au spus vreodata ca ii deranja daca dansa la DJ, corbea cu alti tipi, etc!

Iar acum imi cere sa uit totul, sa o luam de la 0 pentru ca ea ma iubeste si vrea acelasi lucru ca mine! iniste, stabilitate, o familie insa luna viitoare se duce la petrecerea firmei in alta tara 3 zile, firma ii ofera hotel cu camera dubla, etc, i-am zis sa merg si eu cu ea (nu vreau sa merg la petrecere, doar sa ma plimb pe acolo pentru ca pot lucra fara probleme de acolo asa si vizitez), mi-a zis ca nu pot merge pentru ca este petrecerea companiei si ca unica solutie ca eu sa stau linistit ca nu se imbata si face prostii este sa ma sune cu video in fiecare seara si char dupa finalizarea petrecerii!

In rest mi-a zis ca s-a gandit bine si dupa ce vom avea un copil nu o sa mai vrea sa isi ceara sa plece cu munca in alta tara sau pur si simplu sa plece de acasa, numai in situatia in care o vor trimite de la minca si va fi nevoita.

DIN CATE VAD A RENUNTAT LA FOARTE MULTE DIN PARTEA EI, INSA SA O CRED DE DATA ASTA? SA II MAI DAU O SANSA?

Mersi anticipat!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru alex177770):

Din punctul meu de vedere, eu sa fiu in locul tau nu i-as mai da nici o sansa. O femeie care face chestii de genul chiar si de fata cu tine, e una care nu te respecta deloc ca barbat. Tocmai faptul ca ii dai multe sanse si o ierti, o face sa creada asta. Ea in subconstient se gandeste asa: "Ia sa ma destrabalez eu ca in cel mai rau caz, ma cert cu el, dar ma iarta el dupa ceva timp." Si uite asa ea se va destrabala in continuare pe la spatele tau sau in fata ta, ca din ce mi-ai povestit, ea a facut porcariile astea fara sa-i pese de parerea ta. Tu o ierti, ea se va comporta ok o perioada, apoi iar o ia pe ulei, iar te certi cu ea, iar te roaga sa o ierti si tot asa pana va distrugeti unul pe altul.
Cel mai bun lucru pe care il poti face atat pentru tine cat si pentru ea, e sa o lasi definitiv. Fa-i bagajul, spune-i sayonara, fara cearta si fara scandal si mergi mai departe. Da-i ignore peste tot incat sa nu mai auzi nimic de ea si gata.

| alex177770 explică (pentru StoicAnalysis):

Mersi mult de tot! Sa stii ca eu stiu asta insa ma doare pentru ca tin la ea insa... mai bine fiecare pe drumul lui! Mersi mult!

| Lupică27 a răspuns:

Nu va saturati sa mancati rahat? zilele trecute era un usre care sanchi ar fi femeie cu o poveste identica cu a ta.
Va faceti N conturi si imprastiati porcarii pe aici, sper sa-ti stearga contul cat mai repede!

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna, Alex! Sunt stundenta la facultatea de Psihologie și științele educației, ex. eleva a Colegiului Național Pedagogic.
Probabil vei crede ca nu sunt in măsura sa răspund acestei întrebări, însă o astfel de problema am observa și in familia prietenului meu cel mai bun (Mămica lui este mai tânără, iubitul acesteia se vaită mereu ca merge la petreceri imbatandu-se).

Am analizat situația ta și prima impresie îmi este ca dânsa nu este matura, nu și-a dezvoltat acea gândire matura in cei 36 de ani pe care ii are.
Deja la aceasta varsta, multe femei uita de cluburi și petreceri, axându-se pe familie. Sa nu uitam ca cele mai multe cazuri de copii cu CES provin din familiile in care parintii au peste 35-40 de ani.

Nu cred ca este pregatita de a fi părinte și nici soție din acest punct de vedere. Spiritul ei este unul Petrecăreț, agitat.

Din viziunea mea, pare sa aiba un temperament coleric, dominator. Iar tu o duci mai înspre flegmatic-melancolic. Doua firi total diferite.
Se spune, intr-adevăr ca extremele se atrag, însă nu din acest punct de vedere. happy

Nu spun ca ieșirile cu prietenii sunt rele. Ba din contra, oamenii au nevoie de relaxare si in afara cuplului.

După părerea mea, nu pare o relatie stabilă. Pentru a forma o familie trebuie sa bifezi acolo niște căsuțe. In primul si primul rand, stabilitate in relatie, ceea ce voi nu prea aveți. Apoi o situatie financiară buna, timp pe care sa îl aloci familiei. din ce ai povestit, ea este mai mult plecată.

| alex177770 explică (pentru RoxanaIoana108):

Buna Roxana, iti multumesc tare mult pentru timpul dedicat acestui raspuns!

Da, suntem total diferiti, eu deja vreau familie/copil, iar ea dupa ce a facut toate testele posibile si a zis ca poate avea copii, acum vine si imi spune ca nu se stie daca poate avea.

In alta ordine de idei, situatia nu e ca sta foarte mult timp plecata, petrecem timp impreuna insa la fiecare 2 luni are probleme cu timpul cu ea / ca ar trebui sa o las singura in casa si sa imi fac activitatile mele in afara casei pentru ca are nevoie de singuratate in apartement.

In legatura cu iesirile in club, nu iese de multe ori, in ultimul timp a iesit foarte putin si datorita circumstantelor cu jobul, orarului compatibil cu al prietenelor, etc. Insa cand iese eu deja am o frica ca i se poate intampla ceva! Eu i-am propus sa nu mai bea deloc cel putin pentru o perioada insa a zis ca nu vrea sa faca asta, sa am incredere in ea deoarece acum merge la medic si o sa se abtina!

Am incercat acum cateva zile sa gasim solutii de impacare insa ea sa vina cu alternative a inceput sa imi zica ca i-a scris un fost amic si ca ar dori sa se vada cu el la o cafea. Nu am fost de acord iar raspunsul ei a fost ca nici nu pot merge cu ea si ca poate avea si prieten de sex masculin fiind in relatie cu mine.

Aseara m-a sunat foarte disperata deoarece nu vrea sa ma piarda, face orce, este de acord sa merg cu ea la castinguri unde le va avea, sa merg cu ea atunci cand se va intalni cu alti barbati la cafele insa nu tot timpul, ca si ea vrea liniste, o relatie sanatoasa, o familie, un copil unde sa dedicam amandoi timp copilului ca sa aiba o educatie buna, etc. Mi-a zis ca mi-am format o idee foarte gresita fata de ea iar eu i-am zis ca nu pot sa uit :

1. Cand s-a imbatat, a incepuut sa danseze cu Dj-ul la un after in fata mea, char daca m-a intrebat daca o poate face si nu am fost de acord, dupa ce am luat-o de pe scena, a inceput sa danseze cu alti barbati din public si le zicea ca este incalzita si ca asa ii place sa danseze si le propunea tuturor sa doarma peste noapte la locul unde se tinea after-ul. Iar scuza ei e ca era super beata si nu isi mai aduce aminte de nimic.

2. Bause max 2 pahare de vin iar cand am iesit intr-un club cu mai multi amici de-ai ei a venit si un prieten al unui amic pe care acolo ii cunoscusem amandoi, venit din Anglia iar logodnica mea a vorbit la masa cu el 2h, in prima ora eram mai multi la masa insa ceilalti vazand ca logodnica vorbeste numai cu acel barbat au plecat, eu dupa i-am facut semne si i-am spus ca o astept in afara clubului iar aceasta nici nu m-a bagat in seama, dupa 2 ore logodnica a venit sa danseze cu mine iar acest tip s-a ridicat si a inceput sa danseze in spatele ei. Atunci am luat-o afara si i-am zis sa mergem acasa. In cele 2 ore nici nu m-a bagat in seama!

Iar ea imi tot spune ca ma iubeste, ca era ametita, ca in relatiile anterioare nici unul din fosii iubiti nu i-au spus vreodata ca ii deranja daca dansa la DJ, corbea cu alti tipi, etc!

Iar acum imi cere sa uit totul, sa o luam de la 0 pentru ca ea ma iubeste si vrea acelasi lucru ca mine! iniste, stabilitate, o familie insa luna viitoare se duce la petrecerea firmei in alta tara 3 zile, firma ii ofera hotel cu camera dubla, etc, i-am zis sa merg si eu cu ea (nu vreau sa merg la petrecere, doar sa ma plimb pe acolo pentru ca pot lucra fara probleme de acolo asa si vizitez), mi-a zis ca nu pot merge pentru ca este petrecerea companiei si ca unica solutie ca eu sa stau linistit ca nu se imbata si face prostii este sa ma sune cu video in fiecare seara si char dupa finalizarea petrecerii!

In rest mi-a zis ca s-a gandit bine si dupa ce vom avea un copil nu o sa mai vrea sa isi ceara sa plece cu munca in alta tara sau pur si simplu sa plece de acasa, numai in situatia in care o vor trimite de la minca si va fi nevoita.

DIN CATE VAD A RENUNTAT LA FOARTE MULTE DIN PARTEA EI, INSA SA O CRED DE DATA ASTA? SA II MAI DAU O SANSA?

Mersi anticipat!

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru alex177770):

Acestea sunt doar vorbe. Eu nu te pot sfătui in a lua o decizie corecta, caci ambele decizii sunt pline cu întrebări.