| Nikkdia a întrebat:

Hei. Dau funda!
Am făcut sex neprotejat si cand trebuia sa imi vina menstruatia mi-a venit doar 2 zile si o culoare maronie. Problema este ca eu am si un ciclu neregulat. Cand pot face un test de sarcina? Dar oare sunt însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu are capacitatea de a ghici in ce moment al ciclului menstrual ai intretinut actele sexuale. Daca acestea au fost intretinute si in timpul perioadei fertile incat sa devina posibila formarea sarcinii. Insa de obicei pornirea menstruatei reprezinta o garantie destul de sigura a faptului ca NU s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in uter. Testul de sarcina pentru a avea un rezultat corect si sigur valabil se face dupa trecerea a 7 zile fata de data de pornire a menstruatiei. Multa sanatate!

| Nikkdia explică (pentru corbulalbrosu):

Dar dacă nu este menstruatie? Pentru ca mie imi tine in mod normal 5 zile dar de data asta doar 2.

3 răspunsuri:
| RoxanaMB a răspuns:

Fa un test. Prietenei mele i-a venit pana in luna a 4-a de sarcina

| Nikkdia explică (pentru RoxanaMB):

Ce mult m-as bucura sa fiu insarcinata