| Bya1111 a întrebat:

Hei! După contactul sexual neprotejat se poate lua anticonceptioanale a doua zi timp îndelungat pentru nu a ramane însărcinată?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cum să previi? să te protejezi în pana mea, prezervativ, AC, sterilet + sute de metode, e plin internetu de ele, vă apucați așa să faceți sex și habar n-aveți de cele mai mici chestii

| Violleta2022 a răspuns:

Nu functioneaza asa anticonceptionalul!
Anticonceptionalele se iau inainte cu 10 zile, ca sa aiba timp sa-si faca efectul daca ai sex si se continua luarea lor zilnica, ca sa te protejeze.

Tu te referi la "pastila de a doua zi", care-i un avortiv, o bomba hormonala, care se ia 1 singura data in viata, deoarece omoara imediat un ovul fecundat dar iti da si tot sistemul hormonal peste cap, avand enorm de multe efecte negative, pentru corpul tau.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un cat se poate de categoric NU. Pastilele anticonceptionale (AC) pentru a avea efect contraceptiv, trebuie sa fie folosite incepand din prima zi a menstruatiei (sau cele 2-5 zile urmatoare) si sa fie administrate zilnic si pe cat este posibil mereu la aceeasi ora. Pastilele AC se foloseste numai la indicatia si recomandarea medicului ginecolog dupa ce a fost efectuata o consultatie cat mai amanuntita.
Femeia poate sa ramana insarcinata numai/doar in cazul in care actul sexual neprotejat s-a terminat cu ejacularea spermei in vagin si acest lucru s-a intamplat in una din cele 4-5 zile care apartin de PERIOADA FERTILA a respectivului ciclu menstrual.
Numai/doar, intr-o asemenea situatie nefericita/nedorita in care exista posibilitatea sa se formeze o sarcina nedorita, este indicat sa fie folosita pastila contraceptiva (de a 2-a zi) Escapelle sau Postinor2, sau pastila contraceptiv avortiva EllaOne insa numai in cazul in care in primele 2 zile dintr-un anumit motiv (obiectiv sau subiectiv) NU s-a putut administra pastila de a 2-a zi.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu, nu au nicun efect asa. Anticonceptionalele se iau începând cu prima zi a sangerarii menstruale

| Bya1111 explică (pentru Denisa0954):

Si altcumva cum as putea sa previn o sarcina

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Pilula de a doua zi, si prezervativele.