| iepurascufundita a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de un sfat urgent!
Acum 3 ani am avut o relatie mai lunga de aproximativ un an si jumatate,lucrurile nu au fost tocmai frumoase decat foarte putin la inceput dupa cateva luni de relatie a inceput sa ma bata,prima data am iertat dar acel lucru s-a repetat, nu ma lasa sa vorbesc cu nimeni nici macar cu fete credea ca il barfesc.La un momentdat mama mea m-a scapat de el bineinteles prin ajutorul politiei.Il iubeam foarte mult,dar imi facuse prea mult rau dupa ceva timp m-a cautat iar,dar l-am respins foarte repede, in schimb viata mea s-a schimbat chiar daca acum am o noua relatie de 9 luni imi e teama sa nu se repete acelasi scenariu cu lovituri, minciuni si mai ales sa fiu inlocuita de mai multe fete.Am incredere in el simt ca ma iubeste,e langa mine mereu, dar din cauza trecutului am niste tulburari.Cum pot scapa de ele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu-ți mai fie teamă, doar pentru că un jeg de om s-a comportat așa, nu înseamnă că toți vor face la fel. o să reușești să capeți încredere în actualul prieten, e nevoie doar de timp și trebuie să merite asta. pe viitor să ai mai multă demnitate, la prima palmă pleacă...pentru că cum ți-a dat-o pe prima așa ți-o dă și pe a doua, și lista continuă. nu lăsa omul de lângă tine să te priveze de libertate. baftă cu relația, iubiți-vă happy

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Lasa-te iubita, dar nu insultata si/sau batuta.

| iepurascufundita explică (pentru neutrino):

Da asta asa e, dar am crezut ca a fost doar o iesire necontrolata nu mi-am dat seama ca se va repeta

| neutrino a răspuns (pentru iepurascufundita):

Greseala ta: la o prima asemenea "iesire" trebuia sa-l lasi balta. Iubirea ta fata de el nu este o scuza.

| iepurascufundita explică (pentru neutrino):

Este adevarat dar am mers pe premiza oricine merita o a doua sansa

| neutrino a răspuns (pentru iepurascufundita):

In asemenea cazuri nu se acorda o a doua sansa, niciodata!

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru neutrino):

Ce frumos spus!

| Oana92 a răspuns:

Mergi la terapie. Ai trecut prin experiente traumatice, ai nevoie sa vorbesti despre ele si sa inveti sa le depasesti.

Si da toti merita o noua sansa, dar o sansa pentru a dovedi ca au caracter. Cand ii oferi unu betiv sau unui imbecil violent o noua sansa e ca si cum ii oferi o noua ocazie sa iti arate cat de mizerabil e!

Ai incredere in tine!

| Goete a răspuns:

Cu cat mai mult te gandesti la trecut, mai mult te afecteaza. Iarta-l, din suflet, pe fostul tau prieten si cand il ierti cu adevarat inchizi capitolul si nu mai privesti inapoi. Nu ai nevoie de terapeut, cu cat mai multa importanta ii vei da, cu cat mai mult te gandesti la asta sau vorbesti despre asta, ma mult te afecteaza si nu te lasa sa traiesti prezentul. Desprinde-te... daca traiesti cu frica trecutului nu poti fi fericita. Si... Oricat de ciudat ti s-ar parea, risti sa se repete istoria pentru ca gandul si cuvantul au putere cratoare (vezi experimentele Dr. Masaru Emoto cu apa - si tu esti 70% apa - si cea cu orezul o poti face si tu in casa)

| iepurascufundita explică (pentru Goete):

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l compara pe actualul cu fostul tău iubit. Fii foarte atentă, nu trebuie să suferi pentru un bărbat. Cel mai bine ar fi să vorbești cu iubitul tău și să-i povestești prin ce ai trecut, el te poate ajuta.