| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie de jumatate de an si mi s-a cerut sa facem dragoste! Nu ma simt pregatita, mi-e rusine sa ma dezbrac in fata lui pentru ca nu am mai facut asta niciodata! Toata lumea imi zice sa ma las dusa de val dar nu cred ca e asa usor! Ma gandesc serios la asta deoarece am 18 ani...Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| soniapopescu a răspuns:

Cand vei fi pregatita, vei simti, crede-ma. Si mie mi s-au spus vorbele astea si nu le-am crezut, dar cand am fost cu adevarat pregatita, am stiut, nu am mai avut niciun impediment. Niciodata sa nu faci lucruri la care cand te gandesti a doua zi, iti e rusine.
Cu toate astea, nu a murit nimeni din sex, fii relaxata si nu te lasa influentata in a face lucruri pe care nu ti le doresti doar pentru ca ai 18 ani.

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ti-ai dat singura raspunsul: "nu ma simt pregatita". Si daca ar fi numai atat, dar sunt multe semne de intrebare pe langa.
Toata chestia asta cu revolutia sexuala a adus multa libertate samd, dar stii ce a mai adus? De fapt "libertatea" inseamna constrangerea "te culci cu mine sau ma uiti", femei parasite cu burta la gura, avorturi si destine murdarite.
Ideal ar fi sa te culci doar cu sotul/viitorul sot, asta ca sa eviti multe probleme, ca tare multe oale se sparg, si numai in capul femeilor.

| Jony123 a răspuns:

Daca inca nu esti pregatita mai asteapta! Se pare ca el cam tia impus asta, nu? Daca pune mult accent pe asta inseamna ca el asta urmareste; dar totusi sa nu ma pripesc, spune-i ca nu esti pregatita si sa mai astepte cateva luni bune pana esti pregatita, daca te iubeste o sa asteptewinking

| Alcyon a răspuns:

Cred c-ar trebui s-o iei cu inceputul, fara sa te grabesti. Aflati mai intai ce va place, mangaiati-va, explorati-va si abia pe urma treceti la sex. In felul asta o sa te cunosti mai bine, si-o sa fii mai pregatita. A face dragoste, inseamna mai mult decata a o baga si a o scoate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crede-ma mult nu o sa te mai astepte, sexul trebuie intr-o relatia sau asazisa dragoste cum o numesti tu. O da ori ba.

Răspuns utilizator avertizat
| Iunona a răspuns:

Si eu mi-am pierdut virginitatea la aceeasi varsta dar ma simteam cat de cat pregatita. Rusine oricum iti va fi cel putin la primele partide dar daca tu nu te simti pregatita nu are rost sa te iei dupa altii. Vei simti singurica cand vei fi pregatita. Pana nu ai incredere deplina in cineva...

| Kirito21 a răspuns:

Astepti pana cand te vei simti pregatita si iti vei dori ca acest lucru sa se intample.

| Dalyan a răspuns:

Stii jumatate de an nu e asa mult, pentru mine cel putin.Parerea mea este ca, daca tinea la tine nici nu iti cerea, asta vine de la sine.Si tocmai tu ai zis ca nu te simti pregatita pentru pasul asta, nu conteaza varsta, cand va veni momentul va veni.Nu asculta ce zice lumea gandeste-te la binele tau, sa nu ajungi sa regreti mai tarziu.Iti doresc numai bine, si succes in a alege ceea ce vrei sa faci.

| Gαηαmα a răspuns:

Buna.Ai zis ca nu te simti pregatita, cred ca nu esti.Fa ce simti happy Dar...
Dragostea(a face dragoste) happy implica multe.BTS,nu e de joaca.Ai grija.Mai implica si pacat, suferinta, copii nedoriti...(depinde)
E bine ca nu ai facut inca.Depinde si cat de multa incredere ai in el si e cam scurt timpul,se poate plictisi de tine,se poate sa nu-l cunosti cum crezi si sa te dezamageasca, sau nu... Daca tot ai asteptat eu zic ca tu sa te gandesti daca el este ceea ce iti doresti, primul om cu care vrei sa imparti asta, tu decizi, dar ai grija happy

| alincik900 a răspuns:

Daca nu te simti pregatita nu ai de ce sa o faci, nu o sa pierzi nimic daca o sa mai astepti iar daca prietenul tau te iubeste o sa inteleaga.Si nu cred ca virsta are vreo importanta o faci atunci cind esti pregatit si cu persoana in care ai incredere prima experinta conteaza foarte mult.

| Laviniargint96 a răspuns:

Fa ce crezi ca e mai bine si ce simti tu, nu asculta lumea tu fa ce crezi ca e bine, uite iti dau un exemplu si eu am 18 ani si prietenele mele mi-au zis sa nu fac asta ca una ca alta.dar eu m-am simtit pregatita si am facut-o. daca vrei sa mai vorbim iti las id-u meu lavy_flavy15, te pup bafta!