| Anonime345 a întrebat:

Hei tpu.Stopul poate întârzia din cauza nervilor? În ultima vreme m-am enervat foarte tare, aproape zilnic.Stopul trebuia să îmi vină de 5 zile și nimic, sau poate să aibe legătură cu faptul că am avut o scurgere albicioasă?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Banuiesc ca te referi la menstruatie (stopul este un cuvant de argou folosit initial de prostituate - aveau stop de la munca specifica, si apoi preluat de mahala, dar nu ar trebui folosit pe acest site, pe care se cere o exprimare cat de cat frumoasa). Starea de stres majora poate duce la intarzieri ale menstruatiei, dar acestea nu pot depasi 2-3 zile. Plus ca o enervare obisnuita nu este un stres major. Scurgerea albicioasa, daca a fost anormala, poate fi semnul unei infectii genitale, care daca este severa poate deregla menstruatia.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, la ce fel de nevoi te referi?
Lipsa menstrei de obicei apare cand este implicata o sarcina sau o dereglare hormonala. Scurgerile vaginale pot avea cauze diverse si pana nu faci un test citologic, nu se stie despre ce este vorba.
Nu ai mentionat nimic de sex, asa ca, te sfatuiesc sa faci totusi un test de sarcina, daca ai facut sex in ultimile 2 luni!

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se produce strict pe baza hormonala. Pornirea sau intarzierea menstruatiei, niciodata nu este influentata de alte motive, cum ar fi cele de natura medicala, psihica, raceala, infectii ale vaginului sau a tractului urinar, etc. Probabil ca si in acest caz este vorba doar de dereglari hormonale care se pot manifesta din cauza modificarilor si transformarilor ce se produc in organismul fetelor aflate la varta adolescentei. Daca nu ai intretinut contacte sexuale atunci nu exista nici un motiv care sa te impacienteze deoarece in lipsa unei sarcini, singura posibilitate ramasa este cea de dereglare hormonala.

| Anonime345 explică:

Am făcut un test de sarcină și este negativ.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonime345):

Rezultatul testului de sarcina va fi intotdeauna NEGATIV daca este facut inainte de a se atinge/realiza concentratia minim detectabila de hormon desarcina hCG in urina. Concentratia minima detectabila de hormon hCG, se realizeaza dupa trecerea a minim 21 de zile de la data intretinerii sexului. Doar in acest caz se obtine un rezultat care se poate considera ca fiind corect/valid