| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu un baiat de ceva timp,e tigan si nu ma pot acomoda cu ideea asta! Toata lumea imi zice sa il las ca tiganu' e tigan desi eu prima data cand am inceput sa vorbesc cu el nu stiam ca e,in poze nu se vede si nici dupa comportament,recent am aflat! M-am atasat foarte tare de el,e exact ce am nevoie,le-am zis si parintilor mei de el doar ca ei nu stiu ca e tigan! Mi-e foarte greu,in fiecare zi ma consum si se da o lupta in mine, oare ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Hellen94 a răspuns:

Povestea este absolut identica cu a mea,la mine au aflat aproape cand facusem un an de relatie,si in casa mea se duc lupte pe tema asta, lupta draga mea, judeca atat cu inima cat si cu mintea, prezinta'l parintilor fara sa le spui deocamdata ca e tigan, daca o sa se ataseze de el il accepta mai usor

| Florinapopica a răspuns (pentru Hellen94):

Mie mi-e foarte frica de ai mei desi nu au nimic cu tiganii, dar stiu cine sunt! Fratele meu e rasist, nu stiu ce sa fac! Chiar il iubesc nu vreau si nu pot sa renunt la el!

15 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Lasă-l, pe tine te deranjează că e țigan, nu pe ceilalți!

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca el este o persoana ok, te intelegi bine cu el si totul merge bine intre voi, nu cred ca ar trebui sa te desparti de el doar pentru ca asa zice lumea.

| Felys a răspuns:

Poate acum e dragut dar ce naste din pisica,soareci manaca,in comunitatea lor femeia nu este tratata bine,din contra este o sluga,si nu are voie sa comenteze nimic, poate ai auzit dar sunt si batute tiganicile si rabda ca asa e in legea lor, chiar vrei sa ajungi asa ca ele, parerea mea este ca usor usor sa te indepartezi de personajul respectiv si sau cauti unul de-al nostru, vei fi mai fericita cred eu

| Florinapopica a răspuns (pentru Felys):

Nu e tigan de ala de satra si nu e chiar tigan doar jumate! Nu mi-ar face rau niciodata, am ajuns sa-l cunosc foarte bine si stiu cine e!

| Felys a răspuns (pentru Florinapopica):

Trei luni nu este mult, sunt altii de 3 ani care se despart si nu se uita inapoi, 3 luni este o nimic toata, e la inceput si pare frumos, dar va veni timpul cand te va dezamagii si ai sa il lasi tu singura fara incurajarile prietenilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De cat timp esti cu el?

| Florinapopica a răspuns (pentru anonim_4396):

3 luni aproape

| anonim_4396 explică (pentru Florinapopica):

Draga Florina, nu cunosti un om care traiesti langa el o viata intreaga dar 3 luni de zile, te rog sa nu te lasi influentata de ce scriu, am avut o prietena 4 ani de zile, nu ne despartea nici cel mai ascutit cutit, prin cunostintele mele am ajutat-o de a ajuns sus, chiar sus de tot, acum este prin secretariatul guvernului, si uite cum m-a uitat, nici cu fundul nu ma mai onoreaza dar sa-i zic sarut mana, asta e cu iubirea, trebeuie sa belim bine ochii daca vrem sa nu avem inima belita de altii

| Florinapopica a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e! Imi pare rau pentru ce ai patit! sad

| BlueViP a răspuns:

Cat de plina de prejudecati e lumea in ziua de azi... Il iubesti? Ramai cu el! Nu-l iubesti suficient incat sa lasi prejudecatile, cauta un altul.

| ingerinaripat a răspuns:

Eu zic să faci ce simți.Îl iubești? Rămâi cu el! Dacă nu caută pe altul.

| ahmet6 a răspuns:

Eu am avut o prietena de etnie rroma, si fata era blonda, nu da de-a semne ca ar fi tiganca, facea 2 facultati paralele,dintre care una era medicina,si sa stii ca am inv multe de la ea,sa iau drumul facultati etc,dar familia la inceput nu era de acord,mereu spune-au ca este tiganca,si atunci caracterul ramane acelasi,nu poate fi ca noi romanii,infine cand m-am dus acasa la ea,asa a fost,mama iei era cum mi-au sp ai mei,mereu se plangea,mereu se vaita exact cum fac tigani,iar prietenii radeau de mine mereu,ma intrebau la misto daca sta la cort,daca mau primit ca porc la protap sti cum fac tiganii petrecirile lor,si atunci am preferat sa ma dau de o parte,si sa imi vad de treaba,dar mi-am vazut de inv,anul asta este primul an de facultate,dar nu m-as mai combina cu o tiganca sincer,noi romani st un popor m-ai rasist,si risti sa ajungi gluma societati,eu unul am patit si nu mai vreau sa trec,dar este decizia ta,eu am dat un exemplu,gandeste-te daca merita sa risti pentru el,daca merita sa il prezinti la parinti,la mine nu a meritat,intreaba-l ce vrea de la viata,ca majoritatea tiganilor, pentru iei sa fie cu o romanca este ca un premiu, am auzit de multi lucrul asta, gandeste bine, si succes.

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Lumea e rea si o sa te barfeasca si daca nu o sa fi cu un tigan. Eu zic sa faci ce simti, nu mai asculta tu de toti prostii.

| CarolineArina a răspuns:

Hm, daca esti asa "in love" infrunta-ti temerile si prejudecatile.
Daca nu, lasa-l, dar ai grija sa fii draguta cand ii dai papucii, sa nu puna tiganimea pe tine.