| denora a întrebat:

Hello.ajutati-ma va rog sa stau linistita.am facut dragoste saptamana asta pentru prima oara.am avut dureri groaznice la dezvirginare dar nu a curs sange deloc.incepand cu ziua urmatoare dupa ce am facut dragoste ma simteam deja foare obosita si am crampe si dureri de burta .au trecut 3 zile sunt normale simptomele astea?mentionez ca am facut dragoste a 2 zi dupa ce a trecut menstruatia.help please!nu sunt riscuri asa-i?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ati folosit prezervativ, nu sunt nici riscuri de infectie, nici de sarcina. Simptomele tale sunt adte fie de stresul psihic (nu esti pregatita pentru sex fie fiindca esti prea mica, fie fiindca nu iti iubesti partnerulu, fie fiindca ai fost fortata desi nu ti-ai dorit cu adevarat). Daca cumva nu ati folosit prezervativ, e posibil ca simptomele sa se datoreze unei infectii cu transmitere sexuala, daca cumva partnerul tau nu si-a facut toate analizele necesare in asemenea situatii. daca starea ta nu se amelioreaza in maxim 3 zile, mergi al ginecolog (oricum trebuia sa te duci in prima luna de la inceperea vietii sexuala, asa ca e numai bine)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ai avut dureri groaznice înseamnă ca s-a abuzat de tine!
Nu este niciun risc de sarcină, folosește prezervativul și preludiul să fie unul mai lung ca să nu mai ai dureri.
Ai grijă de tine!
Pa, pa.

| LostInHell55 a răspuns:

Buna! Nu prea cred ca a fost prea recomandat sa faci dragoste a doua zi dupa ce a trecut menstruatia.Nu cred ca sunt bune simptomele.Dar sa nu te bag nici eu in sperieti mai bine ai merge la un doctor care sa-ti spune exact ce ai. Bafta.Si sper ca totul sa se termine cu bine.

| denora explică (pentru LostInHell55):

Ma simt ca inainte de menstruatie...

| LostInHell55 a răspuns (pentru denora):

Poate iti va veni mai repede menstruatia sau poate iti va intarzia cu vreo 2-3 zile maxim 5.

| denora explică (pentru LostInHell55):

Deci uitasem sa mentionez ca el folosise prezervativ, deci a fost protejat si cand a ejaculat a ejaculat afara adica sia scos-o...scuze daca is directa

| denora explică:

Multumesc mult la toate.is mai linistita acum

| Percik a răspuns:

Buna! stai linistita, aceste dureri sunt absolut normale si daca chiar a ejacuat in tine nu exista nici un pericol! mie ginecologul mi-a spus spre exemplu 4zile am menstruatie dupa aceste 4 zile pina la a 8-a zi poate sa ejacueze in tine si nu exista nici un fel de pericol! sfatul meu este sa nu te panichezi, este un lucru normal.sa ai o zi buna

| Maria_Oprea_1995 a răspuns:

Buna, dupa primul contact sexual este normal sa te simti asa. Daca trecusera mai mult de 9 zile de cand ti-a venit menstruatia si exista posibilitatea ca prezervativul sa se fi rupt, ar cam fi o problema... Dar din ce spui tu, nu estehappy. In legatura cu durerile nu-ti mai face griji, e normal.