| Єℓy a întrebat:

Hellohappy Cum ar trebui sa fie iubita/iubitul perfect pentru voi? La ce va uitati prima data si ce conteaza mai mult pentru voi, aspectul interior sau cel exterior?

Răspuns Câştigător
| DeniZu a răspuns:

Pentru un baiat cel mai probabil :

" Vreau fata careia sa nu ii duc un buchet de trandafiri de ziua ei, ci sa ii rup o floare de pe strada intr-o zi oarecare si sa i-o pun dupa ureche, o fata...care sa ma gadile, sa mi puna piedica pe strada, vreau o fata cu care sa pot sa merg in parc doar pentru a sari coarda, care sa alerge cu mine prin ploaie fara sa-i fie frica ca`si murdareste adidasii de firma si sa nu ii pese de rimelu care se scurge pe fata ei, sa nu ii fie frica de o raceala pentru un sarut in ploaie, care sa ma tina de mana, sa ma ciufuleasca, sa ma traga de par, sa ma muste, Vreau o fata, al carui zambet sa ma topeasca, care sa ma stranga in brate, care sa se uite in ochii mei fara a-mi spune nimic, iar eu sa inteleg totul, care sa aiba initiativa, sa o conduc atunci cand are nevoie, Vreau o fata care sa`mi dea mesaj chiar in timp ce suntem unul langa celalalt, care sa ma opreasca in mijlocul trecerii de pietoni doar ca sa ma sarute, sa danseze cu mine oricat de prost m`as misca, cineva care nu ma judeca dupa aparente, Vreau o fata pupacioasa si haiosa, care sa vrea sa mergem pe o strada a orasului a carei capat nu stim unde e, cineva care nu se teme sa se rataceasca, o fata cu care sa ma duc la gara si sa se urce cu mine intr-un tren la intamplare, Vreau o fata care sa arunce cu popcorn in mine cand mergem la cinema, care sa sa fie pregatita sa o sperii cand vizionam un film horror, o fata care isi doreste sa ma cunoasca, care isi da seama cat de complicat, ce fenomen anormal sunt, Vreau o fata care sa ma recucereasca in fiecare zi, care sa asculte o melodie si sa se gandeasca la mine, care apreciaza un curcubeu, care se bucura cand e soare, o fata careia ii place mirosul primaverii, care vede dincolo d aparente, Vreau o fata cu care sa ma chinui sa fac clatite indiferent de cat fum ar iesi in bucatarie, Vreau o fata care sa o tin in brate noaptea si sa ma trezeasc cu o jumatate de ora mai devreme doar ca sa o vad dormind, care sa o trezeasc cu un sarut, care imi zice atunci cand gresesc si ma ajuta sa repar ce am stricat, Vreau o fata care sa nu`mi zica "te iubesc" din prima luna doar ca sa ma bage in pat, o fata care stie cum sa ma ia atunci cand sunt suparat, o fata care sa ma faca sa rad, care intelege ca ma supar din orice dar care stie sa ma`mpace, Vreau o fata, pe care sa o consider cea mai frumoasa de pe pamant, netinand cont de defecte, Vreau o fata careia sa ii pregatesc un ceai fierbinte atunci cand e racita, pe care sa o sarut fara sa`mi fie teama ca o sa ma molipsesc, careia sa-i tin minte la ce ora e programata la salon si care sa nu se enerveze cand vin acasa tarziu, Vreau o fata care intelege ca prietenii sunt importanti pentru mine, cineva care da libertate atat cat sa nu ma simt sufocat si care e geloasa cat sa simt ca tine la mine, Vreau o fata care sa inteleaga atunci cand nu am chef sa ies din casa, care sa ma duc la ea sa-i tina companie cand e urat afara, pe care sa inteleg ca se teme de tunete si fulgere si totusi sa nu rad de ea, ci sa o apar, Vreau o fata la care sa tin atat de mult incat sa nu`mi pese cum se imbraca sau cu ce autobuz mergem spre casa, pentru care sa fiu in stare de orice dar sa nu imi ceara nimic, care sa stie ca o iubesc fara sa ii zic in fiecare zi, Vreau o fata care sa fie tandra si romantica cu mine, Vreau o fata care sa ma sarute sub apa, cineva pe care sa sterg cu prosopul, Vreau o fata care sa nu se uite dupa altii pe strada cand e cu mine de mana, care sa stie cand sa renunte la partida de shopping pentru mine, care sa se bucure de bucuria mea, Vreau o fata care sa se inteleaga bine cu prietenii mei, care sa nu se laude cu ceea ce are, ci sa se faca placuta de ceilalti prin ceea ce este, o fata careia sa ii fac cadouri cu valoare sentimentala si nu de sute de lei, o fata a mea, Vreau o fata care sa stie ca imi place sa ma joc cu zapada, care sa o apar de bulgari, care sa se dea cu sania cu mine si sa cadem amandoi de pe ea pe la mijlocul partiei, Vreau o fata care sa ma alinte, o fata care sa mearga cu mine pe varful unui munte doar pentru a vedea apusul, care vara la mare sa se inghesuie intr-un pat de o singura persoana doar ca sa poata fi cat mai aproape de mine, Vreau o fata care sa mearga cu mine in parc sau pe plaja indiferent de vreme iar atunci cand e frig sa otin in brate pana o incalzesc, Vreau o fata careia sa ii placa sa calatoreasca, care sa fie de acord sa vina cu mine in cele mai traznite locuri, care sa mearga cu cortul fara sa faca mofturi, Vreau o fata care sa ma opreasca cu un sarut atunci cand vorbesc mult si aiurea, o fata care sa nu se supere cand ascult muzica cu volumul ridicat, Vreau o fata care, doar in basme exista... "

14 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Ca sa iti zic cu sinceritate prima data ma uit la aspectul fizic.Pentru mine aspectul fizic conteaza foarte mult. Dupa care ma uit la personalitatea lui si la cum se comporta.
Daca e un baiat frumos, dar badaran chiar nu am de gand sa ma incurc cu asa ceva. Iar daca nu este pe placul meu la aspectul fizic, restul nu mai conteaza.
Nu sunt pretentioasa si am fost sincera, spre deosebire de altii care spun "aspectul interior conteaza mai mult ca cel exterior pentru mine". Putine sunt fetele care chiar gandesc asa.
Pentru mine conteaza foarte mult aspectul exterior, adica pana la urma asta e lucrul la care ma uit prima data. Dar si cel interior, pentru ca nu poti fi cu un baiat care sa injure babele pe strada fara ca ele sa le faca nimic si sa inceapa sa ragaie cand e langa tine laughing. (am dat doar niste exemple...)

NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai mult conteaza interiorul (personalitatea, caracterul, sufletul), iar dupa vine si exteriorul/fizicul. Daca un barbat este frumos (vorbim de standarde internationale de frumusete), dar n-are personalitate (puternica, captivanta), nu poate lega doua vorbe coerent, n-are acel "je ne sais quoi", trec pe langa, fara sa-l observ, insa daca un barbat mai putin aratos, mi-a captat atentia cu personalitatea lui, cu felul lui de a fi, mi se va parea cel mai frumos. Iar daca le are pe amandoua (pentru ca frumusetea (exterioara) nu exclude inteligenta, un caracter frumos, demn de admiratie) - foarte bine.
Frumusetea adevarata vine din interior. Cealalta, mostenita, e mai putin valoroasa/importanta (nu este meritul nostru).

| Ирина19 a răspuns:

Intii aspectul exterior si dupa, aspectul interior

| GuessWho_8607 a răspuns:

Nu stiu de ce nu-i dai o data funda aia lu' MissToxis...(felicitari pentru ce ai scris)

| princess_9789 a răspuns:

Sa iti povestesc.Am trecut printr o relatie (prima mea relatie de altfel) in care m-am lasat ghidata de aspectul exterior mai mult, dar ma uitam si in interior...
Uite ce scriam acum ceva timp cand mi-am facut cont pe TPU:"Va rog frumos sa ma ajutati! Sunt total confuza, derutata! Sa va spun poveste mea de dragoste.Am fost un an de zile cu un baiat foarte gelos la care am tinut enorm. L-am iubit foarte mult, fiind prima mea relatie de lunga durata, in care ii cunosteam parintii, si el pe ai mei. Baiatul, insa, era foarte gelos: nu aveam voie sa vorbesc cu baietii, ma intreba daca il insel, nu ieseam nici macar cu fetele in oras. Nu inteleg de ce era asa pentru ca nu i-am dat niciodata niciun motiv, eu fiind o fire fidela.Desi sunt o fire sociabila, am renuntat la iesirile cu prietenii, m-am indepartat de ei, iar el trebuia sa fie mereu in centrul atentiei pentru ca altfel iesea cu scandal.Ne-am despartit de multe ori pe tema geloziei si i-am zis ca nu accept asta, dar de fiecare data l-am iertat, pentru ca imi spunea ca treptat o sa se schimbe si ca nu o sa mai faca greselile pe care le-a facut. O saptamana maxim lucrurile mergeau bine, dupa care o lua de la capat.Cand lucrurile mergeau bine aveam universul nostru in care ma simteam extraordinar si simteam ca pot zbura alaturi de el.Parintii aveau incredere in noi si ne explicau cu calm greselile pe care le faceam amandoi.Lucrurile incepusera iar sa mearga prost si am picat de comun acord sa ne despartimi. I-am zis atunci ca nu ne vom mai impaca si parca a luat o razna: M-a tras de par, m-a scuipat si m-a batut.Nu mi-a venit sa cred.Am trait un soc atat eu, cat si parintii mei si ai lui.Si -a cerut scuze, a inceput sa planga, insa dupa un asemenea "cadou" nu am vrut sa ma aud de el.Am spus ca niciodata nu voi accepta ca un baiat sa dea intr o fata. Drept urmare, mi-am schimbat numar de telefon, id de mess.In schimb primeam telefoane pe fix ca sa ne impacam, ca regreta dar in acelasi timp si amenintari: te voi cauta prin tot orasu daca nu te impaci cu mine, si ce am facut a fost mic copil pe langa ce va urma! cu lacrimi in ochi, l-am rugat sa ma lase in pace...Astfel,pentru o perioada de timp a incetat sa ma mai caute. Cu ocazia sarbatorilor a sunat sa imi ureze toate cele bune si parea total schimbat.Am inteles ca acum merge si cu scoala foarte bine si ca regreta enorm ce s-a intamplat, ca s-a maturizat. L-am iubit enorm si abia rezist tentatiei de a nu ma impaca cu el. Nu stiu ce sa cred.La telefon parea schimbat. A trecut destul timp de cand ne-am despartit: 5 luni. Mi-a spus ca suferinta l-a schimbat si mi-a multumit din suflet ca l-am invatat ce inseamna Iubirea. Il iubesc mult dar nu stiu ce sa fac.Imi e frica de impacare si de iubirea lui " nebuna"."
Asta scriam.Am primit bineinteles numeroase sfaturi de a nu ma impaca cu el.ASta voi face.Fizicul? La ce bun? Frumusetea e trecatoare, dar ceea ce se gaseste in sufletul omului e persistent. E

Eu zic ca ar fi minunat sa te trezesti dimineata langa un om care sa iti zambeasca frumos, cald, sa iti arate ca te respecta, un om cu care ai ce discuta pentru a nu te plictisi niciodata.
Omul frumos se evidentiaza prin gesturi marunte si persista in sufletele noastre ca o icoana sfanta.Sa lasam baietzasii smecherasi cu masini luxoase, cu banii parintilor in buzunare pentru fetitzele cu colagen si silicoane si sprancene tatuare.Strict parerea mea din propria experienta.
Pupici:*

| deadea23 a răspuns:

Eu cred ca aspectul interior conteaza prima data.
Dar nici aspectul exterior nu e de neglijat.

Eu ma uit prima data la cum se imbraca, cum se comporta si mai ales zambetul.

Peace.

| GwenS a răspuns:

Categoric interiorul, sa fie bun, nu cu nasul pe sus.sa nu fumezehappy sa nu fie "alcoolic" si cam atatea preferinte.

| CNP a răspuns:

Eu nu am un anumit criteriu dupa care imi aleg iubitul.Au fost ocazii cand baiatul care vroia sa fie cu mine era destul de frumos dar nu-mi placea, nu ma atragea si am fost impreuna cu altii care dupa parerea prietenelor/familiei era mai urat dar mie imi placea mult.Cred ca oricine inainte sa fie cu, cineva se uita la aspectul fizic pentru ca interiorul nu il prea cunoaste la inceput.Nimeni nu isi doreste un nespalat/nespalata langa ea/el. Dupa mai mult timp cred ca poti sa-ti dai seama daca intr-adevar apreciezi acel om pentru suflet si caracter sau pentru firma hainelor si bani.

| hsr a răspuns:

Sa ma cunoasca intr'a atat incat sa stie cand sunt suparat chiar daca suntem unul in fata celuilalt si sa incerce sa ma inveseleasca prin orice misloace, sa stie sa glumeasca, sa ma alinte, sa-mi zica ca totul va fi bine.Intr-un cuvant sa ma cumpletezebig grin

| hsr a răspuns:

Nu suntem* completeze*

| Noname69 a răspuns:

Pai. Sa fie frumoasa la fata happy si sa nu stea blugii pe ea ca pe gard si sa mai aiba si ce sa puna in sutien happy.

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu!

| Petru_7202 a răspuns:

Exterior... din pacate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand mi-e frig sa ma ia in brate si sa ma incalzeasca
Atunci cand visez urat sa ma sarute pe frunte si sa imi zica ca totul e bine, ca el e cu mine
Atunci cand imi moare pisoiul sa imi stearga lacrimile si sa ii para rau...nu sa isi bata joc.
Atunci cand il sun in miez de noapte sa ii zic ca imi e frica sa ma adoarma vorbindu-mi incet si dulce...
Un baiat care sa nu creada ca bijuteriile, banii, plimbarile cu masina si hainele din mall ma tin langa el
Un baiat care sa ma placa si nemachiata, un baiat gelos, sincer, sensibil si atent, care iubeste animalele si imi stie fricile de cele mai mici dintre ele.
Un baiat care sa ma faca sa rad cand sunt trista, in ai carui ochi sa vad toata iubirea.

| VelAndrei a răspuns:

Sa aibe acel ceva care sa se completeze.

Sa fie cu mintea deschisa si draguta.

Da in ordinea asta