| iuliaandreea2013 a întrebat:

Hello everyone! As putea spune ca anul acesta ziua mea de nastere a fost mai mult un motiv de tristete, decat de bucurie. De ce? Pt ca dupa aproximativ 5 luni de relatie, iubitul meu a pus punct la ceea ce credeam eu ca este o poveste frumoasa de dragoste'e adevarat ca am mai avut unele certuri si impacari (ne impacam pentru ca el venea si ma cauta si imi cerea iertare dupa cateva zile de ignor total), numai ca de data asta, din pacate, totul e diferit. Mi-a spus ca are sentimente pentru mine doar ca amica, ca in ultimele 5 luni a incercat, dar ca nu a reusit sa se indragosteasca si sub nicio forma nu recunoaste ca a gresit in momentul in care, dupa desele impacari, zicea ca imi simte lipsa, ca ii e dor de mine, ca tine la mine mai mult decat cred eu sau cei din jurul nostru. Eu ma simt inselata si mintita, tradata, umilita, el sustine ca imi va trece.La aceasta despartire (spre deosebire de celelalte in care ma ignora total), am pastrat legatura, suntem amici; oare e posibil sa tina totusi la mine, dar sa ii fie greu sa arate? Voi ce credeti ca ar trebui sa fac in continuare?

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Tine la tine dar ca la o prietena si nimic mai mult, tu ar trebui sa accepti realitatea, dragoste cu forta nu se poate

| onasis1961 a răspuns:

De tinut tine la tine ca din ce ne spui se vede ca.ti da atentie.Lasa timpul sa treaca si poate relatia se schimba in bine.Sa fii iubita maxim.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai daca el a recunoscut ca are sentimente ca pentru o amica, tu asta vrei de la el? daca el nu simte altceva, crezi ca il poti forta? cum dragoste cu forta nu se poate, e timpul sa pui si tu punct acestei relatii....asta in caz ca nu vrei sa suferi mai mult
O zi frumoasa sa aihappy

| Azµre a răspuns (pentru caramela):

Un sfat bun și demn de urmat... mă mir că nu s-a legat nimeni de tine.

| caramela a răspuns (pentru Azµre):

Bunahappy
nu avea nimeni motiv sa ma "loveasca" am zis doar un adevar care in ziua de azi este intalnit tot mai des. fetele vor sa sufere, chiar daca ei hotarasc altceva, nimeni nu poate sa tina pe cineva cu forta atat timp cat sentimentele noastre nu mai corespund..iti multumesc pentru apreciere.
O zi frumoasa sa aihappy

| Liliana1981 a răspuns:

Mergi mai departe, relatia s-a incheiat.

| Șurubelniță a răspuns:

Si tu ai partea ta de vina in toata povestea asta. De ce l-ai ignorat complet in acele dati in care v-ati certat? Pentru ca esti mult prea orgolioasa si nu stii sa lasi de la tine happy. Puteati sa va rezolvati problemele discutandu-le, nu sa va certati si sa nu va mai vorbiti cu zilele.
Din cauza ca ai facut asta, l-ai indepartat putin cate putin.
Spui ca de fiecare data el te-a cautat si ti-a cerut scuze. De ce a facut asta? Pentru ca a lasat de la el, pentru ca relatia sa mearga mai departe. TU din moment ce nu ai facut niciodata asta, pai imi pare rau sa iti spun, ulciorul nu merge de multe ori la apa. Credeai ca isi va cere scuze la infinit? Te-ai inselat.
Nu ai de ce sa te simti tradata si umilita pentru ca tu ti-ai facut-o cu mana ta.
Baiatul a fost chiar ok cu tine, putea sa inceteze sa tina legatura total cu tine, din moment ce a realizat ca tu nu poti face acelasi lucru pe care-l face si el.
Ce cred ca ar trebui sa faci? Daca vrei sa te impaci cu el si sa continui relatia cu el, ar trebui sa ai o discutie cu el prin care sa iti ceri scuze ca ai fost mult prea orgolioasa si ca n-ai lasat de la tine si ca pe viitor, va veti putea rezolva problemele discutandu-le si nu certandu-va ceea ce sa duca la a nu mai vorbi cateva zile. Daca crezi ca nu poti face asta, pai atunci las-o asa si fii multumita ca inca mai vorbeste cu tine si nu te ignora total.

| Alexsiatit a răspuns:

Si eu cred ca,,,,, Caramela" ti-a dat un sfat bun si ca este timpul ca tu sa mergi "mai departe"(!) sfatuindu-te la randul meu, sa nu te "cramponezi" "in trecut" si asta indiferent cat de intima a fost ceea ce-a fost intre voi!
Iulia, din pacate, omul are tendinta de-a se "agata" de evenimentele trecutului si de-a le "evoca" pentru alte si alte planuri de viitor... uitand "clipa prezenta"! Aici gresim noi oamenii, uitam sa traim "in prezent"!
Alexsiatat.

| caramela a răspuns (pentru Alexsiatit):

Iti multumesc pentru apreciere, asta am simtit, asta am scris...totul depinde de ea... daca vrea sa sufere..si daca vrea sa se minta singura, va ramane cu el.
O zi frumoasa sa saihappy

| Alexsiatit a răspuns (pentru caramela):

Exista oameni care par uneori a le place sa sufere Caramela, ori poate doar se complac... Dorinta este altfel perceputa si interpretata la o varsta mai frageda si altfel simtita, iar sexul propriu zis practicat incomplet si dupa "ureche" este apreciat ca atare, nu ca mai tarziu cand se mai "coace" mintea, sufletul si chiar trupul.
Dar stau si ma gandesc acum totusi, ca diferenta de varsta (fizica) si experienta, la inceputul vietii sexuale, poate fi sau deveni adevaratul "deliciu" pentru "primii pasi" ai celui novice.
Alexsiatat

| caramela a răspuns (pentru Alexsiatit):

Si crezi ca este indicat ca tineretu sa isi inceapa viata sexuala la varsta frageda?> iar daca le atragi atentia iti sar in cap? sunt trecuta de prima tinerete, dar nu sunt atat de incuiata si batuta in cap cum am primit "complimente" de la unii ca nu sunt de acord cu sexul la varsta frageda si mai ales cu cel oral, oare daca sunt de acord cu ei ca la 12 ani sa incepi viata sexuala, nu mai sunt batuta in cap?
O zi frumoasa sa aihappy

| Alexsiatit a răspuns (pentru caramela):

As vrea sa-ti scriu o "scrisoare" dar statutul meu de "junior" nu-mi permite(zambesc pentru ca nu-i chiar deloc asa, ci chiar dimpotriva! -semn cu ochiul-) asa ca am sa te-adaug la "prieteni" si sa-ti las asa si cateva randuri.
In alta ordine de idei, intotdeauna exista divergentele dintre "generatii" inclusiv in ceea ce priveste acest subiect, la care eu consider ca nu este bine niciodata sa pornesti de la idei preconcepute, fiindca doar TIMPUL are capacitatea necesara a ne deschide ochii, mintea, trupul si sufletul spre noi si mereu noi "carari"
Alexsiatat