| anonim_4396 a întrebat:

am o mare problema in timpul actului sexual cand prietenul meu ejaculeaza inauntru. de ce sperma curge afara? e vreo problema? sau ce poate sa fie? Astept pareri!

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Clar nu e nicio problemă!
Sperma ejaculată inițial este mai vâscoasă, pentru a rămâne inițial în zona colului uterin și a facilita intrarea ei ulterioară în uter. După 2-5 minute, o substanță din ea numită PSA (Prostatic Specific Antigen) face ca sperma să se lichefieze, pentru că în stare lichidă spermatozoizii înoată mai ușor și trec de col mai repede. vaginul însă nu are un sfincter, un mușchi al cărui rol să fie să-l țină închis, ceea ce înseamnă că sperma lichefiată se va scurge afară dacă stai în picioare, după gravitație, la fel ca sângele menstrual.
Dacă vrei să rămână mai mult timp în interior, știu eu, poate vrei să faci un copilaș, atunci poți încerca să stai cu picioarele în sus, 15-30 minute după, dacă poți, sprijinită de ceva, un perete. Dar nu ar trebu să fie necesar. Cei câțiva spermatozoizi care rămân la nivelul colului de bcei pot să facă treaba.
Dacă nu vrei să rămâi însărcinată și totuși îți place ca partenerul să ejaculeze în tine, folosește anticoncepționale orale, după recomandarea medicului tău ginecolog.
Numai bine, dacă mai ai alte întrebări, feel free to ask.

| Iulia29 a răspuns (pentru raspunz):

Multumesc pentru raspuns. Da este vorba de conceperea unui bebelus. de asta am intrebat :*!

| raspunz a răspuns (pentru Iulia29):

Pentru a maximiza șansele sunt câteva secrete. Urmărește ciclurile menstruale și fă un calendar al perioadei probabile în care ovulezi. Renunță la fumat și alcool atât tu cât și partenerul tău. Cu câteva luni înainte e foarte indicat să iei un suplment cu acid folic, pentru a preveni anumite boli. Mergi la un medic ginecolog bun, bărbat/femeie, care să te sătuiască și să urmărească sarcina când va apărea, el va recomanda niște suplimente cu vitamine pe care e bine să le iei înainte. Mergi la controalele regulate.
Acum, pentru concepere, exstă la farmacii și supermarketuri teste de ovulație, care îți pot spune exaxct când ovulezi. Costă cam 10 ron unul. E bine ca partenerul să nu ejaculeze cu câteva zile înainte, până la o săptămână înainte spun unii, pentru a avea o cantitate mai mare de spermatozoizi. Apoi când vine momentul ovulției, faceți cât mai multă dragoste, în ziua aia și după! E foste bine dacă ai și tu multe orgasme, asta ajută la urcarea spermatozoizilor în uter. Chestia cu picioarele în sus, ajută, dar mai plăcut e să ai și orgasme, dacă nu are erecție imediat după, poate să te stimuleze oral/manual.
Apoi ar mai fi ceva, șansele de băiat fată sunt 50-50 dar mai poți arunca un procent sau două în direcția pe care o dorești, sunt câteva trucuri care să favorizeze anumiți spermatozoizi, dă-mi un mesaj dacă vrei să ți le spun.
După ce rămâi însprcinată, în prima lună să te ferești de virusuri, răceli, pastile, antibiotice etc. Iei doar suplimentele prescrise de medicul ginecolog. Mergi la controalele regulate, fă analizele și ecografiile, ca să ai un bebe sănătos!

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ai nici o problema, draga mea, e absolut fiziologic!

NOname
| NOname a răspuns:

Nu e nimic anormal. Stai liniștită!
Doar n-ai vrea să rămână în tine sau să se absoarbă. Trebuie să iasă pe undeva.

| Lore2good a răspuns:

E normal sa curga afara, nu e nicio problema. Sper doar ca iei anticonceptionalehappy

| Iulia29 a răspuns (pentru Lore2good):

Da. Multumesc pentru raspuns

| tbc a răspuns:

Problema apare de obicei dupa 9 luni, si e din cauza a cea ce ramane anauntru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu unde ai vrea sa curga, inauntru? Normal ca iese afara. Ce intrebare... Cati ani ai, 12?

| Iulia29 a răspuns (pentru anonim_4396):

Decat sa raspunzi ironica, mai bine nu raspundewinking! n-am 12 ani. am pus si eu o intrebare si asteptam pareri. multumesc pentru raspuns.

| Hristoss a răspuns:

Exista 2 solutii. 1) ii pui dop. 2) stai cu picioarele in sus