| Dark_Michael_1970 a întrebat:

As vrea sa-mi confirmati daca ce spun eu acum este adevarat. Deci am 15 ani, iar glandul penisului este acoperit in totalitate de piele in erectie. Am citit foarte mult despre asta iar unii mi-au spus ca am fimoza. Dar eu am citit undeva unde spunea ca aceea piele este tinuta cu ajutorul "atei" iar la primul act sexual ata se va rupe ceea ce va permite pielii sa dezveleasca glandul. Mentionez ca nu am problem cu urinarea sau cu ejacularea (la masturbare, ca sunt virgin) iar cand este in erectie maxima parca aceea piele se deschide foarte putin si vad putin din gland dar mi-e frica sa trag de ea. Deci, este adevarata chestia aia cu "ata" sau am fimoza?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Suferi de afectiunea numita stiintific fimoza. Acea "ata" care se numeste de fapt FREN nu are absolut nicio legatura cu afectiunea propriu zisa. Daca nu este indepartata fimoza vei avea foarte mult de suferit atat tu cat si viata ta sexuala. In cazul fimozei este de vina deschizatura mult prea mica a PREPUTIULUI (pielea mobila de pe penis care acopera glandul in stare flasca) si se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri prin folosirea metodei chirurgicale in cazurile foarte grave sau a metodei ce poate fi aplicata/efectua acasa prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca– procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in preputiu se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie, cu care se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile pana la aparitia durerii, pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Chirurgical se rezolva in cateva minute fara nici un efort. Spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru primul mod de rezolvare.

Răspuns utilizator avertizat
| Hateface a răspuns:

Am avut aceiasi problema ca tine, m-am operat la varsta de 15 16 ani, practic e imposibil sa ai un act sexual, te va durea ingrozitor, trebuie neaparat sa te duci la un doctor, pielea va fi inlaturata si practic vei avea capul penisului mereu descoperit, sa stii e mult mai igienic pentru ca neavand pielea ce-ti acopera capul te vei putea spala mai usor, si va fi mult mai bine, trebuie da te duci la docotor ai fimoza si daca nu te duci acum vei avea mult dr suferit si nu te gandi ca daca vei avea contact sexual se va rezolva, in nivi un caz. Operatia e simpla se face pe viu, ti se va face 2 injectii in testicule pentru anestezie, nu vei simti nimic stai linistit decat o mica intepatura, dupa care ti se va face alte 2 mai jos de buric, si nu vei mai simtii nimic, apoi se ia pielea ce-ti acopera capul, va fi taiata cu un foarfec nu vei simtii absolut nimic, se coase dupa 1 luna se prinde si esti ca nou, 60% dintre baieti au penisul asa, nu stiu daca stii, marocani toti baietii au penisul asa, de mici li se taie pielea aia, pentru ca e mult mai igienic, am facut operatia stiu cum e, deci du-te fara frica.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Hateface):

Poate ca in randul baietilor musulmani sunt chiar peste 60% circumcisi, adica cu preputiul indepartat si penisul ramas ca un aspect simplu ca de par sau un penis artificial. Trebuie sa te anunt ca in randul crestinilor nu se aplica acea metoda "barbara" de mutilare apenisului si te asigur ca nu este in nici un caz mai igienic iar glandul in foarte scurta vreme isi pierde sensibilitatea si posesorul unui penis circumcis nu va mai simti adevarata placere a sexului. Poate n-ai stiut dar unui crestin operat de fimoza nu i se indeparteaza preputiul, oare de ce? sunt chiar atat de prosti medicii si nu isi dau seama ca ar fi mai igienic fara preputiu? Cred ca te inseli tinere. In rest multa sanatate.

| Hateface a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Din pacate gresesti, am fost operat la varsta 15 ani, nu am probleme de genul asta, da isi pierde sensibilitatea dar placerea sexului nici nu se discuta, tu nu poti intelege deoarece nu ai avut asa ceva si nu stii cum e sa fie fara pielea ce'ti acopera capul, ai citit si te'ai documentat atata tot, deseori daca nu stiai femeiile considera "scarbos" acea piele ce'ti acopera capul penisului, e mult mai igienic de ce? pentru ca bacteriile se acumulau inauntru' acelui "saculet" sa zic asa, aveai mirosuri neplacute chiar dupa 1 zi dupa ce faceai o baie mai ales vara, acum ca nu mai am pielea, nu mai exista astfel de probleme, se spala usor e mult mai igienic, si Placerea sexului cum ti'am spus nu difera, de fapt e mult mai intensa simti totul altfel te asigur, si faptul ca unu'i crestin operat de fimoza nu i se indeparteaza preputiul aici gresesti, mie de exemplu' mi s-a spus daca vreau sa o fac prin operatie, sau pot ramane cu acea piele ce acopera glandul doar ca va trebuie sa urmez un tratament special, si le'am zis nu vreau operatie, operatia am facut'o in Italia, pentru ca eu am crescut acolo, aproape toti baietii au glandul fara pielea aia, pentru ca cum am zis e mult mai igienic si sensibilitatea cat timp ai penisul in erectie, e mult mai sensibil decat cand aveai pielea si penisul era tot in erectie, nu mai ai sensibilitate atunci cand nu e in erectie, poate nu ai reusit sa intelegi prea bine diferentele