| Buburuza123456 a întrebat:

Este normal dacă iubitul meu se uita la alte fete pe strada. Gen se uita... In sensul ala a formele lor?

39 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e

| whatevernvm a răspuns:

Dacă nu se holbează încontinuu ca un leșinat e ok sa tragă un ochi.

| Schelling a răspuns (pentru whatevernvm):

Nu zau? De ce nu merge la ele atunci? Se presupune ca te-a ales deoarece esti perfecta in multe planuri, toate de fapt, pentru el. Cand ai perfectiunea, adica totul, nu ai de ce sa mai cauti. Din moment ce cauta, e clar ca nu se pune problema de iubire, e clar ca esti ceva usor inlocuibil si ceva care nu-l captiveaza neaparat.

Parerea mea e ca o femeie care accepta asa ceva, nu are deloc stima de sine, nu se respecta. E dezgustator. Toate comentariile de aici, inclusiv al tau, e misogin. (chiar daca esti femeie, intelegi tu)
Faptul ca o femeie spune asa ceva, e ingrijorator si grav, dpmdv.

Sa inteleg ca e valabil si invers, deci si tu te uiti dupa altii desi esti intr-o relatie? Foarte frumos.

| Dalmore a răspuns (pentru Schelling):

Plato, tu esti asexual si nu pricepi o chestie: barbatii sunt atrasi de imaginea feminina. Faptul ca trage un ochi nu inseamna nimic. Si tu te uiti toata ziua dupa baieti epilati. Dupa mintea ta de curca beata, ar trebui femeia sa-ti controleze si privirea. Crezi ca iubita ta imaginara nu se uita dupa o barba misto? Daca te insori, ce faci frate ii pui ochelari de cal la fata, sa nu mai aiba contact vizual cu barbati ca te insala? Nu exista perfectiune si nu trebuie sa fie perfecta o tipa ca sa te uiti dupa ea

| Schelling a răspuns (pentru Dalmore):

Nu ai inteles aia cu perfectiunea. Nu trebuie alta sa fie perfecta ca sa te uiti dupa ea, una trebuie sa fie perfecta ca sa nu te uiti dupa altele.
Altfel, mizerii tipice tie, nu are rost sa mai zic mare lucru. Daca tu esti doar un numar, ceva sezonier, problema ta. Unii chiar stiu ce e iubirea si respectul. N-am ce sa vorbesc altceva cu cineva ce-mi zice de "o barba misto". E prea mult pentru mine.

| whatevernvm a răspuns (pentru Schelling):

Eu nu accept asa ceva.
Eu sunt foarte geloasa și din motive inexistente sau minore. Câteodată absurd de geloasa.
Dacă prietenul meu ar face asta as face o scena probabil. Dar știu ca nu ar face o.
Dar știu cazuri de băieți care se uita instinctiv, dar nu vor sa însele sau ceva, doar își clătesc ochii și tot pentru iubita lor au ochi, nu au alte intenții.

| Dalmore a răspuns (pentru Schelling):

O să-ți dea viața una peste nas la momentul potrivit big grin păcat că nici atunci nu o să accepți realitatea. Ești prea fragil ca să ai de-a face cu așa ceva.

| Dalmore a răspuns (pentru Schelling):

Cum dracu sa te uiți pe strada după tipe e groaznic, dar sa ai computerul plin de poze cu tipe și să joci smash or pass toată ziua e ok? laughing
Mi se pare mult mai grav sa salvezi poze in PC ca un obsedat decât să te uiți doua secunde pe strada și să treci mai departe. Ești imposibil de ipocrit eu nu am mai văzut așa ceva

| Dalmore a răspuns (pentru whatevernvm):

Mă el se da logodit și joaca smash or pass toată ziua, are pc-ul plin de poze. Pusese pe discord o poza cu caste pe care a avut-o câteva zile (nici macar o săptămână, 3 zile maxim) la profil acum câteva luni bune laughing. Dar privirile sunt nașpa buhuu

| whatevernvm a răspuns (pentru Dalmore):

Nu ma interesează. Ma deranjează doar ca orice zic la mod general, el crede ca ma raportez automat la mine.
Nu înțelege idee de empatie și ca dacă înteleg anumite comportamente nu înseamnă că pe pielea mea le și trăiesc sau accept și nu e prima oara când face asa

| whatevernvm a răspuns (pentru Schelling):

Nu, nu e valabil nici invers, nu în cazul meu cel puțin.
Când vei înțelege ca sunt oameni care sunt capabili sa înțeleagă anumite lucruri, chiar dacă nu sunt de acord cu ele și chiar dacă nu le trăiesc la rândul lor? Când poți înțelege ca unii oameni sunt diferiți și ca pentru alt bărbat poate chiar nu înseamnă nimic din ce ai zis tu sa arunce un ochi involuntar atâta timp cât nu o face incontinu și deranjant? Când o sa încetezi sa mai raportezi tot ce spun la mine când ți am explicat de câteva ori bune faptul ca sunt o persoana capabila de obiectivism și ca nu tot ce spun eu ca și concept general mi se aplica automat mie? Iar prin asta ma refer la faptul ca oamenii sunt diferiți și ca sunt fkin capabila sa înțeleg ca dacă cineva nu reacționează și nu face ca mine nu înseamnă automat ca face ceva greșit, chiar dacă eu consider corecta varianta mea, pentru mine. Când o sa înțelegi ca nu întotdeauna exista ceva corect și ceva greșit general valabil și ca unele lucruri chiar pot sa fie relative? Unele, nu ma lua iar cu violul e relativ și nu mi baga alte cuvinte în gura doar pentru ca nu ești în stare sa citești calumea tot ce spun. Când o sa înțelegi ca atunci când răspund NU ma raportez la viata mea personala, ci la o imagine de ansamblu asupra ideii? Când o sa înțelegi ca nu toți sunt ca tine și ca unii chiar se pot detașa de propriile idei pentru a ii înțelege pe alții care sunt diferiți? Când o sa realizezi ca "sa ii înțelegi" pe alții nu înseamnă să încurajezi violul, prostituția sau alte chestii de genul și când o sa încetezi sa mai duci lucrurile la extrem în cazuri minore și sa exagerezi?
Deja ma obosești cu lucrurile astea. Înțelege ca dacă pentru tine sa arunci un ochi la cineva întâmplător înseamnă că nu dai doi bani pe partenera, pentru alții nu înseamnă nimic. Înțelege faptul ca oamenii simt și cred lucruri diferite și ca unele chestii sunt generale, altele particulare, iar dacă o singura data ma mai aduci pe mine într o discuție în care nu specific ca e o părere personala care mi se aplica mie sau în care ma refer la mine și continui sa ma jignești și sa ți dai cu presupusul despre relația mea doar pentru ca sunt capabila sa înțeleg faptul ca unii oameni pot fi diferiți, eu o sa încetez sa ți mai răspund și sa încerc sa port o discuție normala cu tine.

| Schelling a răspuns (pentru whatevernvm):

Te-am jignit, pe bune? Ok... poate-s amnezic. Nu cred ca se aplica aici chestia cu obiectivismul sau diversitatea.

| Schelling a răspuns (pentru Dalmore):

Eh na, nu salvez tot in pc... jumatate-s in telefon. happy

Jocul meu drag n-are nimic de-a face cu problema de fata. Pentru noi e o traditie straveche, asa ca te rog.

| Dalmore a răspuns (pentru Schelling):

Si pentru barbati e o traditie straveche, chiar de la inceputurile timpului, sa fie atrasi de femei. O privire pe strada, pe care o uiti pana la coltul strazii, o blamezi, sa ai telefonul plin de poze cu gagici e ok. Daca logodnica ta exista si era perfecta, nu aveai nevoie de poze big grin Cand ai perfectiunea, ai totul, nu ai la ce sa te mai uiti. Logodnica ta e lipsita de demnitate ca te lasa sa ai asa ceva.

https://dexonline.ro/definitie/ipocrit
https://dexonline.ro/definitie/imputit

| Schelling a răspuns (pentru Dalmore):

Aham, deci vrei sa ma joc smash or pass cu prietenii cu poze cu ea? Suna sublim.

https://www.dex.ro/superficial
https://www.dex.ro/curba

| whatevernvm a răspuns (pentru Schelling):

Se aplica.
Și m ai jignit, nu asa direct cum o faci cu alții, însă prin niște aluzii de ma doare capul

| LoveSleep a răspuns (pentru whatevernvm):

Știam eu că ai standarde ridicate, dar unul care stă cu tine când faci o scenă de gelozie din "motive inexistente" trebuie să fie o adevărată comoară.
Dar oricum nu mă prind. Ai zis că nu ar face-o. Dar tot te-ai enerva, că faci scene și din motive inexistente. Jur că nu pricep.
Dacă se uită, îi fți una în gură, dacă nu se uită, iar. Ai zis pe undeva că îți place BDSM, tipul întreba dacă îți place să primești, nu să dai.

| whatevernvm a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu ii *** una dacă se uita, doar ma deranjează
Înțeleg faptul ca e ceva normal în general, dar eu sunt conștientă ca sunt exagerata în reacții în relațiile mele și știu ce probleme am.
Nu pot da sfaturi raportându ma la mine și gândirea mea pentru ca știu ca nu e cea mai ok, asa ca ma ghidez după ceva normal și sănătos, după niște lucruri logice generale. Nu te gândi ca sunt genul care își tine din scurt partenerul, dimpotrivă, doar ma bag în relații care știu sigur ca se potrivesc comportamentului meu
Și mi place sa primesc, nu sa dau, btw

| darrio2007 a răspuns:

Da, este normal. Ce ti se pare curios?

| RAY a răspuns:

Omul fiind o fiinta vizuala este logic ca o sa se uite,acum depinde de cat de atent se uita, cand iubesti o fata esti atenta la ea nu la altele, copii si asa relatile voastre nu vor fi mai mult decat cateva luni, ce rost are cu exagerile astea, putini iubesc cu adevarat, foarte putini

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca te deranjeaza, cumpara-i si pune-i asa numitii ''ochelari de cal'' si ai rezolvat definitiv problema. laughing
De ce te blochează ochelarii de cal?
,, Pentru că îngustează, limitează tot. Și nu o fac într-o formă "ecologică", dacă ar fi să ma exprim NLP-istic, ci într-un mod radical, irațional, hitlerist, sau stalinist. Conform DEX-ului a purta ochelari de cal înseamnă a refuza perceperea realității în întreaga ei complexitate; respectiv, a fi retrograd. Retrogradul este cel care se opune progresului, mergând în sens invers decât cel inițial. Definiția este extraordinară, doar că aș dori să accentuez pe prima parte, cea în care tu nu vrei sau nu ești capabil să percepi realitatea.""
https://platinum-development.ro/......-educatie/
Multa sanatate!

| Buburuza123456 explică (pentru corbulalbrosu):

Sa știi ca dacă utilizezi un limbaj elevat și pretențios într-un context care nu îl necesita nu demonstrează un intelect deosebit. De asemenea, a ma desconsidera explicându-mi cuvintele pe care le folosești arata ca tratezi oamenii cu superioritate, fapt ce de asemenea sugerează o lipsa de tact grosolana și un ego exacerbat. Prin urmare, când oferi un sfat nu o face doar pentru a te auzi vorbind, iar dacă intenționezi cu adevărat sa ajuți folosește un vocabular similar celui din intrebare.

| mihai69 a răspuns:

Ar fi Anormal să NU se uite! Atunci ar trebui să te întrebi dacă nu cumva e gay și stă cu tine doar ca „acoperire".

| Freya1 a răspuns:

Nu prea e ok.
Poti sa te uiti cand iti vine una înainte ca e inevitabil dar daca te holbezi sau întorci capul după ea e o problema.

| Andreeush a răspuns:

E normal să se uite la alte persoane pe stradă, pentru asta are ochi.

| Sofer a răspuns:

Cred ca e normal laughing) ca si eu ma uitam la alte fete cand eram cu iubita pe strada laughing

| Emma30555 a răspuns:

E normal dar mai normal ar fi sa nu fie ostentativ adică sa nu se observe

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Sunt doar priviri și nimic mai mult, fie se uită întâmplător, fie cu intenție dar nu ar trebui sa te enervezi pe el daca se uită la o fată, cat timp nu te înșeală nu lasă asta sa îți strice dispoziția.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,dacă e o privire involuntară.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si daca e intentionat? Vrea sa stii tu ca se uita si analizeaza pe altele. Ce faci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar vrea el sa știu asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi mai ok s-o faca pe la spatele tau cum o fac panaramele?
Pentru ca vrea sa-ti intre in cap ca esti intr-o competitie, sa-ti fie frica ca-l poti pierde. Sa lupti pentru al pastra, ca altfel te plictisesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa lupt pentru a-l păstra?
E un om, nu sfântul Graal.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Toti se uita. Dar daca se uita insistent si se mai si intoarce si te deranjeaza, da-i doua palme si trimite-l la ma-sa laughing

| ngllllll a răspuns:

Pai ce sa faca, sa uite pe cer? crezi ca altii nu se uita la tine?

| Vanesa87 a răspuns:

Da este total normal atata timp cat nu este un libidinos facand acest lucru, diferenta este ca si tu te uiti ca femeie de multe ori fara sa constientizezi, la fel si ei, o fac involuntar, le sare in ochii elemente cheie si le provoaca curiozitatea de a se uita.

| Schelling a răspuns:

Efectiv ma ingrozesc raspunsurile pe care le-ai primit, nu-mi vine sa cred asa ceva. Mai ales din partea altor femei, e terifiant, e foarte trist ca accepta un asemenea gest dezgustator.

Sub nicio forma nu e normal sa se uite dupa altele. Cand iubesti, ai ochi numai si numai pentru persoana aceea, nu exista exceptie. Ar trebui sa reprezinti pentru el perfectiunea, idealul feminin, iar din moment ce el analizeaza perimetrul asa atent, se pare ca nu esti pentru el chiar asa importanta. De iubire NU se pune macar problema, daca se uita dupa altele nici sa n-ai tupeul sa te minti singura ca te iubeste.

Daca accepti asa ceva, inseamna ca esti o femeie fara demnitate, fara stima de sine. Accepti sa fii un obiect, accepti sa fii mai putin decat iubita in adevaratul sens al cuvantului. E absolut detestabil, iar oamenii ce ti-au raspuns imi dau fiori.

| YellowPerson a răspuns:

Da, bineinteles ca da