| AnAndrey1994 a întrebat:

Ieri am facut dragoste k prietena mea si s-a rupt prez si am scapat putin in ea! Si azi i-a venit menstruatia! Asta ce inseamna k nu mai sunt sanse sa ramana insarcinata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca i-a venit menstruatia este o norocoasa, data viitoare fiti mai atenti la manevrarea prezervativului.
Te pup!

8 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Nu cred ca e daca i-a venit. Mai multa grija pe viitor.

| Matt24 a răspuns:

A scapat...de data asta.Fi-ti mai atenti!

| grab a răspuns (pentru Matt24):

"fi-ti" ar merge in caz ca ai neoie de un 'e' din urarea "fie-ti tarana usoara" si-l iei cu japca.
Altfel e un imperativ la persoana II-a plural, dragi 'psihologi' de duzina "fiti"! mai atenti!
Succes!

| Matt24 a răspuns (pentru grab):

You're right, dar aproape de miez de noapte cand raspunzi cot la cot cu altcineva ca sa faci cat mai multe raspunsuri, treci usor cu vederea.Multumesc pentru corectare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Faptul că s-a rupt prezervativul şi ai ejaculat "puţin" în ea, este echivalent cu un act sexual NEPROTEJAT!

Poate rămâne însărcinată în ORICE perioadă, dacă faceţi sex neprotejat!

În general, cu 5 zile înainte de menstră + perioada menstruaţiei + 5 zile după menstră este o perioadă cu fertilitate REDUSĂ ( spre medie ), deci riscul de sarcină este mai mic, dar NU inexistent.

Faptul că i-a venit menstra în următoarea zi NU vă "scuteşte" de o eventuală sarcină!

DEPINDE de aspectul/durata acestei menstruaţii, precum şi a următoarei menstre!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Nu era in perioada fertila deci de data asta nu aveti de ce sa ma ingrijorati, se mai intampla accidente din pacate, de-aia s-a inventat pastila de a doua zi, dar in cazul respectiv nu e nevoie

| delia5609 a răspuns:

Cred ca nu a ramas! Eventula sa faca un test daca nu sunteti siguri!

| AnnaFills a răspuns:

Nu...99% ca nu ramine.