| 4343gddhkied a întrebat:

Hey vreau sfaturi de la baieti si fete? Parerea voastra la ce varsta ar fi ok pentru a incepe viata sexuala, avand in vedere ca ai o relatie serioasa?

Răspuns Câştigător
| roxanaandreea a răspuns:

Daca ai deplina incredere in persoana de langa tine e ok la orice varsta esti tu pregatita. Eu am inceput la 15 ani si nu regret asolut deloc pentru ca si acum am ramas cu acel baiat si avem o relatie frumoasa si serioasa. Deci...succes!

| 4343gddhkied explică (pentru roxanaandreea):

Felicitari si multumesc pentru sfat!

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Partea cu viitorul e doar o dorinta. Dar in orice caz, eu spun ca ar trebui sa incepi viata sexuala cu persoana respectiva abia dupa ce aveti macar jumatate de an de relatie. In care sa il simti ca e sincer, ca iti comunica planurile lui, ce a mai facut. Ca ii pasa si de ce vrei tu sa faci, ca vrea sa te ajute. Ideal ar fi sa treaca un an de relatie.
Iar varsta sa fie de minim 17 ani si jumatate.
Problema e ca la varste fragede avem tendinta sa ne schimbam de azi pe maine in ce priveste planurile de viitor si ce vrem de la viata sau de la un partener.
Abia mai tarziu stabilim un fundament solid al acestor lucruri.
Din acest motiv este riscant sa te implici emotional intr-o relatie fara sa cunosti partenerul, sa lasi sa treaca acele minim 6 luni, ideal 1 an.

| 4343gddhkied explică (pentru Bacemi):

Ai absolut mare dreptate!

| LeeJiEun a răspuns:

La 18 ani.

| wolder a răspuns:

17 ani. eu asa zic.

| neutrino a răspuns:

Ce inseamna o relatie serioasa?

| 4343gddhkied explică (pentru neutrino):

Daca nu e o intrebare ironica. Din punctul meu de vedere o relatie serioasa e ceva de durata si de viitor!

| neutrino a răspuns (pentru 4343gddhkied):

Si de unde stii ca este de viitor?

| 4343gddhkied explică (pentru neutrino):

Pai cand zici ca e de viitor, te gandesti ca vei fi sotul, sotia acelei persoane!

| Fatamuntilor a răspuns:

Avand in vedere ca vorbim de,, relatie seriosa ' se presupune maturitatea fizica, psihica a ambilor parteri.
As zice dupa 17 ani si asta dupa luni bune de la inceput relatiei (cel putin 6)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai să avem în vedere că orice relație serioasă se poate termina. Apoi începi o altă relație serioasă și tot așa și tot așa și uite cum se ajunge să sari din cuc în cuc.

Răspuns utilizator avertizat
| 4343gddhkied explică:

E doar o intrebare, vreau sa fie luata ca atare si cine vrea sa raspunda de plictiseala mai bine sa-si piarda vremea cu altceva. Vreau sa stiu parerea voastra si atat, nu e vorba de mine, ci in general! Multumesc!

| ElenaRomann a răspuns:

Dupa casatorie. Asta pentru a nu avea o familie condamnata din start esecului. Stii ca dosr 7% dintre familii ajung fericite?

| SecretSmile a răspuns:

Relatie serioasa insemnand peste 6 luni? Eu zic ca la 18 ani//

| 4343gddhkied explică (pentru SecretSmile):

Mai mult de 6 luni si posibil catre o casatorie.

| GreenVegas a răspuns:

Cand vrei.

| Modo2102 a răspuns:

Cand crezi ca ai gasit baiatul potrivit.✌️

| Anzik_Alexandra_1990 a răspuns:

Dacă ai o relaţie serioasă, vă iubiţi mult şi e reciproc, e ceva frumos să pierzi virginitatea cu un băiat pe care, chiar îl iubeşti din suflet! După aceea, vei vedea că şi el o să te iubească din ce în ce mai mult! Poţi să începi viaţa sexuală, după părerea mea.