| mgr a întrebat:

La baieti care este o varsta buna pentru a incepe viata sexuala?

10 răspunsuri:
| Cypronge a răspuns:

Nu exista insa un raspuns general valabil – unii adolescenti – atat baieti cat si fete – sunt pregatiti fiziologic si psihologic pentru sex de la varste foarte timpurii, iar altii nu sunt gata decat mult mai tarziu. Mai exista si cazurile extereme de oameni care nu ajung niciodata la o maturitate psihica suficienta pentru a face fata relatiilor sexuale.

Sentimente de afectiune

In primul rand, o relatie sexuala trebuie sa se bazeze, inainte de toate, pe sentimente de afectiune intre cei doi parteneri. Sa fie sincera si sa ia in considerare sentimentele, dorintele si expectantele ambilor parteneri. Mai exact, sa nu serveasca intereselor unui singur partener. La acestea as mai adauga faptul ca ambii trebuie sa aiba suficienta maturitate pentru a intelege si a-si asuma eventualele consecinte ale actului sexual. Educatia sexuala si promovarea sexului protejat este vitala intrucat poate aparea cu usurinta o sarcina – daca nu si alte probleme mai grave.

Majoritatea iubirilor adolescentine pot fi catalogate ca "imature". Mai exact, doi copii rascoliti de hormoni impartasesc un interes comun, dar trecator, fata de un subiect sau altul. Opiniile si interesele ambilor se vor schimba aproape invariabil in scurt timp (deoarece, prin definitie, adolescenta este o perioada a schimbarilor, experimentarii si cautarii constante). Si tot atat de repede, cei doi isi vor pierde interesul unul fata de celalalt, desi nu fara o anumita parere de rau.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

15-16 ani. Dar acum depinde si de dezvoltarea corpului.

| AdelinaC a răspuns:

Cat mai tarziu cu atat mai bine...mai precis atunci cand iti gasesti o prietena stabila cu care ai intentii serioase. Daca incepi prea devreme e posibil ca mai tarziu cand vei vrea o relatie stabila sa nu mai gasesti fete care sa te accepte(acum depinde si de fata, eu de ex nu as accepta niciodata sa am un iubit care s-a culcat cu alta si ca mine mai sunt destule)

| RockLegend a răspuns:

14-16?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cand simt nevoia.

| Nspc a răspuns:

Cel mai bine e dupa ce se finalizeaza procesul de crestere si devii adult, si cu mintea si cu corpul. Deci, dupa 18-19 ani.

| Otilia_1731 a răspuns:

Dupa 13 ani oricand laughing

| Otilia_1731 a răspuns:

Nu stiu la baietii. Stiu ca unii sun mai obsedati sexual. Cred ca cel mai bine cand simte nevoia.

Răspuns utilizator avertizat
| AMNESIA_8654 a răspuns:

16 sau daca vrei sa ramai pitic la 13