| Blondutsa_7935 a întrebat:

Heyy :* TPU love struck
Am o intrebare pentru voi:d. Am o relatie de un an si aproape 3 luni cu un baiat si acum ceva timp dupa ce am facut un an de relatie. din vorba in vorba am ajuns la subiectul intim impreuna cu prietenul meu. adica la sex. el nu mi-a propus asta niciodata. dar am ajuns din gluma. si el mi-a zis ca o sa o facem cand ma simt eu pregatita. si atunci chiar simteam asta. in schimb acum. am avut o mica cearta dar ne-am impacat, insa. mi-a reprosat unele chestii din trecutul relatiei noastre. am avut unele neintelegeri. si na eu sunt virgina. am 15 ani el are aproape 19. si am hotarat sa o facem putin mai tarziu.si na eu sincer acum nu`i vb ca nu ma simt pregatita sa fac asta cu el, insa imi e teama ca dupa ce o sa fac asta cu el. la urm cearta sa nu se apuce sa-mi reproseze alte chestii. si sincer nu as face asta si nu stiu cum sa-i zic sau ce sa fac. sa ii dau de inteles ca nu as vrea sa o facem acum. vreau sa prind mai multa incredere in el. pentru ca de la ultima cearta mi-a scazut increderea in el. Ajutati-ma! Vreau niste sfaturi. Multumesc :*!

Răspuns Câştigător
| Kalyn a răspuns:

Pai el nu ti-a cerut asta pentru ca te pretuieste si are incredere in tine, in acest caz eu nu cred ca la urm cearta ar fi atat de nesimtit+ ca dupa ce o faceti o sa se poarte cu tine ca o printesa...in caz ca nu o faceti si va despartiti o sa iasa destul de urat pentru ca el te-a pretuit atat timp si a fost langa tine si nu i-ar conveni sa o faci cu altul dupa 2 saptamani de relatie. am fost si eu in situatie si stiu, de obicei sunt cea mai calma persoana din lume insa dupa ce pr mea cu care am fost impr aproape 3 ani a facut-o cu un fraier dupa 2 saptamani am innebunit si am simtit ca nimic nu mai conteaza, acum ori de cate ori ma int cu ea (pentru ca suntem in acelasi liceu) nu stie pe unde sa fuga sa nu-mi deschid gura de fata cu prietenii eibig grin

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Gandesti foarte bine, crede-ma ca tu nu ai nevoie de sfaturi.Bineinteles ca,daca ti-ai pierdut din incredere nu poti face un pas atat de mare. Daca te iubeste, va astepta. Oricum, chiar daca tu te simti pregatita(dupa cum spui) este doar din punct de vedere psihologic.Fizic,ai nevoie sa treci macar de 16 ani, ca sa eviti riscurile viitoare in sanatatea ta.Corpul tau are nevoie sa se mai maturizeze. Daca ai face sex acum ar fi ca si cum ai rupe prea devreme un fruct din pom,ca si cum ai manca o pruna necoapta, intelegi? Asteapta, vezi cum merg lucrurile si decizi.Doar nu te grabi, nu cred ca ai nici un motiv.Si sa ai mai multa incredere in tine si modul tau de gandire,pentru ca,de fapt, tu de asta ai postat aici, nu erai prea sigura ca faci bine. Poti fi sigura ca faci foarte bine.Mult noroc!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mai asteapta cativa ani pana la ''marele pas'' ca e mai sanatos.
Vorbeste cu el si spune-i toate temerile tale. Daca te iubeste sincer, va intelege prin ce treci.

E bine ca nu te preseaza.

| Allexis a răspuns:

Ma indoiesc ca ai fost vreodata pregatita sau ca esti pregatita pentru sex, la 15 ani. Mai intai deschide Google, afla ce bucurii / probleme implica sexul, cum trebuie sa te protejezi, etc. Dupa aceea alege un baiat care sa stie cu ce se "mananca" viata sexuala... happy Nu te grabi, e timp destul pentru sex. Si pe masura ce cresti, devine din ce in ce mai placut, sa stii.

| Georgiana21 a răspuns:

Nu stiu cum e situatia intre voi, insa te-as sfatui sa mai astepti.
Ai o varsta prea frageda, si pot aparea alte "necazuri".
Te sfatuiesc sa vorbesti sincer cu el, sa-i spui ca nu te simti pregatita in acest moment, pentru ca totusi este un pas destul de important! happy
Nu-ti ruina adolescenta.

| Diana1d a răspuns:

Spune-i adevarul.
Discutati serios despre voi, despre relatia voastra si daca e. alesul ca sa zic asa.va astepta:*!

| Andreea357 a răspuns:

Nu tia cerut asta pentru ca te iubeste sa stii ca nu orice baiat e asa ai mare noroc ca l-ai gasit pe el si nu pe altu care tear obiga sa o faceti sau ar da orice sa bage o fata in pat.+ ca tear trata ca o printesa dupa ceati fakeo.da na faci ce crezi

| bunnylover537 a răspuns:

Pana la urma, e iubitul tau, se presupune ca ai o relatie speciala cu el. De ce sa nu-i spui in fata ca vrei sa fii absolut sigura? Sunteti de un an si 3 luni impreuna, ar trebui sa inteleaga.

| Hakobo32 a răspuns:

Am incredere in tine deci incearca sa nu iei prea multe sfaturi