| Marbella188 a întrebat:

Imi poate raspunde si mie cineva? NICIODATA nu am inteles chestia cu ramasul gravida cu sperma sau lichidul preejeculator de pe deget..cum e posibil?
Adica cum e posibil sa ramai gravida fara penetrare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fara penetrarea vaginului de catre un penis, posibilitatea de a lua nastere o sarcina devine posibila in urma introducerii spermei in vagin, intr-un mod oarecum asemanator cu ceea ce se intampla in cazul inseminarii artificiale. Cu diferenta ca la inseminarea artificiala este introdus in uter cu ajutorul unui instrument special asemanator cu o pipeta, a unor ovule gata fecundate. Un proces oarecum asemanator se intampla si in cazul degetelor manjite cu sperma, accestea preiau rolul ''pipetei'' pentru a transfera sperma ejaculata undeva aiurea afara in vagin unde in acel moment trebuie sa existe mucus cervical fertil care sa preia spermatozoizii si sa-i indrepte/transporte prin chemotactism inspre colul uterin. Restul se produce exact la fel ca si in cazul in care sperma este ejaculata direct in vagin. big grin

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Simplu: prin punerea spermei în locul unde ar fi trebuit ea inițial introdusă. Nu are importanță „instrumentul" care o duce acolo, ci doar faptul ca femeia să fie în perioada fertilă.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Alea care sunt inseminate artificial tu cum crezi ca raman gravide?
Asa, dupa caputul tau.

Evident ca pentru a ramane gravida trebuie doar ca spermatozoizii sa fecundeze ovule. Se intampla asta prin o gramada de moduri.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Marbella188):

Ca sa ma refer strict la intrebarea ta.
Ala isi pune sperma pe deget si o baga la tine in vagin. Ce-i asa de greu de priceput?

| Quassaar a răspuns:

Sunteți zdraveni la cap când dați asemenea răspunsuri?

| ririsa a răspuns:

Vino in privat si iti explic eu tot ce vrei sa stii happy