| oXBiancaXo a întrebat:

In ce masura conteaza "ambalajul" in alegerea unui/ei partener/e? Daca ai gasi pe cineva perfect pentru tine dpdv al caracterului, ai renunta la el/ea daca nu te-ar da pe spate frumusetea?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai auzit vreodata de biasul cognitiv?
e ala e prima noastra judeca cand vedem pe cineva, este ceva involuntar la nivel de subconstient,trebuie sa fi retard sa spui ca e superficial x ca i place de y,e judecata asta dureaza cateva secunde apoi mintea noastra rationala e constienta de astea, mintea constienta nu poate fi constienta de ceea ce se petrece in biasul cognitiv,desi da conteaza aspectul fizic indiferent de sex, de hallo efect ai habar? atribuim lucruri pozitive persoanelor frumoase si negative celor urate si da frumusetea nu sta in ochii privitorului, simetria este un marker general al speciei noastre, desi conteaza cum aratam mult, si daca caracterul e ok dezvolti ceva platonic atat nici vorba de iubire, chimie de asta voi ne bagati in zona prieteniei pentru ca noi suntem sclavi biasului cognitiv, femeile sunt hipergame mereu cauta ceva mai bun

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Atunci ma declar retard.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Existã lucruri mult mai puternice decât atractia fizica, cum e farmecul, seductia, potrivire, mister, care stimuleaza mintea, fizicul si simetria nu sunt cine stie ce.

| Freya1 a răspuns:

Nu.
Daca stai si te gandesti asa se poate intampla un accident ce sa iti desfigureze partenerul si atunci ce faci, il lasi ca nu mai e perfect?

| Plato a răspuns (pentru Freya1):

Sigur esti luata? sad

| Freya1 a răspuns (pentru Plato):

Da sunt big grin.

| Holiday a răspuns:

Intrebarea e, de ce ai alege un caracter frumos si un fizic/infatisare naspa in loc de caracter frumos si fizic/infatisare frumoase?!
Nu exista nici un motiv logic.
Pe langa asta, mai e o discutie referitor la "caracterul perfect". Difera notiunea asta pentru cineva de 15, 25 sau 40 de ani. Pentru ca ne schimbam perceptia asupra unor lucruri pe masura ce capatam experienta si intelegem ca nu intotdeauna ce pare bun sau potrivit chiar este asa.

| Plato a răspuns:

Conteaza, daca esti un om superficial, fara principii și stima de sine.
Si nu, niciun om lucid n-ar renunța.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Iar scrii tampeni

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Scrie tot timpul laughing

| WaterDrop a răspuns:

Cam jumatate din total, pentru restul de 50 % exista filme porno si pungi.Nicidecum nu as renunta ci as propune o relatie in trei.Stii cum se spune "Unde`s trei, puterea creste!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contează,dar nu e cel mai important.
Nu am sa gasesc niciodată pe cineva "perfect" dpdv al caracterului.Dar dacă as găsi, nu as renunța la el pentru ca nu ma da pe spate frumusetea.Ma poate da altceva.
Hm, depinde si la ce te referi tu mai exact prin "nu te-ar da pe spate frumusetea". Daca nu ma atrage deloc, ar fi o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce mi se pare mie urat, altuia i se pare frumos si invers. Gusturile nu se discută. Eu sunt de părere ca trebuie sa fie drăguț la aspectul fizic, iar dpdv al caracterului nu stiu ce sa zic. Adică pit sa zic, eu vreau un bărbat cu astfel de caracter și ma îndrăgostesc de unul cu altfel de caracter. Nu ne găsim in viață ce visam! Nimeni nu e perfect! Dar imperfectiunile pot fi perfecte!winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa zici defecte, asta Asigura, trebui sa conteze in alegere.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Arata tu un om urat care pentru alti e frumos sunt curios

| Misteryy a răspuns:

Bianca,ambalajul este exterior, o mască, toti il avem, persoanele ce cauta relatii pentru ambalaj sunt imature si relatiile lor la fel, trebuie ca toate sa fie cate pputin, si din frumusete si din caracter, cautatea aspectului exterior sau a ambalajului poate da semnale de construirea unor relatii imature, sa fie si frumos, si matur si sa va potriviți, cate putin din toate.