| Mlk2023 a întrebat:

În seara asta am plâns mult, în parte pentru că fata pe care o iubesc nu m-a mai contactat de multe luni și mâine vine Crăciunul, iar eu nu pot să îi spun „Sărbători fericite", nu pot să îi spun „Ești cea mai importantă persoană pentru mine" pentru că nu vreau să trec peste liberul ei arbitru. Efectiv mă simt distrus, acum vreo 3 ani m-a refuzat atunci când i-am dat semne că o iubesc, adică mi-a spus într-un mod foarte frumos că nu sunt suficient de bun pentru a-și dori să fim iubiți și să îmi ofere acea intimitate pe care eu nu pot decât să bănuiesc că există în acel gen de relație. Am mai fost refuzat de fete. Iau aceste refuzuri ca pe niște atacuri la persoană și mă întristez foarte mult, mai ales că anxietatea asta cu stări depresive foarte grave de care sufăr mi-a distrus creierul și viața. Iau tratament psihiatric, merg la psiholog și fac neurofeedback și mă gândesc și la posibilitatea de a face stimulare magnetică transcraniană. Să revin la subiect. După ce fata în cauză m-a refuzat am rămas prieteni și ne-am deschis sufletele foarte mult, dar de câteva luni nu mai vorbește cu mine, nu știu ce i-am făcut de nu mă mai suportă nici ca prieten (îmi vine să plâng și când scriu asta). Am o familie iubitoare, care mi-a oferit tot ce am avut nevoie pe toate planurile, cu toate acestea tot la fata care nu vorbește cu mine țin mai mult, nu știu de ce. Simt că este iubirea vieții mele, am mai iubit mult și alte fete, dar nu cu această intensitate. Cum pot trece peste gândul că ea nu dă doi bani pe mine? Simt că mi-ar fi fost mai bine să nu mă fi născut sau să mor de mic (îi invidiez pe bebelușii care mor înainte să cunoască suferința). Unii mor de mici și ajung în rai, alții se chinuie în viață și ajung în iad, dacă și ei ar fi murit înainte să poată păcătui, ar fi ajuns și ei în rai!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dragoste cu sila NU se poate face!
Cauta-ti o fata care sa te iubeasca si ea si nu mai forta pe altii sa te iubeasca sau placa, daca ei nu simt acelasi lucru.

Mai lasa iadul si raiul ca nu au nimic de a'face aici, cu fata aia care nu te iubeste si nu are de ce sa fie cu tine, doar pentru ca tu ai facut o obsesie pentru ea.
Cauta-ti una care te place si ea!

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu prea inteleg de ce ai ales sa iti prelungesti agonia si suferinta prin acceptarea uneri prietenii cu ea.Refuzul e ca o palma peste fata sau un bandaj tras de pe o rana.Te doare la inceput, apoi trece.Insa ce faci tu inseamna sa tot aplici bandajul pe rana si sa-l tragi, deschizand-o, iar si iar, in timp ce pielea nu se mai vindeca, ci este traumatizata in mod inutil.Nu are sens sa urezi, Sarbatori fericite' cuiva care nu da doi bani pe tine. Sper ca in noul an sa iti dai seama de valoarea ta si sa nu te mai lasi folosit.Baga-te cu capul in zapada sau fa un dus mai rece, bucura-te de bunatatile de sezon si petrece timpul cu oamenii care tin la tine.

| Hyperion7 a răspuns:

Maturizează-te!

| LordCristobal a răspuns:

Frate,eu zic sa nu te mai comsumi emotional din cauza fetelor ca iti faci rau de unul singur si nu te ajuta cu nimic treaba asta.Gaseste-ti alteceva mai bun de facut si iesi pe afara si cunoaste si alti oameni si incearca sa fii cat mai productiv ca mintea sa nu ti-o ia pe alaturi.
Imi pare rau sa ti-o spun dar marea iubire a vietii tale s-a cam folosit de tine.Cat timp nu a avut iubit te-a bagat in zona de friendzone si te-a folosit ca un pansament, nu avea la cine se plange si te-a gasit pe tine.Si acum nu te mai baga in seama deoarece si-a facut un nou iubit si are cu cine vorbi.

Răspuns utilizator avertizat
| simina2404 a răspuns:

Am un prieten care e intr-o situație asemănătoare. Spune ca iubește o fata de acum 7 ani și inca n-a uitat-o, deși nici n-au fost impreuna. Astea mi se par niște traume peste care nu treceti și nici nu încercați. Ca sa uiti de o anumită persoana, trebuie sa experimentezi alte persoane, sa vezi ce-ți place, sa te îndrăgostești din nou. Fiecare avem acea persoana speciala, dar trebuie sa rămână doar o amintire, nicidecum sa ne afecteze in prezent. Gândește-te ca persoana aia își trăiește viata, și tu stai și reflectezi asupra ei, in loc sa te pui pe tine pe primul loc. Dacă in momentul de fata nu este lângă tine, înseamnă ca nu a fost sa fie între voi. Crede-ma, o persoana dacă te vrea, te cauta, incearca sa reparați lucrurile. Exista si cazuri in care s-au reîntâlnit după ani de zile si s-au împăcat. Asta pentru ca a fost menit sa fie impreuna. Dar in timpul in care au fost despărțiți, au testat oameni, au avut experiențe, ca mai apoi sa ajungă sa-si găseasca jumătatea. Ceea ce trebuie sa faci si tu.

| SimpleAnonymous a răspuns:

I-ai mărturisit sentimentele tale? Ai discutat cu ea și te-a refuzat(în mod verbal)?
Zic că ar trebui să ai grijă dacă doar ai încercat să interpretezi din gesturile ei...și eu era să mă înșel cu asta, e destul de greu să citești corect o fată(în unele cazuri, chiar dacă nu se arată sentimentele pot exista).
Intuiția nu prea te poate înșela, dacă simți asta pentru acea fata ar putea înseamna că ai o conexiune cu ea la un nivel mai profund.
Dacă vrei, poți să-mi lași mesaj în privat și discutăm mai detaliat happy

| Mlk2023 explică (pentru SimpleAnonymous):

Mulțumesc pentru dorința de a ajuta! Până la urmă, la sfatul psihologului (i-am spus de respectiva fată pentru că eram îngrijorat că nu îmi mai trece dragostea) i-am scris eu, mi-a dat o scuză pentru care nu mi-a mai scris, am ajuns în situația în care i-am spus clar că o iubesc și m-a refuzat, urmând să rămânem prieteni. Cred că și-a făcut iubit, îmi pare rău pentru că nu i-am spus mai devreme că o iubesc, poate lucrurile ar fi stat altfel. Măcar acum am un răspuns clar.