| Catacombe a întrebat:

In urma cu câteva zile am avut parte de prima experienta sexuala. Am folosit prezervativ, el nu a apucat sa termine deoarece contactul a durat în jur de 10 minute, și nici penisul nu a fost introdus complet. Totuși astăzi trebuia sa îmi vina menstruația, mereu întâmplându-se spre dimineață, dar de data asta nu mi-a venit. Este vreo șansa să fi rămas sau poate e o întârziere normala? Ma simt speriata, cu toate ca știu ca a fost totul protejat mai ales ca nu era nici măcar pe aproape sa termine iar prezervativul nu era spart. Am vreun motiv de îngrijorare?
Apropo, fiind prima data am fost dezamăgită de plăcerea pe care am simțit o, pe parcurs o sa devina mai bine sau?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intarzierile menstruale de 2-3 zile, din cand in cand, sunt foarte normale la orice fata/femeie.
In cazul tau, nu ai motive de ingrijoarare, deoarece sexul a fost protejat si in plus, nu erai in perioada fertila.
Cat priveste prima experinta...imi pare rau sa-ti spun, dar depidne numai de barbat, daca nu se pricepe sa te satisfaca, nu vei ajunge niciodata sa simti placere.
Daca este si vreun mitocan, care nici macar nu a avut bunul simt sa te pregateasca la preludiu, obtindu-ti macar un oragsm clitoridan, atunci poti sa-l arunci la gunoi, ca nu-i in stare, decat sa-si satisfaca propriul madular si atat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in conditiile descrise, poate fi apreciata ca fiind apropiata de 0 (zero) din urmatoarele cauze/motive. 1. ) Cel mai probabil acel : ''in uma cu cateva zile'' se incadreaza in perioada ultimelor 10-11 zile ale ciclului menstrual, cele care reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE, cea in care formarea sarcinii este in proportie de peste 99, 9% IMPOSIBILA confor tuturor studiilor si cercetarilor medicale care au demonstrat ca in aceste ultime 9-10 zile este cu totul imposibil sa existe un OVUL VIABIL in uter. 2. ) A fost folosit prezervativul ca metoda contraceptiva si acesta la terminarea sexului a ramas intreg/intact si fixat la locul sau pe penis. 3.) Fiindca NU s-a produs ejacularea pe perioada cat a fost intretinut sexul, este complet exclusa posibilitatea de a fi ajuns sperma in vagin. Pe baza celor 3 considerente exprimate, se poate afirma fara teama ca in acest caz este 100% IMPOSIBIL sa existe chiar si o sarcina cu totul ipotetica. In concluzie se poate spune ca in mod absolut sigur, neinceperea menstruatiei se datoreaza aparitiei unei dereglari probabil minore a activitatii hormonale astfel ca sangerarea va porni in mod sigur/negresit zilele urmatoare. In privinta senzatiilor resimtite pe parcursul sexului de dezvirginare trebuie sa afli adevarul si anume ca acestea aproape in toate cazurile pot fi numai/doar : dureroase, neplacute, dezagreabile. Atat placerea cat si satisfactia vor apare cu timpul, insa numai dupa inca cateva experiente cam la fel cu cele avute in prima incercare. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu ai cum să fi rămas gravidă.
Plăcerea va veni odată cu experiența. Și cu un partener căruia îi pasă de tine mai mult decât de el.

| Emilian65 a răspuns:

Daca acrul sexual a fost protejat, nu poti ramane gravida.

| Lostlyric a răspuns:

Nu ai specificat in urma cu cate zile ai avut contactul sexual. Dar la ce informatii ai dat, sansele sunt foarte slabe sa fi ramas. Mai asteapta vreo 3-4 zile si, daca nu apare menstruatia, fa-ti testul.
Cat despre placere, cu siguranta va fi mai buna si mai multa in timp! Prima oara e mereu aiurea. Te lovesti mai mult cu noutate decat cu placere.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Lostlyric):

A făcut sex protejat şi a verificat prezervativul... Absolut imposibil să fi rămas in condiţiile astea, idiferent dacă a ejaculat sau nu, dacă erai în perioada fertilă sau nu. Ai spus că nu a ejaculat, că a durat doar 10 min... Se poate să ejaculeze şi în câteva secunde. 10 min chiar sunt destule? mai târziu o să te mulţumeşti cu 5 Min.