| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta este recomandat sa iti incepi viata sexuala?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Dupa 18 ani!
In eventualitatea in care apar sarcini nedorite, infectii cu transmitere sexuala (ideal ar fi sa nu incepi viata sexuala inainte de a te informa! Degeaba mai plangi daca te-ai infectat cu HIV sau daca ai scapat de o sarcina si in urma avortului-ca femeie- aflii ca nu mai poti avea copii! nu mai poti face NIMIC!) esti considerat adult si raspunzi pentru deciziile tale!
Ca la scoala> nu se poate practica fara teorie!
Mai intai informeza-te despre tot ce se poate in legatura cu viata sexuala..., asteapta partenerul potrivit (asa eviti si drame sufletesi!) si apoi... iubeste-te in voie!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varstele date de pupimik sunt corecte si reprezinta varsta minima. Dupa varstele indicate, atunci cand esti pregatit/a. Adica cand nasterea unui prunc nu e o tragedie absoluta, cand te poti duce regulat (minim de doua ori pe an) la ginecolog, cand ai destule informatii despre bolile transmisibile sexual si stii sa te protejezi de ele, sa le recunosti si sa-ti asumi riscurile legate de ele.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

.Mai, si pentru tin e si pentru TOTI care au mari lacune si dileme in domeniu: la librariile Humanitas, dar nu numai, se mai gaseste TOT ce ai vrut sa stii despre sex!, etc, de dr. David Reuben. E cea mai buna, alaturi de altele pe care le mai puteti gasi, k cea a lui dr.Cristian Andrei: Lectii particulare. Cititi si recititi, invatati si folositi intotdeauna PREZERVATIVUL! Regretele ulterioare la ce mai folosesc?! ...Psiho

pupimik
| pupimik a răspuns:

Fete- in jurul varstei de 16-17 ani
baieti- in jurul varstei de 15-16 ani

| borsec a răspuns:

Recomandat ar fi ca viata sexuala sa o incepi dupa 18 ani atunci cand esti major si poti sa raspunzi pentru faptele tale

| CAsToReL a răspuns:

Intrebarea ta nu este completa. La ce varsta este recomandat DE CINE? De mama, de tata, de vecinu, de televizor, de doctor, de iubit/iubita, de prieteni? Nu exista cineva care recomanda chestii cu grad TOTAL DE ACCEPTARE. Inainte sa cumperi un lucru sau sa faci o actiune informeaza-te cat de mult poti despre subiect. Apoi ia decizia corecta. Nu are legatura cu varsta ci cu maturitatea ta. Tu esti informat/a?

| gege a răspuns:

Porcarie 18 ani... o faci cand ai chef. daca ai o relatie frumoasa si vezi ca baiatu de langa tine nu te vrea numa in pat...atunci iubiti-va! Totusi sa ai peste 16 ani, dar nu peste 20 ca o iei razna, se joaca hormonii cu tine!

| monica_2766 a răspuns:

Yo zic sa iti incepi viata sexuala dupa ce ai devenit majora adica dupa 18 ani. eu cred ca atunci e cel mai normal, din toate punctele de vedere...nu cred ca pana in 18 ani e o necesitate atat d mare...in plus tb sa fi sigur de ceea ce faci nu de dragul de a incepe k toate celelalte...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

12 ani baieti 15 ani fetele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca nu tr sa te lasi influentat/a de parinti daca ai o relatie stabila si esti sigura ca pers de langa tine te iubescte o poti vace si la 10 ani dar dupa aceea sa nu fi surprinsa daca te arata lumea cu degetu zicand ca te... cu unu si cu altu de la o varsta foarte mica.In tot de auna tu decizi ce faci cu viata ta nu cei din jur.Eu dupa o relatie de de 5 ani si tot nu o sa fac asta. Vreau sa-mi traiesc copilaria ca daca nu esti atent pot aparea sarcini ne dorite sau te poti infecta cu nu stiu ce boli un ex sida si multe altele.In ori ce caz decizia iti apartine. Un sfat nu va asta mai devreme d8 18 ani tr viata ca e frumoasa dupa ce te culci cu cunu si "DOAMNE FERESTE"ramii si insarcinata te legi la cap toata viata asa ca mai bine astepti ca asa poti cun mai multi baieti nu numai unu. Daca imi asc sfatu bine daca nu tr ta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se par niste aberatii tot ce se scrie aici pe site-ul asta sincer nu dau mai multe detalii, dar cine citeste acest site sa nu-l ia in considerare oamenii nu sunt la fel nu mai vorbiti ca la 14-16-18 ani nu vorbiti in numele altora fiecare om are alt temerament, alte componente etc etc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N general fetele din ziua de azi nu prea tin cont de asta ar fi indicat sa treci de 16-17 ani iar la baieti... 15-16 ca doarsunt baietitongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bbbbbbbbbbbbbbb

| 999999 a răspuns:

Cand te simti cu adevarat pregatita