| 4L3XaNdrUtZzZ a întrebat:

La ce varsta e recomandat sa incepi viata sexuala?

Răspuns Câştigător
| MrSpooky a răspuns:

Normal ar fi recomandat de la 18 ani
dar in ziua de astazi se incepe de la 14 ani "asa e moda"rolling eyes

14 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Daca esti baiat, poti incepe de la 16-17, din cauza ca ca baietii au organismul diferit fata de fete, si nu vor intampina probleme, in timpul sau dupa actul sexual. In cazul in care baiatul incepe mai devreme, 14-15 ani, sau mai putin, pot aparea efecte secundare, ca scarpinat intensiv, umflaturi, infectii(infectia nu prea decat daca are fata ceva tongue)
La fete insa, trebuie sa ineceapa peste 18 ani, pentru ca doar atunci, organismul lor este complet pregatit sa accepte actul sexual. Multe incep de la 14 ani, si sincer nu prea sunt intregi la minte, din cauza ca mai tarziu, vor intampina mari deficiente.
Sper ca ti-a placut raspunsul, si EllysS, nu e o intrebare tampita, daca omul vrea sa stie, este liber sa intrebe.
Sall si succes in continuare man

| MMihai a răspuns:

Depind de sex.
Băieții ceva mai repede, că nu ei rămân gravide, fetele mai târziu.

| PinkPanther a răspuns:

Cand simti ca esti pregatita, nu trebuie sa te ei dupa prieteni, daca ei si-au inceput viata sexuala asta nu inseamna ca trebuie sa o faci si tu doar casa fii la fel ca ei. Oricum eu iti recomand cat mai rarziu adica 17-18-19 ani, mai devreme nu, nici 17 ani nu ti-as recomanda, dar la cum isi incep copii de azi viata sexuala, mai bine la 17 decat la 12

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu exista o varsta ideala. Se intampla cand se intampla. Ce trebuie sa stii e ca activitatea sexuala implica niste raspunderi si majoritatea habar n-au de ele atunci cand incep. In cazul baietilor, intre 15-18 ani hormonii dau in clocot si in mod obisnuit se intampla atunci cand au ocazia. Fetele mai ridica media de varsta pentru ca au tendinta de a se orienta spre baieti mai mari si de obicei pana pe la 17-18 pot chiar sa respinga in mod natural trecerea unei bariere atat de delicata pentru ele. Situatiile variaza, evident dupa aspecte sociale, educatie, specificul fiecarui organism. In timp ce in adolescenta e o intrecere continua incat se poate ajunge sa-ti fie rusine sa recunosti virginitatea (ceea ce e de-a dreptul stupid, pentru ca asa ne nastem si nu e niciun concurs, e natural) trebuie sa fii destul de puternic incat sa-ti vezi de drumul tau si sa nu apleci urechea la tot ce auzi in jur: cele mai mari tampenii auzite pana acum au fost de la "prietenii" de 12-17 ani.

| Kitty a răspuns:

Peste 18 ani.

| geop a răspuns:

Dupa ce iti iei buletinul

| OddKidd a răspuns:

Nu este o varsta anume cand trebuie sa iti incepi viata sexuala.Nu scrie asta niciunde.Trebuie sa te simti tu pregatit/a sa faci pasul asta.Insa trebuie sa te gandesi si la consecinte. Daca nu o faci cu persoana la care ti ci cu cineva care l-ai vazut odata si gata deja. poti ramane cu traume.Ai grija.Eu iti recomand sa nu o incepi prea repede.Si nu uita sa te protejezi, altfel poti lua ceva boli cu transmitere sexuala asa ca.Documenteaza-te despre metodele de protectie.Ai grija>big grin

| Danyel a răspuns:

Cand ai tu chef laughing

| Bezea a răspuns:

16-17 ani cred.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| YoSiAtat a răspuns:

Salut. Din cate am inteles si din cate am auzit Baieti pot incepe viata sexuala chiar si la varsta de minim 16 ani, nu cred ca exista riscuri. In schimb, in cazul fetelor, acestea pot incepe viata sexuala(asa este recomandat) de la varsta de minim 21 ani(asa este recomandat din cate tin eu minte, asa am vazut si am auzit la TV).

Răspuns utilizator avertizat
| TheLastHuman a răspuns:

Numai tu esti in masura de a raspunde la aceasta intrebare... bafta happy

| 4L3XaNdrUtZzZ explică:

Is baiatlaughing