| anonim_4396 a întrebat:

Logodnica nu ma respecta? Ce e de facut?

Am iesit la o opera de teatru unde juca unul dintre cei mai buni prieteni ai ei. Dupa terminarea operei, vorbeam intre asistenti si pana la urma am plecat la club mai multi. Prietenul ei, un coleg al acestuia venit din Anglia pentru cateva zile, inca 2 barbati si sora artistului(prieten).

Am ajuns in club iar dupa 15 min logodnica a inceput sa vorbeasca cu colegul prietenului(artistului) neintrerult timp de 2 ore, chiar daca i-am facut semne sa mai iesim afara, etc. 1 ora am fost mai multi la masa insa dupa vazand ca logodnica mea vorbeste incontinuu cu acel tip, ceilalti au parasit masa iar eu am ramas doar cu ea si acel tip iar niciunul nu ma baga in seama. Dupa o ora jumate de vorbit ea a venit sa ma sarute iar eu nu am vrut sa o sarut si i-am facut semn sa plecam insa nimic. Dupa ce au trecut 2 ore, am luat-o de mana si am iesit cu ea din club, iar dupa ce am discutat mai intens, i-am zis ca nu ma mai simt comod si am plecat spre casa ( a venit dupa mine).

Nu stiu daca sa mai am incredere in ea (in caz ca iese cu prietenele in disco)? Tin sa spun ca ea are deja 36 ani, locuim impreuna de 2 ani si in 6 luni vrea sa ramana insarcinata! Am nevoie de pareri in special feminine!

MULTUMESC ANTICIPAT!

13 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Gelozia, esti prea gelos doar a vorbit cu acel tip nu la sarutat sau atceva fi si tu mai intelegator cu ea poate doar voia sa se imprieteneasca cu el deci stai linistit ca tot pe tine te iubeste plus ca daca ai spus ca vrea sa ramana insarcinata nu e nici un motiv de ingrijorare.

| alex177770 a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Hello Blue Rose, parerea mea este ca nu are ce sa se imprieteneasca cu un tip. Fiind acolo iti spun clar ca tipul a incercat! Am asistat la toata conversatia. In acelasi timp am observat ca ea imi face observatie sau incearca sa ma faca gelos numai atunci cand suntem cu prietenii ei. Le mai si zice ca sunt foarte gelos insa tot timpul ma provoaca. (recunosc, sunt gelos insa tin sa cred ca toate au o lomota de respect si bun simt) *mai ales pentru persoana pe care o iubesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia bat-o vina!
Problema asta se rezolva intre voi doi, daca stati fata in fata si discutati serios, cand nu sunteti bauti sau nervosi.
Asculta si pe ea sa vezi ce motive a avut si de ce a preferat sa discute atat de mult cu altcineva si sa te ignore pe tine.
Nu trage concluzii pripite, fiindca iti distrugi relatia!

| Violleta2022 a răspuns:

Am recitit celalt topic al tau din August2023 si am vazut ca voi aveti probleme serioase inca de acum 5 luni, deci este cazul sa stati jos si sa va spuneti in fata ce va nemultumeste pe fiecare, ca de nu sunteti capabili ACUM sa faceti compromisuri amandoi, pentru binele unei familii, atunci nu merita sa mai continuati si sub nici o forma sa nu faceti copilasi.

Ea este cam batrana pentru o sarcina la 36 de ani, putand avea copii cu handicap mentala, fiindca anumiti cromozomi "stricati" isi fac aparitia in sarcinile femeilor peste 35 de ani.
Asadar gandeste-te bine daca vrei sa faci copii cu una care iti poate face un copil cu Down syndrome sau alte boli serioase, fiindca corpul ei la 37 de ani nu mai este sanatos si apt sa faca copii sanatosi, mai ales cand spui ca bea destul de mult alcool.

PS Am pus aici topicul tau anterior, unde este mai multa informatie clara pentru acest subiect, re-dezbatut de tine:

https://www.tpu.ro/......ina-3.html

| alex177770 a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna Violetta, in cazul meu am tot incercat sa fac compromisuri cu ea insa tot timpul imi spune ca ea easte asa si ca daca o iubesc trebuie sa o accept aca cum este si sa nu o schimb! Am stat la masa si am vorbit, Mi-a promis ca o sa aiba limita de 2-max 3 pahare de vin atunci cand iese ca sa nu mai aiba problema sa se relaxeze si sa nu se controleze. La 1 luna dupa ce mi-a promis acest lucru, am iesit la aceasta opera de teatru iar primul lucru pe care l-a facut a fost sa incalce promisiunea. A doua zi dupa acea opera de teatru am discutat iar si concluzia ei a fost ca eu sunt un *incuiat*/ ca nu imi place sa ma relationez/ - si a spus clar ca prostiile pe care le zicea acel barbat (chiar erau nimicuri ceea ce discutau) erau amuzante, ca o asculta si avea pareri si de cealalta parte, la noi in relatie lipseste aceasta comunicare! (in casa sau cand iesim impreuna, cand incerc sa fac glume mai proaste sau discutii nu prea elevate, imi spune tot timpul ca are nevoie de ceva inteligent si nu prostii!) Dupa parerea ta in primul rand zici ca am fost gelos saptamana trecuta cand nu m-a bagat in seama 2 ore deoarece vorbea cu altul langa mine (aici tin sa spun ca eu daca eram cu ea si vorbeam cu o femeie, mai mult de 30 min max nu vormeam iar in acelasi timp faceam tot posibilul ca sa fie o discutie in 3 si nu in 2.

Cum ai citit si in trecut si acum. CE COMPROMISURI CREZI CA SE POT FACE? CA SA FUNCTIONEZE TOTUL BINE INTRE NOI?

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex177770):

Un om nu se schimba niciodata, in situatii critice cand este prins promite dar nu le respecta niciodata, pentru ca nu poate, nu-i sta in fire si nici nu vrea.
De altfel ai constatat si singur, ca desi a promis, cu prima ocazi ecand ati iesit si-a dat in petec si a facut tot ce a vrut.

Poate este bine sa rupi relatia fiindca nu veti fi niciodata fericiti, tu ai o doza de gelozie, ea o alta doza de alcoolism si flirt cu altii, iar la anii vostri nu o vei putea schimba si nici copii sanatosi nu poti avea, cu femeia asta.
Poate ca tot raul este spre bine, universul aratandu-ti ca nu-i bine sa te legi la cap cu o femeie care nu-ti poate aduce fericirea, nu-ti poate naste copii sanatosi si nici nu va fi niciodata numai a ta, asa cum iti doresti.
In cazul asta, desparati-ti-va ca doi oameni maturi si sanatosi la cap, fiecare luandu-o pe calea lui sifacand ceea ce-i place mai mult. Ea se pare ca vrea distractie, alcool si flirt cu alti barbati, iar tu vrei familie.
Sfatul meu este sa-ti cauta o femeie mai tanara, mai sanatoasa, fara patima alcoolului si fara risc de a naste copii cu deficiente de sanatate (handicapati).

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e cel mai echilibrat cum reactionezi dupa un astfel de episod, dar nici sa te comporti 2 ore de parca partenerul nu este langa tine nu e deloc de bun simt.Asa face ea cand bea sau cum functioneaza? Eu stiam ca in cluburi nu e chiar atmosfera de discutii, mai ales din cauza muzicii la volum inalt.E bun daca intre timp s-au mai schimbat lucurile.laughing

| alex177770 a răspuns (pentru dullcat):

Hello Dullcat, in primul rand iti multumesc pentru ajutor! Ea este foarte OK cand nu bea, insa cand bea mai mult de 2 pahare de vin incepe sa devina euforica si foarte vorbareata iar dupa 4 pahare aproape nu se mai controleaza. Apropo, saptamana aceasta are PARTI de la job cu colegii si vorbea cu o prietene/colega ca de abia asteapta sa bea cum de mult timp nu a mai facut-o. Eu astept sa vad ce se intampla deoarece asa cum ii spuneam Vilettei ea ni-a promis cu anterioritate ca o sa aiba tot timpul o limita de 2 pahare atunci cand iese ca sa nu devina euforica sau sa nu se mai poata contola. Insa DA, imi tot aduce aminte ca eu am cunoscut-o intr-un fel iar acum fiind in relatie nu trebuie sa se schimbe si in acelasi timp imi spune ca in relatie nu se fac compromisuri. Ca ea vrea sa fie libera, sa faca ce vrea atat ea ca individ iar dupa sa facem lucruri impreuna. Imi zice ca ea vrea sa ia singura deciziile fara sa se sfatuiasca cu mine deoarece fiind in cuplu nu inseamna sa fii ca intr-o cusca si sa nu mai poata lua decizii singura ci numai in cuplu.
de multe ori vorbeste, ia decizii si pe mine ma pune in fata faptului.( tot timpul in fata prietenilor si familiei ei ca sa nu pot sa ii zic nimic). Apropo nici pana acum nu a renuntat la idea de a se duce la petrecerea de craciun a firmei in alt oras, de a iesi cu fetele in oras pana la 4 dimineata (insa ea este de parere ca nu ar trebui sa acordam o ora de cand sa ajunga acasa iar daca fetele decid sa faca un AFTER PARTY la una acasa nu ar fi problema sa se duca si ea si sa ajunga acasa a doua zi sau sa doarma la o prietena dupa ce a fost in club daca decid sa *mai discute ca fetele dupa club*.

TE-AS RUGA FRUMOS SA ITI DAI OPINIA DESPRE TOATE ACESTE PUNCTE IN DETALIU SI IN ACELASI TIMP SA IMI ZICI CE SANSE AS AVEA DE REUSITA DACA M-AS PUNE LA MASA CU EA SI AM AJUNGE LA ACORDURI

| dullcat a răspuns:

Https://www.parents.com/......nce-backs/
Iti recomand sa citesti acest articol si sa ignori ce zic persoanele care au deja 60+ ani.Generatiile actuale de parinti aleg sa aiba copii dupa 30 de ani si nu e nicio problema. Dupa logica unora, fetele inca ar trebui sa faca copii la 16-18 ani, pentru a nu exista riscuri deloc.Noaptea mintii.Acestea vor exista oricum pe ici pe colo, nu ai cum sa le controlezi.

| dullcat a răspuns:

Am citit si eu ce a mai fost intre voi in trecut.Nu stiu cum sa-ti zic, ignora ce am scris mai sus si FUGI! Ai toate elementele esentiale pentru un dezastru care pur si simplu asteapta sa se intample, iar daca tu nu esti inca capabil sa vezi asta, mai ales dupa atatea mesaje de la atatia oameni care ti-au zis acelasi lucru, e grav.

| alex177770 a răspuns (pentru dullcat):

Buna Dullcat, in primul rand, ce varsta ai? Te rog s imi spui care ar fi aceste elemente? Mersi anticipat!

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

"Ca ea vrea sa fie libera, sa faca ce vrea"

Ba frate scuze de raspunsul intarziat dar eu iti zic din toata experienta mea de baiat care a avut tangente cu multe fete, daca iti zice o fata asa ceva inseamna ca nu e ce trebuie daca vrei sa-ti faci o casa, aia o sa te insele intr-o zi sau poate a facut-o deja. Alea care atesta cu vehementa libertatea increderea in sus si in jos in orice context, discutie, pretext s-a.m.d. alea-s cele mai mari opinci fratioru, asta e pur si simplu strategia lor de a le lasa sa-si faca damblaua in timp ce tu o freci cu berea in mana la televizor ca un baiat cuminte si cu tiglele pe casa, o femeie care te respecta si care stii ca nu o sa te insele te face sa te simti sigur pe relatie si nu trebuie sa o tragi tu de maneca sa nu faca gesturi porcesti de buna constiinta in detriment, o femeie care te respecta si te iubeste cu adevarat, o sa ti se supuna intr-un fel si poate suna destul de misogin dar da, o femeie care te iubeste si respecta ti se supune si nu incalca limitele, granitele, ea stie deja ce face si nu e proasta stai linistit, oricine deosebeste binele de rau.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Fratioru alex am citit si posturile tale precedente si cum ti-au zis altii ca trebuie sa o lasi la coltul strazii unde ii e locul asa o sa-ti zic si eu si s-o faci cat mai si cat mai repede.

Gandeste-te asa, aia a dansat in club cu altul de fata cu tine, un strain de la club, ce incredere poti sa mai ai tu in femeia aia cand iti spune sa o lasi sa-si faca damblaua si sa nu o cercetezi? Vrea sa se duca in team building cu firma si chipurile vrea sa stea singura la hotel, avand pat dublu, vrea sa se duca la cluburile din alta tara si sa incerce alti carnaciori alaturi de prietenele ei panarame de care spuneai tu ca vin cu copii la tine si ele se duc sa se ###a. Te evita si nu vrea sa mai intretina relatii cu tine, se cearta toata ziua cu tine, vrea sa-i sarute picioarele altui barbat? A afirmat ca nu te-a luat de frumos, ci te-a luat pentru bani. Ce inseamna asta?

Aia nu e femeia care iti poate creste si educa copii spre bine, fratioru Alex du-te du-te si du-te si las-o cu nisipul in ochi prin ducerea ta. Ai aproape 40 de ani, firma ta, banii tai, traiesti bine, crezi ca nu-ti poti gasi o femeie mai buna decat ea? Femeia aia o sa te aduca la alcoolism si la consum de droguri asa ca te rugam toti care ti-au zis sa lasi femeia aia, sa o lasi, gasesti alta mai buna!