| anonim_4396 a întrebat:

M-am trezit cu noapte in cap si am stat in cumpănă daca sa scriu aici sau nu.Dar faza este ca am nevoie de niste sfaturi si păreri din partea voastră daca vreti sa mi le dati.
Am început să am din ce in ce mai multe probleme în relație si nu stiu ce se intampla.Nu vreau sa dau vina pe unul dintre noi exclusiv pentru ca amândoi avem defectele noastre dar imi e frica cu direcția in care a luat-o relația mea.
Problema sta in felul urmator.Noi suntem de cativa ani impreuna, avem peste 20 de ani (varsta)si cat de mult ne-am iubi am senzatia ca ceva se intampla.Eu ce e drept sau prost cu răbdarea si ma enervez repede (asa ziceam până la un moment dat) si de aceea de fiecare dată când mă certam cu prietenul meu ma împăcam repede cu el pentru ca ma gândeam ca am exagerat si ca poate gresesc,doar ca acum am cam ajuns la limita.El mereu cand ii spun un lucru ma mai intreaba de câteva ori,cand facem un plan il schimba pe ultima sută de metri,vorbesc cu el câte o oră si dupa ma intreaba "Cum?" iar in ultima vreme a inceput sa fie si mai rece. Daca cu cele de mai sus aveam răbdare cat de cat acum pur si simplu ma enervez la maxim pentru ca am senzatia ca mi-am stors si ultimul strop de energie din mine in momentul in care vad ca acum pe lângă toate astea mai este si distant,vorbeste răstit si apucat,nu ma baga deloc in seama si nici macar nu mai este afectuos.
Eu stiu ca am partea mea de vina pentru ca stau prost cu nervii, dar eu consider că în câțiva ani cunosti omul de langa tine, ce ii place, ce il enervează si nu repeți la nesfârșit aceleași lucruri ce ii displac decat daca pur si simplu nu iti pasa.
Eu nu vreau sa imi pierd relația, dar nici pe drumul cel bun nu mergem.Am incercat sa vorbesc cu el despre asta si zice ca exagerez si ca iar începem discuția asa ca nu merge.
Cum as putea proceda?

13 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Undeva în trecutul apropiat s-au pierdut valorile morale ale unei căsnicii: respect, răbdare, încredere, bun simț, comunicare, completare, ascultare, înțelegere, compasiune.
Acum, pur și simplu, femeia trebuie să tacă, să stea la cratiță și la hatârul bărbatului la pat!
Rar, mai întâlnești, relații în care se completează reciproc!
Dovada, a ceea ce au scris mulți aici!
Bărbatul poate să bată, jignească, să țipe la femeia lui, dar dacă ea ridică tonul o dă în șuturi afară din casă.
Luați o pauză în relația voastră, mai ales că ai scris, că ai luptat mult pentru relația voastră!
Poate a obosit și vrea o pauză. Oferă această pauză, apoi vedeți ce veți face în continuare!
Succes!

| Freya1 a răspuns (pentru romeo78):

Am citit si eu ce scriu astea pe aici si tot i-am lăsat asa sa scrie ce ii duce capul si nu am comentat nimic până acum cand in sfarsit vad si eu un om ce judeca cum trebuie si ai scris ceia ce voiam si eu sa zic.
La uni femeia nu are voie sa aiba necazuri, sa isi piardă răbdarea sau sa fie bolnavă sau intr-o pasa proasta, trebuie mereu sa fie perfecta iar daca nu cauta in alta parte.Multi dintre cei ce comentează fara sa asculte sau sa gândească un pic probabil asa fac si in relatiile lor.Eu chiar am apreciato pe fata asta ca a recunoscut că sta prost cu răbdarea sau ca poate s-a saturat de anumite faze dar nu am vazut unu care sa zică "ba daca te-a luat si a vazut ca esti asa trebuia ori sa te lase de atunci ori sa aiba el răbdare sa te ajute sa te temperezi".

| romeo78 a răspuns (pentru Freya1):

Mulțumesc pentru frumoasele cuvinte! Iartă-mă, dar nu sunt de acord cu ultima parte a răspunsului, ce ați scris în ghilimele.
O femeie, o fată nu o lași dacă are un temperament coleric, nu o educi, calmezi! Așa ceva trebuie făcut prin cei 7 ani de acasă, prin educație!
Ca partener, trebuie să fii maleabil, trebuie să fi diplomat, să oferi propriu exemplu! Nu ia țipă, tu țipi! Ea aruncă cu o farfurie, tu arunci cu o oală!
Oare bătrânii care au făcut nunta de diamant, de aur, dacă se purtau cum scriu unii aici, mai ajungeau la astfel de aniversări!
Viața de cuplu nu este numai lapte și miere, dar de aceea există viață de cuplu, ca să se sprijine, ajute și să se respecte reciproc!

| Plato a răspuns:

Spui ca vrei sa mearga mai bine, dar tu ce faci pentru asta?
Din ce-mi dau seama, ai vrea ca el sa faca primul pas si si pe urmatorii. Doar el sa se schimbe. Lui nu i se pare ca relatia merge prost. Tu vrei schimbarea, tu trebuie sa o faci. "Nimic nu se schimba pana tu nu te schimbi".

Totodata, nu cred in resuscitarea relatiei, nu cred ca aveti viitor impreuna, o sa vezi si tu. Poti incerca, desigur, dar tu nu incerci nimic.
Schimba abordarea si, cel mai important, nu incepe sa strigi sau sa faci scandal, ca atunci orice barbat te ignoră automat, se activează antivirusul.

Vorbeste rastit deoarece l-ai facut sa se simtă ostil, fiind tu foarte ostilă mai intai.

| PersonajFictiv a răspuns:

Eu îți dădeam jet dacă făceai faze cu mine, nu suport tipele care se enervează rapid, mă scârbesc instant, când vorbesc cu iubita trebuie să mă simt relaxat nu de parcă merg pe teren minat.
El se simțea sub presiune când vorbea cu tine, nu e ok așa.

Apoi dacă într-adevăr iubitul tău e un prost care nu înțelege, ce cauți cu el?
Dacă crezi că ești mai inteligentă iar el prea prost dă-i tu jet, dear Andreea.

Csf, n-ai csf sau ai csf?
Te duci frumos la el și zici așa " eu o să încerc să devin mai calma și răbdătoare, o să merg și la psiholog dacă e nevoie, o sa citesc și o să aplic orice mă ajută să fiu mai bună.
Văd că ești distant și rece, dacă e din alt motiv, spune-mi, țin la tine și o să fac ceva ca să meargă relația. "
Deci vorbiți că d'aia sunteți un cuplu.

Multă baftă.

| Osana254 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Nu am spus că il terorizez sau cu el nu am răbdare, te iei dupa cel ce a răspuns primul si ce consider că vorbeste doar rahaturi.
Nu am răbdare atunci când eu vorbesc serios si ma ia in gluma, glumesc si eu da ma satur sa discutam doar despre problemele lui cand vrea el si cand vreau eu sa faca glume sau sa plece de langa mine.Nu am răbdare cand vorbeste cu mine imi spune tot ce a facut in ziua respectiva si dupa pa ca are treaba si eu nu zic nici "Da mersi sunt bine".Nu am răbdare cu el cand hotăran ca mergem într-un loc sau cumpărăm ceva si cand sa facem asta se razgandeste sau vrea altceva.De asta ma enervez eu si stau din ce in ce mai slab cu răbdarea.
De ce stau cu el? Pentru ca am sentimente si am tras destul de mult până sa ajungem la nivelul la care suntem si nu vreau sa sufăr si din iubire pentru ca il pierd si din restul punctelor de vedere doar pentru ca el se joacă.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Osana254):

Nu mă iau după nimeni, tu ai spus că " Eu ce e drept stau prost cu răbdarea si ma enervez repede ", asta ai zis-o la modul general, când ai pus întrebarea.
Iar acum spui că doar în anumite situații ai probleme cu răbdarea și nervii, sunt două lucruri diferite.
Că e nehotărât e problema lui, e normal să te enervezi când face asta des, dar nu arată că nu-i pasă de tine prin asta.
Dar în schimb prin faptul că nu te întreabă cum ești, ce ai mai făcut etc arată că pur și simplu nu prea are chef de tine și că nu prea îi pasă.
Oricum, nu deodată s-a întâmpla asta, întreabă-te de ce s-a ajuns aici.

| Paul754880338 a răspuns:

Defectele pot fi diluate in dragoste si tot dragostea poate cultiva si creste puterea calitatilor. Dar din ce povestesti tu, nu prea vad dragostea, decat undeva in trecut, ca ceva dupa care esti nostalgica. Cred ca la voi dragostea s-a transformat intr-o competitie sau un vesnic conflict pentru intaietate. Asta este problema care are efectul invers dragostei, ascute defectele si toceste calitatile. Nu vreau sa ma intelegi gresit dar sa stii ca femeia genereaza, intretine si face dragostea si relatia sa infloreasca, dar nici intr-un caz cand se comporta ca un soldat ci atunci cand stie sa isi foloseasca feminitatea. Asta este ce face un barbat sa se indragosteasca si sa ramana vesnic asa, feminitatea. Daca tu iti pierzi aceasta calitate, nu conteaza motivele, el isi va pierde interesul fata de tine. Ceea ce este logic. Adu-ti aminte ce l-a atras la tine la inceput si vezi ce il face rece acum. Analizeaza! Asta e raspunsul!

| GirlOnline81 a răspuns:

Scumpo, eu nu sunt posesoarea a "doua oua", dar lasa-ma totusi sa-ti vand un secret: tu, ca femeie, n-o sa schimbi in veci un barbat. Un barbat se schimba doar daca vrea el, doar daca te iubeste suficient de mult incat sa isi doreasca sa se schimbe.
Asadar, revenind la problema ta, ori accepti/ iubesti felul lui de a fi, sau pui punct, scutindu-te astfel de inevitabil.

| OrdanKarris a răspuns:

Ai putea sa procedezi in felul urmator; nu mai latra comenzi si porunci la el. Imi clocoteste sangele de nervi numai cat am citit ce ai scris si cum zici ca te enervezi cand nu face ca-i zici si ca trebuie sa-i spui de cateva ori. Eu te dadeam afara din casa daca imi aruncai ordine mie cu asemenea nesimtire si tupeu. Te dadeam afara cu un sut in fund fetito. Ma mir ca are rabdarea care o are si te mai tolereaza. Tu efectiv incerci sa controlezi, ba nu, sa DOMINI relatia, respectiv pe el si pe buna dreptate, nu vrea sa fie dominat. De asta probabil se face ca nu intelege, de asta intreaba de mai multe ori, incearca pe cat posibil sa evite sa faca acele chestii pentru ca sunt impotriva vointei si naturii lui.

Eu personal iti faceam vant afara pe usa la cat de nesimtita pari dupa felul cum pui problema si scrii aici. M-am enervat numai cat te-am citit.

| OrdanKarris a răspuns:

Auzi la tine cica "nici pe drumul cel bun nu mergem". ZAU? Ai decretat tu singura care este acel "drum bun" pe care trebuie mers? Zau? Bai cata nesimtireeeeeee. Dezi zau iti spun, prietenul tau are prea multa rabdare, PREA MULTA!

| Osana254 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Citeste ce i-am scris lui PersonajFictiv ca sa nu iti mai repet si tie acelaș lucru.
Judeci doar pentru ca te crezi mai smecher având ouă intre picioare, nu judeci după ce asculti omul sa ii vezi parerea.Tu daca ai avea probleme în relație si iubita ta s-ar juca de-a relația cand tu te zbati sa faci ceva serios stiu sigur ca tot ea ar fi de vina pentru ca este femeie.Indiferent cum o dau cu tine tu nu arunci vina decat pe femei asa ca nu avem ce sa discutam.

| George73829 a răspuns:

Te crezi superioara lui si nu este ok. Dacă îl certi sau îl pui sa faca asta sa faca aia nu o să te iubească mai mult